Horolezecké úvazky

Horolezecký úvazek je postroj, který je tvořen popruhy, pásy, přezkami, oky. Známe tři druhy horolezeckých úvazků. Sedací, prsní a celotělový úvazek. Provázáním sedáku a prsáku vytvoříme kombinovaný úvazek.

Úvazek slouží k propojení lana s lezcem pro bezpečnému lezení.

Sedací úvazek

Sedák, díky oku, kterým se provléká lano, funguje jako spojnice mezi člověkem a lanem a je tak nezbytnou součástí pro jištěné lezení.

Sedák je sestrojen z bederního pádu, který je propojen s nohavičkami. V zadní části pružnými popruhy a v přední části spojujícím popruhem. Tento přední popruh je propojen s bederním pásem slaňovacím, jistícím či také odsedávacím okem.  Bederní pás a nohavičky jsou doplněny přezkami, které slouží k utahování popruhů, tak aby správně obepl tělo. U starších typů sedáků jsou známé přezky provlékací. Novějším typem jsou přezky rychloupínací, které se utahují zatažením za popruh. Dále jsou na bederním pásu materiálová poutka, která slouží k nacvaknutí expresek, karabin.

Jak správně obléct sedák?

Při navlékání sedáku, je důležité, aby bederní pás byl pořádně utažen a obepínal tělo v pase. Popruh musí být na páse správně provléknut přezkami. To samé platí u nohaviček. Samozřejmostí je, aby lano při navazování bylo správně provlečeno oky a aby karabina s jistítkem byla cvaknuta do hlavního jistícího oka.

Jak vybrat vhodný sedák?

Pokud si vybíráte sedák, je určitě vhodné si jej nejprve ozkoušet v obchodě, než si ho nechat zaslat poštou. Sedák musí dobře padnout, netlačit, ani nebýt povolený, aby z něj lezec při možném pádu nevyklouzl. Ideální je vyzkoušet si sedák rovnou v lezeckém oděvu. Sedák musí obepínat dostatečně tělo. Bederní pás musí být nad kyčlemi.

Jak se starat o sedák?

Pokud potřebuje úvazek vyčistit, tak ideálně studenou vodou ředěnou trochou mýdla, ručním praním. Zabraňte styku s kyselinami, odbarvovači, louhy a dalšími podobnými prostředky. Vyvarujte se také přímému zdroji tepla. Úvazek nepoužívejte, pokud jsou popruhy prodřené, či poškozené.

Prsní úvazek

Prsák, díky dvěma okům, lze propojit smycí k sedáku. Vzniká tak kombinovaný typ úvazku. Z důvodu, že při navázání lana na sedák, je oko s lanem pod těžištěm těla, využívá se v kombinaci s prsákem. Kombinovaný úvazek tak při pádu zabraňuje případnému převrácení těla hlavou dolů. Samostatně se prsní úvazek nevyužívá!

Prsní úvazek se skládá z popruhů překřížených na zádech, na kterých jsou přezky pro utahování úvazku. Na popruzích jsou otvory k provlečení paží. I zde, při nasazování prsáku, je důležité, aby pohodlně obepínal hrudník. Neškrtil, ani nebyl uvolněný.

Celotělový úvazek

Celotělový úvazek je takovým propojením sedáku a prsáku. Ovšem nejedná se o kombinovaný úvazek, neboť celotělový úvazek je spojen napevno. Lano se navazuje v oblasti hrudníku, tedy nad těžiště těla.

Tento úvazek postrádá bederní pás. Skládá se z popruhů, které jsou vzájemně propojeny, vedou přes hruď, záda a stehna. Vlastně takové kšandy s nohavičkami. Na popruzích jsou přezky, sloužící k utahování úvazku. I tento úvazek musí perfektně sedět.

Celotělový úvazek je určen zejména pro děti.