Šrouby do ledu

Zajímá vás, jak se zajistit na ledové stěně při ledovcovém lezení? Co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor? Vyzkoušeli jsme různé typy šroubů do ledu, mimo jiné i na ledové stěně Vír.

K pořízení výbavy šroubů bude potřeba větší finanční obnos. Kolik šroubů budete muset koupit a jejich průměrnou cenu se dozvíte níže ve článku.

Základní typy šroubů

Ačkoli se práce na ledové stěně jeví jako obtížnější, je poměrně úzké členění šroubů, které však disponují vysokou variabilitou ve všech typech ledu.

Základní rozdíl je mezi standardním šroubem a šroubem ruským. Ruské šrouby mají menší počet vrutů a vruty jsou dále od sebe. U těchto šroubů je tak těžší zavrtání do ledu, ale také je oslabena jeho síla v ledu, která snižuje bezpečnost při postupovém jištění.

Rusky-sroub-do-ledu Šroub do ledu

Dalším rozlišujícím prvkem je délka šroubu. Šrouby můžete nalézt od velikostí 13 cm až po 22 cm. Šroub s nejširší možností využití má délku okolo 17 cm. Tento typ šroubu lze využít pro vytváření postupového jištění, pro vytvoření bezpečného štandu, či pro vytvoření Abalakových hodin pro slanění z ledu.

Rozdílné jsou i kličky, kterými je šroub do ledu zašroubován. Některé mají sklopnou kličku, která usnadňuje vývrt i následnou manipulaci. Nižší řady šroubů je pak nutné šroubovat pomocí nýtu, který je určen pro cvaknutí expresky.

Některé další typu šroubů mohou například disponovat expresní smycí, do které stačí cvaknout karabinu.

Kolik šroubů do ledu budu na výstup potřebovat?

Vždy je nutné pamatovat, že 2 šrouby budou potřeba na vytvoření jistícího stanoviště a 2 na vytvoření jistícího stanoviště, štandu. Kolik jich umístíte mezi na jednotlivé délky už je na schopnosti lezce :-).

Doporučuje se však ze začátku osazovat častěji a to klidně do vzdálenosti 2 metrů. Následně je možné již sázet šrouby řidčeji a natahovat vzdálenosti. Pro bezpečné lezení jedné délky je tedy doporučeno alespoň 12 šroubů do ledu. A fakt, že vám šrouby nikdo ochotně nepůjčí, stávají se šrouby nemalou položkou při nákupu materiálu. Jejich cena za kus totiž sahá i přes 1 000 Kč.

Na co si dát pozor při vrtání šroubu?

  1. Ostrý konec šroubu se snadno zdeformuje, pokud s ním narazíte na stěnu skály. Z tohoto důvodu pečlivě zvažte, kde šroub vrtáte a u posledních otáček raději zvolněte. Nesnažte se zavrtat šroub silou.
  2. Výběr místa je základem bezpečného zajištění. Nevrtejte postupové jištění na ledových boulích. Hrozí pak utrhnutí celé boule. Nevrtejte ani na dutých kapsách, které mohou prasknout a šroub vylomit.
  3. Při vyvrtání je nutné vždy led z dutiny šroubu vyklepat a vyfouknout. Zůstane-li led uvnitř dutiny, led zamrzne a šroub se tak stává nepoužitelným, nepůjde již zavrtat.
  4. Chraňte hrot šroubu víkem nebo ho noste v zásobníku na šrouby. Zamezíte tak tupení hrotů, které je třeba mít vždy ostré.

Pokud pečlivě vybere místo jištění, můžete šroub v ledu považovat za velmi bezpečný a jeho pevnost se dá srovnat s pevností fixního jištění pomocí borháku či nýtu.
Banner mapa ledopádů

Vyrazte na ledy! Databáze ledových stěn v ČR.

Pokud vás vrtání šroubů nebaví, vyzkoušejte například vrtačku šroubů do ledu, která v přepočtu sice stojí v přepočtu 9 000 Kč, ale zase nahoře budete o minutu rychleji :).

3 myšlenky u článku “Šrouby do ledu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *