Via Ferrata na Pastýřské stěně

Aktualizováno: 18.5.2016

Několik týdnů před prázdninami jsme se shodli na tom, že bychom rádi prozkoumali Via Ferratu v Děčíně. V měsíci červenci jsme na Pastýřskou stěnu konečně zavítali a z výletu jsme se vraceli velmi spokojeni.

Pastýřská stěna je jednou z turistických zajímavostí města Děčína. Tato devadesátimetrová pískovcová stěna se rozprostírá na levém břehu řeky Labe a vrcholek skály nabízí ojedinělý pohled na starou část města Děčína, kterému dominuje Děčínský zámek tyčící se nad údolím řeky Labe.

Via ferrata byla přístupnosti otevřena roku 2014. V tuto dobu bylo na stěně vybudováno 5 lezeckých cest. Počet zajištěných cest se postupně navyšoval a aktuálně je na stěně už 15 cest. Cesty jsou různě obtížné, od A do E. A – lehká cesta, B – mírně obtížná cesta, C – obtížná cesta, D – velmi obtížná cesta, E – extrémně těžká.

Via ferrata banner mapa

  1. Cesta do nebíčka, C/3+
  2. Tichá tolerance, C
  3. Spolcení hlupců, C
  4. Vzpomínka, B/2+
  5. Hladový poutník, B/2+
  6. Stříbrná vůle, D/3
  7. Pošetilost mocných, D/4
  8. Pastýř, D-
  9. Frona, D
  10. Karlův most
  11. Dráteník, D-/2+
  12. Vzdušný balet, A/B
  13. Memento HTW, C
  14. Rock Empire, C
  15. Pivovarská, D

Po příjezdu vlakem do Děčína, jsme si museli ještě vyzvednout ferratový set, který jsme si zamluvili přes internet. Zvolili jsme půjčovnu vzdálenou asi 100 m od stěny. Z neodborného navazování jsme byli mírně zaskočeni a cena také nebyla moc přívětivá.

To vše jsme ale hodili za hlavu a vydali se na stěnu. K nástupu je možno zvolit si jednu ze tří ferratových cest. U nástupu postávalo poměrně hodně lezců, ale s tím jsme počítali. A jakmile jsme vylezli na hlavní plošinu, každý volil jinou trasu ze šesti nabízených a tak nám nikdo nedýchal na záda a my mohli v klidu postupovat vzhůru. Z hlavní plošiny se nám nabízelo tolik možných variant, různě obtížných, různě dlouhých a navazujících na další jiné cesty.

Vzhledem k tomu, že ferraty jsou nové, zajištěny jsou velmi kvalitně. Některé cesty jsou zajištěny pouze ocelovými lany, a lze tak více uplatnit lezeckou techniku. Některé cesty jsou osázeny navíc ještě železnými stupačkami.

Ze základní plošiny vede celkem 6 cest na plošinku, kde se nachází vrcholová knížka. Zde je možné posedět na lavičce a pokochat se krásným rozhledem na Děčínský zámek a řeku Labe. Odsud lze pak pokračovat třemi různými cestami. Pro pozoruhodný zážitek rozhodně doporučuji přejít si Karlův most, který je tvořen třemi ocelovými lany a je vystavěn nad několikametrovou propastí.

My si vyzkoušeli pár cest a zpět k nástupu se vždy vydali kolem zámečku směrem doprava, lesní cestou, kolem domků, pod viaduktem až k labskému nábřeží a zpět k hlavní silnici.

4 myšlenky u článku “Via Ferrata na Pastýřské stěně

  1. Ahoj, byl jsem na via ferratě na Pastýřské stěně také a můžu jenom doporučit! Byla to moje vůbec první zkušenost s lezením a určitě né poslední. Tak třeba někdy na stěně! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *