Via ferrata v ČR

Zobrazit parkoviště u ferraty


Via ferrata, ferrata, často také zajištěná cesta, se těší i v u nás stále větší pozornosti a oblíbenosti. Láká tak do přírody další outdoorové příznivce i lidi, kteří se na skála na zajištěné cestě cítí bezpečněji. Kolébkou zajištěných cest je od pradávna nejspíše Itálie, ačkoliv první turistická ferrata byla vybudována roku 1843 v Rakousku na Dachsteinu.

Vybavení ferrat

Jak již český název této aktivity napovídá, jedná se o vertikální postup v terénu, kde se člověk jistí pomoci fixních jistících bodů a lana. Lano je upevněno do skály fixně pomocí bodů přivrtaných přímo do skály. Fixní jištění tak mnohonásobně snižuje riziko pádu a případného zranění. Po fixním laně se lezec pohybuje například zajištěním pomocí ferratového setu.

Pro usnadnění postupu se často využívá dalších postupových bodů jakými jsou kramle, řetězy nebo žebříky. Tyto body tak pomohou lezci dosáhnout cíle. Podle množství bodů a jejich výskytu se hodnotí obtížnost ferraty v intervalu A – E. Kdy je stupeň, kdy je možné se po ferratě pohybovat téměř jen po ocelovém laně.

Bezpečný pohyb po ferratách

O využití správných jistících pomůcek, netřeba mluvit. Pro svou maximální bezpečnost a pro minimalizaci pádového faktoru, používejte trhací ferratové sety, které délku pádu prodlouží a sníží tak rázovou sílu působící po zachycení pádu.

Důležité je brát v potaz nejen obtížnost ferraty, ale také její délku a rozvrhnout si čas, za který chcete ferratu vylézt. Neomezíte tak další účastníky a ani je neohrozíte případným pádem.

Ferraty u nás

Česká republika je zemí s velmi obsáhlou lezeckou historií a často tak dochází k rivalitě mezi tradičním lezením a budování ferratových cest, které zasahují do horolezeckých oblastí. Klasické lezení se tak v dané oblasti stává nebezpečným. Faktem je, že mnoho cest vzniká v souladu s horolezci a cesty si tak vzájemně nekonkurují.

Spolky a jejich aktivity plánují budování dalších zajištěných cest po území České republiky. Pro veškeré informace sledujte naší aktuální ferratovou mapu.

Via ferrata Pastýřská stěna

Jedná se o děčínskou dominantu pravého břehu Labe, na jehož vrcholu vás čeká vyhlídková restaurace. Proč na ferratu zajet? Velmi dobrá přístupnost, ferrata se nachází v centru města Děčín a kousek od vlakového nádraží. Stále se rozšířující počet cest s převýšením 90 metrů, to už je pořádný adrenalin! Prohlédněte si fotografie,naplánujte cesty výstupu a zjistěte více informací o ferratě na Pastýřské stěně.