Nejvyšší horolezecká stěna

Aktualizováno: 30.1.2017

Bez pořádné výšky by to ani nešlo! Překonávání gravitace stovky metrů nad zemí k horolezectví zkrátka patří. Co však dělat, když počasí nepřeje? V moderním lezectví se pro tyto účely využívají umělé lezecké stěny. Ty jsou však omezeny prostorem i samotnou konstrukcí a pořádně vysoké umělé stěny se hledají jen těžko. Víte však, kde byste nalezli nejvyšší umělé stěny pro Váš lezecký trénink?

Nejvyšší horolezecká stěna v ČR

Současně nejvyšší horolezecká stěna v České republice se nachází v Brně. Stěna se jmenuje Duro Salewa a její výšku 23,5 metrů můžete překonávat v kolmých i v převislých cestách. Na pořádné bandasky se můžete těšit v obtížnostech od 3 do 8b+ Francouzské stupnice. Na 1 600 m2 Vás čekají chyty od různých českých i zahraničních výrobců. Více informací naleznete na oficiálních stránkách lezecké stěny.

Nemáte zrovna cestu do Brna? Vyzkoušejte některou Hudy stěnu či Big Wall, kde přelezete 20 metrové výšky, případně některou z dalších na mapě lezeckých stěn v ČR.

Nejvyšší horolezecká stěna ve světě

Vůbec nejvyšší horolezecká stěnu, na které si lze zalézt, byla postavena v americké Nevadě. Konkrétně ve městě Reno, kde k postavení stěny využili již stojící hotel, stojí 50 metrů big wallová stěna v lezeckém areálu Basecamp. Cesty můžete vylézt na prvního nebo můžete využít natahaných lan top rope. Za necelých 900,- Kč se můžete pustit do vertikálního dobrodružství na této nejvyšší stěně.

V americké Georgii, která byla překonána arénou Basecamp, stojí nejvyšší samostatně stojící stěna.  Zde postavili více jak 42 metrů vysokou stěnu, ze které se dá skákat i bungee jumping.

Sice je na stěně pouze 9 cest a velkými halami, které nalezneme i u nás, se věž nedá srovnávat. Za to se o vás v přepočtu za 750,- Kč na hodinu postará proškolený personál. Nezapomeňte si však své místo na stěně rezervovat!

Nejvyšší horolezecká stěna v Evropě

Pokud ale hledáte opravdový adrenalin na umělé stěně, vydejte se do Holandska na stěnu Excalibur! Na zahnuté stěně Vás čeká 37 metrů v převisu pod úhlem 45 stupňů. Nejen, že si na stěně zalezete do pořádných výšek, samotná stěna je velmi zajímavou architektonickou stavbou, která stojí za obdiv.

Zalézt si na této stěně můžete již za necelých 300,- Kč a čeká na Vás vnitřní hala a 117 boulderů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *