Horolezectví je dobrodružná, adrenalinová pohybová aktivita odehrávající se v horolezeckém terénu. Pro člověka může představovat nejen zájmovou činnost, ale může prorůst v jeho životní styl.
Při horolezectví lze zažít vzrušující napětí, překonávání strachu, pocity euforie. Z vrcholku hor se člověku naskýtají krásné pohledy do krajiny. Tato aktivita umožňuje příjemně strávit volný čas a na chvíli zapomenout na okolní svět. Při horolezectví se vytvářejí nové společenské vazby, utužuje se přátelství a důvěra v partnera.
Horolezectví může být provozováno formou rekreační. Tedy pro zábavu a potěchu ve volném čase bez honby za výsledky. Dále lezení výkonnostní, již spojené s pravidelným trénováním a sledováním výsledků. Či lezení provozované na vrcholové úrovni, spjaté se soutěžní činností.
Horolezectví může probíhat ve skalním terénu. Ať už se jedná o malé skalky a balvany pro bouldering, či skály vysoké několik desítek metrů. Dále v prostředí ledovcovém s využitím maček a cepínů. V horách a vysokých velehorách. Nebo lezení vícedélkových cest na bigwall.
Druhy lezení
Vývoj horolezectví
Za prvopočátky horolezectví jsou považovány první výpravy do hor za účelem lovu a sběru. Později se rozvíjel pohyb v horách v rámci horské turistiku, uskutečňované zejména k poznávání a probádávání horského prostředí. Zprvu především v prostředí Alp.
Postupem času docházelo k rozvoji technik, taktik a ke zkvalitňování materiálu, což lidem umožňovalo provádět prvovýstupy na stále náročnější a vyšší vrcholy. Důležitým mezníkem ve vývoji horolezectví, je rok 1787, kdy horolezci Paccard a Balmat zdolali ve Francii vrchol Mont Blancu (4810). O třináct let později, tedy roku 1953, byl v Rakousku úspěšně uskutečněn výstup na Grossglockner (3797). Od druhé poloviny 19. století se začaly zakládat první horolezecké spolky a horolezectví se začalo považovat za sportovní odvětví. První horolezecká organizace Alpine Club, byla založena roku 1857 v Anglii. V roce 1869 byl založen rakouský alpský svaz Alpenverein. Roku 1932 vznikla mezinárodní horolezecká asociace UIAA, mezinárodní organizace zaštiťující jednotlivé horolezeckésvazy. Roku 1950 byla zdolána první osmitisícová hora Annapurna. Výstup se podařil Lachenalovi a Herzogovi. O tři roky později byl uskutečněn úspěšný výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest (8847). Tento počin mají na svědomí Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Prvním člověkem na zemi, který zdolal všech 14 osmitisícovek, byl Reinhold Messner.
Vždy nezapomeňte dodržovat pravidla lezení.