Umělé stěny

Lezení na umělých stěnách je typ lezení s využíváním umělých chytů, kterými jsou tvořeny různě obtížné varianty cest. Umělé lezecké stěny mohou být umístěny venku, v takovém případě hovoříme o outdoorových stěnách, nebo v hale – indoorové stěny.

Umělé stěny jsou konstruovány spojováním jednotlivých desek, které jsou upevněny na konstrukci. Stěny mohou mít rovný, či různě klopený profil. Na deskách jsou ukotveny umělé chyty a stupy. Stěny mohou být uzpůsobeny pro bouldering či pro lezení větších výšek s využitím lana. Bouldering na umělé stěně je představován sestavením desek v malých výškách, často s klopenými profily, převisy. K bezpečnosti jsou pod stěny umístěny bouldermatky. Velké lezecké stěny, stěny převyšující 4 metry, jsou vybaveny fixními jistícími body, které slouží pro umístění expresek k vedení lana. Zde už funguje klasický způsob jištění. Lezení s horním jištěním – top rope, kdy jistič lezce dobírá, či s dolním jištěním, kdy lezec cvaká postupová jištění a jistič povoluje lano. Dnes se rozšiřuje i systém samojištění, které využívá automatického navíjecího systému. Kolik měří nejvyšší stěny u nás, v Evropě, i ve světě, se dozvíte v článku o nejvyšších horolezeckých stěnách.

Původní záměr stavění umělých stěn sloužil k tréninku lezců. Dnes jde o činnost velmi oblíbenou mezi lidmi, provozovanou za účelem relaxace, zábavy či sportovního tréninku. První umělá stěna byla vybudována roku 1964 v anglickém městě Leeds. Stěna byla umístěna ve vestibulu univerzity, složena z kusů kamene, které byly zakomponovány do stěny. Umělé stěny se začali rozšiřovat do světa a lezci si stavěli stěny, aby mohli trénovat v průběhu ruku. Po čase se začalo na umělých stěnách závodit, neboť první závody, které byly pořádány ve skalním prostředí, byly z hlediska nepříznivých podmínek (počasí, nedostatek místa pro diváky, přetváření a poškozování hornin apod.) přesunuty na umělé stěny. První závod na umělé stěně se konal roku 1987 v Grenoblu. Od tohoto zlomového roku se závody konají na umělých stěnách.

V České republice se lezení na umělých stěnách těší velkému zájmu, proto je po celé republice celá řada stěn s různorodou obtížností a délkou. Najděte si stěnu ve svém okolí v mapě lezeckých stěn v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *