Jak se leze na ledové stěně v Liberci

Aktualizováno: 9. 11. 2018

Řekli jsme si, že už máme letos překližky dost a vydali jsme se na největší ledovou stěnu ve střední Evropě do Liberce. Jak se leze na unikátním projektu přímo v centru krajského města?

V centru Liberce by ledovou stěnu, kde se můžete vesele ohánět cepíny, hledal málokdo. Ba ani místní jí nehledají, jelikož je v centru města šikovně schovaná za městskou zástavbou a tak si užijete ledolezení v duchu soukromí i přes občasně mířící objektivy zvědavců, kteří sešli z hlavní třídy. A jak se lezlo? Musíme přiznat, že máme liberečákům přes zimu co závidět.

Banner mapa ledopádů

Parametry ledové stěny

Nejen, že si na větší stěně nezalezete v ČR, větší umělé ledy nejsou ani jinde ve střední Evropě. Leduje se zde celková plocha, která pokrývá 2 000 m2. Nouze tu není o lehké cesty, ale ani o převisy, kde si budete muset vylejt bandasky. Na stěně je v dobrých podmínkách připraveno až 20 cest TOP ROPE. Pokud však máte své ledolezecké vybavení, můžete se vrhnout i do vyvádění vlastních cest.

Je jasné,že kvalita ledu je ovlivněna počasím. Jelikož zima ledopádům přeje, podmínky jsou vynikající. Led je pevný, ale cepíny lze díky struktuře snadno do ledu zapíchnout. Led se ani příliš netříští, což oceníte především pokud lezete bez brýlí, ale jistě víte, že by se to nemělo! 🙂

Pokud netrávíte celou zimu na ledech, tak výška i časové bloky jsou dostačující, abyste měli pořádně nateklo. Zvlášť v případě, že díky systému rezervací můžete lézt prakticky nepřetržitě. Pod stěnou je dostatečný prostor pro jističe, který zároveň stojí v bezpečné vzdálenosti od potencionálního cíle padajících kusů ledu.

Výška cest: až 25 metrů
Zaledněná plocha: 2 000 m2
Počet cest: dle podmínek až 10 cest TOP ROPE
Cena: 300,- Kč / 3 hodinový blok
Cena pro ČHS: 200,- Kč / 3 hodinový blok
Půjčovna: Ano (mačky, cepíny, helmy, jistítka, sedáky)
Večerní lezení: Stěna je večer osvětlena
Otevírací doba: Denně 8:00 – 20:00

Rezervace a další informace

Rezervovat stěnu je možné na oficiálních stránkách Horolezecké arény. Standardně se leze ve 3 hodinových blocích a počet rezervací je omezený. Většinou je omezený tak, aby si každá dvojice našla volnou cestu.

Pokud nestihnete navštívit lom v zimních měsících, najdete si zde své adrenalinové vyžití i bez ledu. V rámci projektu je v lomu možné i skalní lezení a jsou zde k dispozici i via ferraty, které naleznete i v mapě ferratových cest v ČR. Tyto ferraty jsou klasifikovány stupni obtížnosti A – E. Celková délka zajištěných cest je prozatím 130 metrů, do budoucna by však mělo dojít k rozšíření těchto cest.

Půjčovna ledolezeckého vybavení

Pokud nemáte své vybavení, svěřte své potřeby do rukou odborníků v režii správců stěny. Od těch si můžete vypůjčit veškerou výbavu, kterou budete potřebovat. Mačky pro turistické boty i rychloupínací vázání. Z cepínů pak na vyzkoušení z celé řady typů. Půjčovné pak za lidové ceny, mačky za padesát, cepíny na celý blok pak za stovku, což je při srovnání s možností vyzkoušet více druhů za hubičku.

Parkování u stěny

S parkovacími místy to může být horší a to hlavně ve všední dny. Je možné zajet přímo po lom nebo objet lom a zaparkovat z druhé strany. V blízkosti stěny se také nachází několik placených parkovacích míst.

Bezpečnost na stěně

Ačkoliv se na stěnu sjíždí lezci z celé ČR i další outdoorový nadšenci, kteří jsou před nástupem proškoleni, je nutné pamatovat, že led ovlivňuje celá řada faktorů a určitě se snáze kus ledu nebo rampouchu může ulomit. Nezapomínejte, jak se správně pohybovat na ledech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *