Lužická spojka – nová ferrata u Ústí nad Labem

Via ferrata Lužická spojka je nově vybudovaná zajištěná cesta v oblasti ústeckého kraje, kterou si na svůj seznam jako další může připsat horolezec Karel Bělina společně s Vojtěchem Mikulicou.

Popis via ferraty

Nová via ferrata byla vystavěna v oblasti ústeckého kraje, v lokalitě Vaňov u Ústí nad Labem. Zajištěná cesta s názvem Lužická spojka začíná v lesním prostředí pod skalní vyhlídkou Skály a pokračuje až na její vrchol, kde se člověku naskytne skvostný pohled na zákrut řeky Labe. Tato via ferrata o obtížnosti C začíná zprvu zlehka a pak prudce stoupá stěnou nahoru.

Via ferrata banner mapa

Přístup k via ferratě

K Via ferratě Lužická spojka můžete přijít ze dvou směrů, a to směrem od Stebna či směrem od Vaňova.

Cesta ze Stebna

Pokud se vydáte ze Stebna, kam se lze dopravit autobusem (zelenou linkou 456), či autem, čeká vás trasa víceméně rovinného rázu s mírným stoupáním i klesáním. Trasa začíná od centrální části Stebna a vede po cykloturistické trase 3092, která od rozcestí „odb. Ke Skalkám“ dále přechází ve žlutou turistickou trasu. Po ní budete pokračovat až k dalšímu rozcestí „odb. Skály“. Odsud dále půjdete po modré turistické značce až k rozcestí „odb. K Milencům“ (celkem 3, 6 km).

Ve chvíli, kdy na cestě končí značení v podobě modrých trojúhelníků, pokračujete dále po naznačené cestičce, vedoucí sutí a po chvíli trpělivosti dojdete k začátku ferraty :-).

Cesta z Vaňova

Pokud zvolíte cestu z Vaňova, čeká vás sice o něco kratší trasa, ale za to větší stoupání. Cestu započneme u zastávky (či stejnojmenné restaurace Kotva), kam vás doveze autobusová linka DpmUL číslo 15. Stejně tak se můžete dopravit autem a nechat jej na parkovišti u restaurace. Dále budete pokračovat po modré turistické značce, která vede pod viaduktem. Cestou míjíte „odb. K Josefínce“ až dojdete k „odb. K Milencům“ (2, 3 km) odkud pokračujete stejně, jakožto i cestou od Stebna.

Pozor! V tomto podzimním období může být cesta dosti blátivá a kluzká.

  1. tak takový blbý dotaz jestli může se lézt bez vybavení může jenom dost omezení a hlavně nezodpovědní člověk jak k vlastní tak k bezpečností ostatních nadšenců co lezou na ferratu nic ve zlém ale asi by jsi se měl nad tím dotazem zamyslet je to to samé jak kdybych lezl několik délek bez lana ?????????

  2. Milý pane Bělino,
    nevím, koho jste svou úžasnou ferratou na Čertovce potěšil, ale já to fakt nejsem. Ono docela dobře stačí,že tamní louka je rozježděná milovníky přírody, kteří holdují paraglidingu, teď ještě horolezci, kteří jsou asi taky líní na krok a musí si až k ferratě dojet autem. Opravdu si myslíte, že přírodě prospívá, když do skal zatloukáte ty své hromosvody? Taky ti vaši drsní horolezci zcela bez zábran kolem sebe trousí odpadky. Dřív se chodilo do Brné na Čimu. Ale tam se holt nedá dojet autem…

    1. Dobrý den Vendulo,
      problém je, že ferraty jsou v současnosti trendem a masivní záležitostí, které se těší i lidé, kteří nemají starost o přírodu zakořeněnou v sobě. Asi budete souhlasit, že není možné zkontrolovat každého, kdo na ferratu leze a správně by všichni měli dojít k ferratě odspoda, kde začíná, kam se autem dojet nedá.
      Ferratový nadšenec není nutně horolezec, proto bych se rád horolezců zastal. Běžte se podívat na místa, kde doopravdy lezou horolezci, třeba do Brné na Čimu a uvidíte, že horolezci se o přírodu starají a uklízejí lezecké oblasti nejen po sobě :).
      Přeji hezký den,
      Dominik

    2. Největším problémem nejsou ani horolezci či opravdoví ferratisté. Byli jsme zde zalézt jak na skalách tak na ferratě a největší binec zde dělají noční návštěvy mladých s auty cígy a plechovkami. Ty si po sobě neuklidí nic. Udělejte parking u silnice s odpaďákama a něco to vyřeší. 🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *