V letošním roce jsme uskutečnili cestu do Nepálu. Měsíc jsme strávili v horách. Z Kathmandu jsme se letecky přesunuli do Lukly. A poté se vydali na 3 Passes trek, navštívili Everest Base Camp, podnikli výstup na Lobuche East (6119 m n. m.), a vylezli na pár blízkých vrcholků.
Díky této výpravě jsme dali dohromady pár článků, a doufáme, že vám alespoň trochu pomohou s plánováním vaší cesty, a nebo nějakého nadšeného cestovatele a horala k cestě do Himaláje inspirují.
Tak pojďme na to.
Sezóna v Himaláji
Do Himaláje se vyráží v jarní sezoně od března do května anebo v podzimní sezoně od září do listopadu (Mimo monzunové období).
Čím později z jara vyrazíte, tím více uvidíte rozkvetlé zeleně. Ale také na cestě potkáte více turistů.
Cesta z Kathmandu do hor
Existují dvě možnosti, jak se dopravit do Lukly, kde trek (který jsme absolvovali my) začíná. První možností je klasický let z Kathmandu. Druhou variantou je kombinace cesty Jeepem + pěší chůze. (Avšak u této varianty je třeba počítat s několikadenní rezervou).
Co se týče letecké dopravy, obrňte se trpělivostí. Je možné, že nepoletíte ve vámi zvolený čas, a možná ani ve zvolený den. Pokud je nevhodné počasí, lety se odkládají. Na letišti odbavíte zavazadlo, projdete kontrolou a čekáte.
Existuje několik společností, u kterých si můžete let zabookovat. Tara airlines, Yeti airlines, Summit airlines.
Délka letu je zhruba půl hodiny. A cena za cestu tam vychází zhruba na 170 dolarů za osobu.
Aklimatizace
My osobně jsme zastánci postupné aklimatizace bez předchozího podávání léků pro urychlení těchto procesů. (Jak jsme byli svědky u některých cestovek). Proto jsme si vyhradili rezervní dny, během kterých jsme při nespavosti a bolestech hlavy, zůstali v místě o den déle.
Plánování trasy necháme na vás, avšak pro aklimatizaci je velmi důležité započítat k treku dny navíc, mít s sebou léky proti bolesti, pravidelně doplňovat tekutiny, nepít alkohol.
Co se týče aklimatizace – můžete být sebelepší sportovec, ale výšková nemoc vás může potrápit tak jako tak.
Akutní horská nemoc
Může se projevit již ve výšce okolo 3000 m. Jejími příznaky jsou: nespavost, bolest hlavy, nechutenství, slabost, vrávoravá chůze.
Jak můžeme zabránit vzniku akutní horské nemoci? Dostatečně se aklimatizovat – postupovat pomalu (denní výstup do 500 výškových metrů), zůstat v dané výšce o den déle, projít se do vyšší nadmořské výšky a vrátit se zpět do výchozího bodu.
Důležité je nepodceňovat prvotní příznaky nemoci. Pokud se akutní horská nemoc projeví, nepokračujte ve výstupu. V případě, že projevy zesílí, je třeba sestoupit.
Během treku jsme na jedince s akutní horskou nemocí narazili. Stalo se tak v Kongma La Passu ve výšce 5535 m n. m. Tento turista se vydal na trek přes tři pasy s nepálským průvodcem. S projevy nemoci se údajně setkal již pod sedlem. V sedle pak trávili příliš mnoho času v domnění, že bolesti ustoupí. Turistovi jsme museli s rychlým sestupem dopomoci. Jeho chůze by se dala přirovnat k vypití pěti piv a flašky rumu. Nepálský průvodce šel napřed. Situaci neměl ani zdaleka pod kontrolou. Turista byl velmi žíznivý, avšak už neměl vodu. Dali jsme mu z vlastních zásob. Dovedli ho o 900 výškových metrů níže. Pak už bylo znatelné, že se cítí mnohem lépe a byl schopen samostatné chůze.
Náročnost treků
Trek v Himaláji není pro každého. Pokud poletíte letadlem do Lukly, budete přistávat na jedné z nejnebezpečnějších přistávacích drah na světě. Cestou také přecházíte několik visutých mostů. Jeden z nich – Hillaryho visutý most je položen ve výšce 125 metrů. Dále je důležité být v dobré tělesné kondici.
