Muzeum Edmunda Hillaryho

Jméno tohoto novozélandského horolezce vám určitě není neznámé. Psal se rok 1953 a Ed Hillary společně s Tenzingem Norgayem zdolali nejvyšší horu světa, Mount Everest.

Ed se narodil v Aucklandu, který je od pořádných hor trochu vzdálený a to byl i jeden z důvodu, že se Ed dostal k horám až ve svých 16 letech. Mount Olivier (1933 m n. m.) byla první hora, na kterou se rozhodl vylézt. Je to jeden z vrcholů, který je dostupný z městečka Mount Cook Village. Z Mount Cook Village absolvoval Edmund celou řadu svých výstupů a to i na ikonu Nového Zélandu, na Mount Cook (3 724 m n. m.).

Pokud budete cestovat po Novém Zélandu, určitě se zastavte v městečku Mount Cook Village, kde mimo jiné můžete navštívit muzeum Sira Edmunda Hillaryho, celým názvem The Sir Edmund Hillary Alpine Centre.

Muzeum se nachází v hotelu Hermitage (hotel je na současném místě od roku 1913), který hostil celou řadu horolezeckých průvodců a odkud vzhlíží památeční bronzová socha Hillaryho směrem k Mount Cooku.

O muzeu a jeho programu

To, že je muzeum umístěno v luxusním hotelu, může být trochu zvláštní, není však úplnou ztrátou času a to třeba v případě, že čekáte na lepší počasí v horách :).

  • Celodenní vstupné pro dospělé: 20 NZD (přibližně 310,- Kč)
  • Celodenní vstupné pro děti 4-14 let: 10 NZD (přibližně 155,- Kč)

Muzeum můžete navštěvovat po celou dobu, kdy pobýváte v Mount Cook Village na jednu zakoupenou vstupenku a to i na veškerý doprovodný program.

Expozice muzea

Samotnému Hillarymu není věnováno moc. Galerie fotek, malá knihovna, v nichž je většina knih zamčena za sklem či traktor Ferguson, kterým Hillary zdolával přejezd Antarktidy.

Ve zbytku muzea si pak můžete prohlédnout vybavení a fotografie prvních horolezců, kteří zdolávali vrcholy Národního parku Mount Cook, speciálně upravenou kombinézu Marka Inglise (první, kdo zdolal Mount Everest s protézami obou dolních končetin), historii samotného hotelu Hermitage a počátky komerční dopravy v Mount Cook Village.

Popravdě, pokud si nechcete číst každý štítek, muzeum jako takové máte proběhlé za pár minut.

Doprovodný program muzea

To, že cena vstupenky úplně neodpovídá horolezecké vzdělávací kvalitě muzea už jsme trochu naznačili. Jste však v turistickém centru, v luxusním hotelu a každého by nemuselo zajímat pouze horolezectví, to chápeme.

Za cenu vstupenky můžete navštívit i pořady, které jsou vysílané v kině a planetáriu. Vysílání se pak točí ve smyčce a můžete zhlédnout bláznivou 3D animaci, která nemá absolutně nic společného s Edmundem, s Novým Zélandem a také s ničím, s čím jste se doposud setkali. Dále krátký dokument o vzniku vesmíru promítaný v plenetáriu a filmy o Mount Cooku a záchranářích SAR z Národního parku Mount Cook.

Nám se nejvíce líbil dokument o záchranářích SAR, kde je detailně zobrazena jejich náročná práce v horském terénu.

Alternativa k muzeu

Pokud se rozhodnete nejít do muzea, můžete navštívit v Mount Cook Village návštěvnické centrum DOC, které je zdarma, více edukativní a zkrátka příjemnější než muzeum. A jako bonus, ten nejlepší film o záchranářích SAR se promítá i zde a zdarma.

Expozice je mnohonásobně větší a věnuje se především horám a horolezectví. Porovnáte vybavení napříč celým stoletím, dozvíte se o horské fauně i flóře a získáte spoustu dalších informací o horolezectví, počasí v horách a celé oblasti národního parku.

Pokud vám však bude počasí přát, stejně většinu času strávíte v krásné horské přírodě :).

1 myšlenka u článku “Muzeum Edmunda Hillaryho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *