Via ferrata v ČR

  Ikonka Vysvětlení
Lezení povoleno Na základě informací z ČHMÚ nebylo zaznamenáno více jak 0,2 mm srážek za posledních 24 hodin na místě dané lokality.
Lezení nedoporučujeme Na základě informací z ČHMÚ bylo zaznamenáno více jak 0,2 mm srážek za posledních 24 hodin na místě dané lokality. Je tedy pravděpodobné, že skály budou místy mokré. Přesnou hodnotu naměřených srážek uvádíme v tabulce dané lokality.

Via ferrata, ferrata, často také zajištěná cesta, se těší i v u nás stále větší pozornosti a oblíbenosti. Láká tak do přírody další outdoorové příznivce i lidi, kteří se na skála na zajištěné cestě cítí bezpečněji. Kolébkou zajištěných cest je od pradávna nejspíše Itálie, ačkoliv první turistická ferrata byla vybudována roku 1843 v Rakousku na Dachsteinu.

Vybavení ferrat

Jak již český název této aktivity napovídá, jedná se o vertikální postup v terénu, kde se člověk jistí pomoci fixních jistících bodů a lana. Lano je upevněno do skály fixně pomocí bodů přivrtaných přímo do skály. Fixní jištění tak mnohonásobně snižuje riziko pádu a případného zranění. Po fixním laně se lezec pohybuje například zajištěním pomocí ferratového setu.

Pro usnadnění postupu se často využívá dalších postupových bodů jakými jsou kramle, řetězy nebo žebříky. Tyto body tak pomohou lezci dosáhnout cíle. Podle množství bodů a jejich výskytu se hodnotí obtížnost ferraty v intervalu A – E. Kdy je stupeň, kdy je možné se po ferratě pohybovat téměř jen po ocelovém laně.

Bezpečný pohyb po ferratách

O využití správných jistících pomůcek, netřeba mluvit. Pro svou maximální bezpečnost a pro minimalizaci pádového faktoru, používejte trhací ferratové sety, které délku pádu prodlouží a sníží tak rázovou sílu působící po zachycení pádu.

Důležité je brát v potaz nejen obtížnost ferraty, ale také její délku a rozvrhnout si čas, za který chcete ferratu vylézt. Neomezíte tak další účastníky a ani je neohrozíte případným pádem.

Ferraty u nás

Česká republika je zemí s velmi obsáhlou lezeckou historií a často tak dochází k rivalitě mezi tradičním lezením a budování ferratových cest, které zasahují do horolezeckých oblastí. Klasické lezení se tak v dané oblasti stává nebezpečným. Faktem je, že mnoho cest vzniká v souladu s horolezci a cesty si tak vzájemně nekonkurují.

Spolky a jejich aktivity plánují budování dalších zajištěných cest po území České republiky. Pro veškeré informace sledujte naší aktuální ferratovou mapu.

Kraj Ústecký

Via ferrata Pastýřská stěna

Jedná se o děčínskou dominantu pravého břehu Labe, na vrcholu stěny vás čeká vyhlídka a místní restaurace. Proč na ferratu zajet? Pastýřská stěna je velmi dobře přístupná, nachází se v centru města Děčín a kousek od vlakového nádraží. Stále se rozšířující počet cest nejrůznějších obtížností s převýšením 90 metrů, to už je pořádný adrenalin! Prohlédněte si fotografie,naplánujte cesty výstupu a zjistěte více informací o ferratě na Pastýřské stěně.

Via ferrata Kavárnička

Další z ferrat na Severu Čech byla vybudována poblíž centra města Srbská Kamenice. V příjemném lesním prostředí tak můžete potrénovat lezení na 4 ferratových cestách. A ačkoli skála není zrovna nejvyšší (výška jest přibližně 12 metrů), různé stupně obtížností (B- D) mohou nejednoho lezce potrápit. K plánování vám pomůžou informace o ferratě Kavárnička

Via ferrata Poustevna

Ferrata vhodná pro ty, kteří se potýkají s potížemi ve výškách, a přesto rádi lezou. Ferrata o obtížnosti C je dlouhá přibližně 50 metrů, avšak nabízí možnost volby různých nástupových variant a směrů. Ferrata se nachází nedaleko vesničky Mírkov a zříceniny hradu Blansko. A tak můžete spojit lezení s pěším výletem. Přečtěte si o Via ferratě Poustevna více.

Via ferrata Vinařská

Ferratová cesta, která vznikla v těsné blízkosti centra města Ústí nad Labem, je ukryta v zalesněné části kousek od sídliště. Tuto krátkou a snadnou ferratu si tak můžete vylézt třeba cestou z práce, jen tak pro zpříjemnění dne. A však nikdy ne bez potřebného vybavení! Prohlédněte si fotky, rady a instrukce, jak se k via ferratě Vinařská dopravit.

Via ferrata Jízda Zbrojnošů

Přírodní zajištěná cesta, která vede okolo prostřední věže zříceniny hradu Vrabinec. Krátká a snadná ferrata o obtížnosti 2 (B) vše vynahradí pohledem do zákrut Labe. Přečtěte si více – Vrabinec jako lezecká oblast nebo více o ferratě na Vrabinci.

Via ferrata Lužická spojka

Nedaleko oblasti Vaňov můžete spojit pěší turistiku s lezením, neboť na začátek via ferraty je nutno si kus nastoupat lesním prostředí. Ferratová cesta o obtížnosti C začíná zlehka a poté stoupá až na vyhlídku Skály, odkud se nabízí krásný výhled na krajinu. Přečtěte si podrobnější informace o ferratě Lužická spojka.

Kraj Liberecký

Via ferrata Vodní brána

V blízkosti obce Chuchelna, na okrese Semily, byly vybudovány dvě via ferraty o obtížnosti B a C. Tyto zajištěné cesty jsou situovány na pěkném místě v přírodní rezervaci nad řekou Jizerou. Se skalním vrcholkem ve výšce 100 metrů. Obě cesty na vrchol jsou dlouhé přibližně 100 metrů.

Via ferrata Kočičí kameny

Na Liberecku si můžete potrénovat lezení via ferrat u obce Bílý Potok, kde se nachází ferratová cesta o délce 70 metrů. Lezení je vhodné i pro začátečníky, neboť cesta je ohodnocena obtížností B. Tato zajištěná cesta je vystavěna v malebném lesním prostředí.

Horolezecká aréna Liberec

V těsné blízkosti centra města Liberec můžete navštívit horolezeckou arénu, která je přes zimu uzpůsobena k potrénování ledovcového lezení a v letní sezoně pak funguje jako via ferrata. Přímo v aréně je k dispozici půjčovna vybavení. Prozatím je zde k dispozici 130 m ocelového lana na zajištěných cestách o obtížnostech A – E. Přečtěte si více informací o Horolezecké aréně Liberec.

Praha

Gutovka- umělá stěna

I v Praze si můžete vyzkoušet lezení via ferraty, a to ve čtvrti Praha – Strašnice, kde se nachází uměle vybudovaná stěna s jednou ferratovou cestou. Zajištěná cesta je dlouhá přibližně 50 metrů a stupeň obtížnosti cesty jest C. V areálu si navíc můžete zapůjčit příslušné vybavení. Tak proč si to před výletem na skalní ferratu nevyzkoušet nanečisto.

Kraj Středočeský

Via ferrata Slánská hora

Pokud byste si rádi vyzkoušeli různé obtížnosti zajištěných cest, vyzkoušet můžete via ferraty na Kladensku u obce Slaný. Najdete tu šest kratších ferratových cest. O délce 50 – 70 metr. Na cestě vás čeká převýšení okolo 35 metrů. Těšit se můžete na zajištěné cesty o obtížnosti B – E. A na Slanské hoře nechybí ani lanové mostky.

Kraj Karlovarský

1. česká bioferrata Bečov nad Teplou

Na Karlovarsku, v Bečově nad Teplou, můžete potrénovat lezení via ferrat na skalkách v areálu Bečovské botanické zahrady. K dispozici tu je 5 různých tras o obtížnostech A – D. na dvou různě obtížných ferratových cestách C a D. Cesty jsou to poměrně krátké, okolo 30 metrů. V této délce je třeba zdolat převýšení čítající stejnou hodnotu. (Vstup na via ferraty je zpoplatněn)

Seifertova ferrata

Ať už jste laik či pokročilý lezec, zavítat můžete na via ferratu v nových Hamrech. Ve velmi příjemném lesním prostředí si tu můžete vylézt celkem 4 ferratové cesty o obížnosti A – D. Cesty jsou tu dlouhé okolo 50 metrů. Počítejte s převýšením okolo 20 metrů. Pro zajímavost můžete mrknout na příslušné fotografie, a přečíst si další užitečné informace o Seifertově ferratě v Nových Hamrech.

Kraj Jihočeský

Via ferrata Tábor

V jihočeském kraji se můžete vydat na via ferratu u města Tábor, kde byla vybudována jedna ferratová cesta s převýšením 35 metrů na celkové délce 90 metrů. Cesta byla ohodnocena stupněm obtížnosti B, proto je vhodná i pro začátečníky.

Bechyňská via ferrata

Pokud si troufáte na obtížnou ferratu, u obce Hodonice můžete zavítat na via ferratu Bechyň, která tento požadavek splňuje. (Obtížnost D-E) Ruce nejednoho zabolí, neboť téměř celá cesta je vedena ve vodorovném, leč převislém traverzu. Ferrata je dlouhá půl kilometru, a je třeba vrátit se stejnou cestou i nazpět. Pro zpestření je cesta doplněna lanovým mostkem.

Kraj Pardubický

„Miniferrata“ Šilinkův důl

U obce Proseč, v malebném lesním prostředí u potoka, si můžete vyzkoušet „ferratové“ lezení ve zjednodušeném provedení. Cesta je totiž doplněna žebříky, a řetězy ve výškách téměř u země. A tak tu není potřeba ferratového vybavení.

Via ferrata Cakle

Via ferrata Cakle se nachází v areálu stejnojmenného vodáckého tábořiště, které je situováno v obci Staré Oldřichovice nedaleko města Ústí nad Orlicí. Jedná se o cvičnou via ferratu vybudovanou na umělé venkovní stěně. Délka zajištěné cesty je 60 metrů. Na umělé stěně je možné vyzkoušet si tři různé trasy o obtížnostech A, B a C. Cesty jsou doplněny i lanovými mostky.

Kraj Jihomoravský

Velká Dohoda – ferratový park

Ve ferratovém parku Velká Dohoda najdete celkem 9 různých zajištěných cest různých obtížností o celkové délce 410 metrů. Každý si tu najde své – začátečník i pokročilý, neboť cesty jsou na klasifikační stupnici označeny stupni A – E. Projít se tu můžete i po lanových mostech. K sestupu se využívá 15 metrů dlouhý žebřík. Vstup na via ferraty je zpoplatněn.

Speleo & Ferrata Moravský kras

Tato ferrata je spojením lezení zajištěných cest a jeskyňaření. A co na vás v Moravském krasu čeká? Dvouhodinová trasa do 40 metrů hluboké propasti, skalní průlezy, komíny a žebříky. Trasu je možné absolvovat pouze s guidem. Jedná se tedy o placenou verzi via ferraty.

Kraj Vysočina

Ferraty ve Víru

Via ferraty v obci Vír jsou situované v příjemném prostředí s výhledem na vodní přehradu Vír. Obě ferraty jsou označeny stupněm B/C, vhodné jsou tedy i pro začínající lezce. Jedna z ferrat se nachází na stěně, která slouží přes zimu k tréninku ledovcového lezení. Je doplněna lanovým mostkem. Druhá ferrata se nachází na protější straně, kousek pod vodní přehradou.