Počasí
Z vlastní zkušenosti můžeme konstatovat, že v nižší nadmořské výšce jsme se po ránu pravidelně setkávali s mlhou a se zhoršenou viditelností. Postupně se mlha začala zvedat. A do odpoledních hodin bývalo občasně slunečné počasí. A však často pofukoval studený vítr. Jen velmi zřídka jsme svlékli druhou vrstvu.
Ve vyšších nadmořských výškách bývalo slunečno již od ranních hodin, oblačnost přicházela kolem 14 -15 hodiny.
S příchodem večera přicházela pořádná zima. Jediné teplé místo bývalo v restauracích u kamen, kde se zatápí jačím trusem. Takže s sebou je nutné přibalit teplý spacák, péřovku a čepici. Ráno nám šla pára od pusy. 🙂
Ubytování
V každé z vesnic na trase najdete několik možností, kde se ubytovat. My na trek vyrazili kolem 20. března, a po většinu času jsme byli v jednotlivých lodžích ubytováni jako jediní turisté. Takže si stačí vybrat domeček a zeptat se na přespání. Co se týče cen ubytování, zpravidla se pohybují od 50 do 500 rupií pro dvě osoby za noc. Některé lodže nabízejí ubytování zdarma, pokud se u nich budete stravovat.
Téměř všechny lodže jsou vybaveny stejně. Společenská místnost – restaurace, která bývá k večeru vytápěna. A pokojíky, kde jsou jen postele a deka. (Připravte se, že v noci je tu na pokojích pěkná zima). Někde je v nabídce také placená sprcha. (Cena za sprchu se liší. Zaplatit můžete klidně i 800 rupií.)
Jídlo a pití
Snídani, oběd i večeři si můžete dát v kterékoli vesničce na trase. Zpravidla je vhodné dát si vydatnou snídani, na trase pak nějakou svačinu a po příchodu do vesnice si objednat večeři.
Pokud si nepřibalíte vlastní svačinky, je možné si den předem objednat v ubytování svačinu s sebou. Případně si dokoupit nějakou ze sladkých tyčinek či sušenek.
Co se týče pokrmů, nemusíte mít obavy, že dva týdny budete pojídat suchou rýži. Téměř v každém ubytování budete mít na výběr z různých druhů polévek, zeleninových i masových pokrmů. Někde se vám naskytne dát si i místní pizzu či jačí burger s hranolkami. Ke snídani si můžete dát některý z plněných toustů, vajíčka na různé způsoby, anebo sladké kaše či palačinky.
Tradičním nepálským jídlem v horách je takzvaný Dal Bhát. Tímto pokrmem se stravují zejména místní nosiči. Jedná se o talíř s rýží, čočkovou polévkou, smaženou zeleninou, směsí na kari a placičkou naan. Výhodou tohoto pokrmu je, že rýži i čočku vám místní doplňují, dokud nejste sytí.
Wi-fi, elektřina a dobíjení
V každé z vesnic je v nabídce možnost připojení k Wifi. Ne vždy však Wifi funguje. Od Namche Bazaar výše je připojení k Wifi zpoplatněné.
V Namche Bazaar se vyplatí zaplatit heslo k připojení na Everest Link. Tato síť bývá k dispozici po celou dobu trasy. Ale ani na tuto síť není vždy spolehnutí.
Zpoplatněné je též dobíjení telefonu a powerbanek. Ceny jsou buď za plné dobití či za hodinu napájení.
Ceny se pohybují mezi 500 – 1000 rupií.
Mapy a značení
V Kathmandu jsme si pořídili papírovou mapu Everest Base Camp, jejíž součástí byla i trasa Three Passes treku. Také se nám osvědčily Mapy.cz, kde je trasa těchto treků speciálně označená. Orientace na cestě není složitá. Jde se od vesnice k vesnici. Barevné značení zde nečekejte.
Vybavení do hor
A zde pár tipů na seznam věcí do Himaláje.
1 myšlenka u článku “Plánování cesty do Himaláje”