Vypadá to, že i v Čechách budeme mít ještě chvilku možnost si na ledech zalézt. V zahraničí však ledovcová sezóna zdaleka nekončí, tak si pojďme shrnout, co oproti klasickému lezení budete navíc potřebovat na ledu.
Druhy maček
Turistické mačky – většinou řemínkové s hroty uzpůsobenými pro chůzi po ledové ploše. Řemínkem lze snadno připnout k pevné turistické obuvi.
Lezecké mačky – různě položené hroty umožní efektivní pohyb po ledové stěně. Tvar hrotu se liší od klasických turistických maček a to tak, aby bylo možné rychlé zakopnutí do ledové stěny a následná stabilita. Uzpůsobení hrotů záleží na každém. Zda se cítíte bezpečněji na 2 až 3 předních hrotech nebo využijete pouze 1 přední hrot, který oceníte především při mixovém lezení.
Lezecké mačky mají tvrdší konstrukci a jejich použití kombinuje například skialpové přeskáče nebo tvrdé lezecké boty.
Druhy cepínů
Cepíny se liší především ve tvaru a ergonomii.
Turistické cepíny – zpravidla mají tvar písmene T, který pomáhá při pohybu na zledovatělé ploše či pro zajištění do spáry.
Lezecké cepíny – zahnutý tvar tohoto cepínu umožní pohodlný vertikální výstup. Ruka se díky zahnutému tvaru nedostane do kontaktu se stěnou.
Na konci cepínů je lopatka nebo tlouk, které při postupu pomáhají. Vždy je vhodné mít na každém cepínu jiný nástavec. Tloukem můžeme například pomoci zarazit druhý cepín hlouběji do ledu a využít ho pro zajištění sebe například pomocí bungee nebo i pro postupové jištění, kdy expresku cvakneme do konce cepínu.
Šrouby do ledu
Šrouby do ledu k ledolezení patří a slouží pro vytváření postupového jištění, jistícího stanoviště i pro vybudování Abalakových hodin k bezpečnému slanění. Jaké máme druhy šroubů, jak šrouby používat a na co si dát pozor se dozvíte v článku, který se věnuje šroubům do ledu.
Poloviční lano
Nepodceňujte výběr horolezeckého lana, na led vždy poloviční lano, předejdete tak možnému přetržení lana například odpadávajícím kusem ledu.
Při postupu vždy zakládejte lano na přeskáčku a nevkládejte obě lana do jedné expresky.
Horolezecká helma
Při pohybu pod ledovou stěnou i na ní, vždy mějte přilbu, která vás ochrání před odpadávajícím ledem. Pod ledopádem je vysoká šance svévolného odtržení i větších kusů ledu a vůbec největší šance při lezeckých aktivitách, že vám něco spadne na hlavu. A horolezec bez hlavy je jako džbán bez ucha :).
Zbytek výbavy již doplníte z vašeho lezeckého šatníku. Jasná věc je sedací úvazek a jakýkoliv druh jistítka. V případě speciálních úvazků existují i snadno připínatelné přes teplou vrstvu zimního oblečení, ale dostatečný je klasický sedák. Při výběru jistítka berte v potaz, že lano může být zmrzlé a tudíž tvrdší nebo naopak na tajícím ledu mokré. Z těchto důvodů se jeví použití klasických jistítek jako je kýbl lepší, než například moderní, jako je Grigri.
A nejdůležitější, zůstat v suchu a v teple!
2 myšlenky u článku “Vybavení na ledovcové lezení”