Výstup na East Lobuche (6119 m n. m.)

Když jsme začali plánovat cestu do Himaláje, z možných variant turistických tras a okruhů se nám nejvíce zamlouval 3 Passes trek. Sice část tohoto treku vede současně s trasou do Everest Base Campu, která bývá v jistém období značně vytížená. Ale jakmile se trek oddělí, počet turistů se rapidně sníží. (Týkalo se období, kdy jsme do hor vyrazili my, a to v období od poloviny března do poloviny dubna) No a jak jsme tak plánovali, napadlo nás, že bychom si na nějakou horu vylezli, když už tam budeme. Přemýšleli jsme o výstupu na Island Peak, ale nakonec zvítězila Lobuche East.

Avšak vzhledem ke skutečnosti, že do Himaláje jsme se chystali poprvé, a netušili, jak s námi nadmořská výška zamává, výstup jsme si neplánovali dopředu. Ale byli jsme na něj připraveni. 🙂

Permit a zajištění průvodce

Pokud plánujete výstup na East Lobuche, počítejte s tím, že je třeba si vyřídit permit, který v roce 2022 činil 250 USD v jarní sezoně od března do května (125 USD se hradí během podzimní sezony od září do listopadu) a příslušného průvodce, který s vámi na horu poleze. Zde už se částka liší.

Sami a bez povolení výstup absolvovat nemůžete.

Někteří turisté a lezci využívají pro výstup příslušné společnosti. Ty jim pak zajistí celistvé balíčky a tak se nemusí takřka o nic starat. S průvodci tak zpravidla absolvují celý trek včetně výstupu.

Jak jsme již zmiňovali, my dopředu nic sjednaného neměli. A na trek se vydali sami. My to tak máme rádi.

Takže jakmile jsme se dopravili do vesničky Lobuche, která je výchozím bodem pro výstup na stejnojmenný himalájský vrchol Lobuche (6119 m n. m.), začali jsme situaci řešit. Zkusili jsme se poptat u majitelů lodge, kde jsme byli ubytovaní a měli štěstí. Paní majitelka osvětlila známému naši situaci a pak nám předala telefon k uchu. Proces komunikace byl sice poněkud složitý. Jednalo se také o jednu ze společností, která průvodce zaměstnává. Snažili jsme se smlouvat o ceně, která se nám zdála velmi nadsazená. Nakonec nepatrně polevili, my si s povzdechem obhájili útratu tím, že je to přeci jen ojedinělý zážitek. A hlavně – půjdeme jen my dva a náš průvodce.

Vzhůru do highcampu

V Lobuche jsme si dali dva dny před výstupem relax. S majiteli jsme se domluvili, že si zde necháme nepotřebnou bagáž. Žádný problém. A tak dalšího rána dorazil do lodge náš průvodce. Milý mladík. Za sebou má 8 výstupů na Everest. Majitelé lodge jej znají, a nemohou si ho vynachválit. Zkontrolujeme si vybavení a mažeme. A to doslova. Náš průvodce má opravdu výbornou fyzičku, snažíme se s ním držet krok.

Jdeme úzkou pěšinou, míjíme base camp (5045 m n. m.) a po kamenité stezce pokračujeme rovnou do highcampu. Pravdou je, že pobyt v basecampu by byl zbytečný. Máme dostatek času.

Highcamp

Pobyt v highcampu byl hrozně fajn. Rozsáhlá plošina, jezero, krásné výhledy. Bylo před sezonou. Stála tu sice řada stanů, ale zely prázdnotou. Takže v celém highcampu jsme byli jen my, náš průvodce, dva kuchaři a ještě jeden turista s průvodcem. V ceně výstupu jsme měli také zajištění stravy a zapůjčení stanu. Po příchodu jsme tedy zasedli do jídelního stanu a pochutnali si na tříchodovém menu. Poté jsme se zakecali s průvodcem a když pochopil, že nám není třeba vysvětlovat – jak používat dané cajky, lezeckou přípravu jsme vynechali a dohodli se na ranním čase vstávání. Měli jsme plné pupky, ale světe div se, kolem půl páté nás zavolali k večeři! Ta byla opět tříchodová, takže po večeři jsme se odkouleli rovnou do stanu. Připravili si vše na ráno a zachumlali se do spacáků. Noc byla klidná a chladná. Spát se moc nedalo.

Vzhůru na vrchol

V jednu ráno budíček, o hodinu později odchod z highcampu. V batůžku jen to nutné, spacáky a nepotřebné věci smíme nechat ve stanu. Jde se na snídani. Na výpravu dostáváme ještě pitíčko a Snickersku! A za jasné a klidné noci se vydáváme na cestu. Trasa vede zpočátku přes mokré kluzké kameny, zanedlouho narazíme na první fixní lana. Průvodce vybírá optimální trasu a postupujeme po skále za přidržování se fixních lan. Dostáváme se na sníh. Obouváme mačky, do ruky cepín a chvíli šlapeme navázaní na sebe přes sněhové pole. U dalších fixů pak připravujeme jumary a postupujeme kousek po kousku vzhůru k vrcholu. Pomalu svítá, ruce zebou. Na tu okolní scenérii se nelze vynadívat! Jediný další turista vyrazil až po nás a o poznání pomaleji, takže máme horu zcela pro sebe. Pod vrcholkem pak překračujeme trhlinu, poslední stěnka už vyžaduje klasické pohyby ledolezení. Ještě kousek po hřebeni a vítězný vrchol East Lobuche je zdolán. Bylo sedm hodin ráno.

Cesta zpět

Dolů už to šlo ráz na ráz. Občas si hodit lano do kyblíku a slanit, na některých místech se jen přidržet fixu. Svítilo sluníčko a sníh měkknul, a tak jsme byli rádi, že jsme to tak pěkně stihli. Po návratu do highcampu jsme si dali sušit věci, pomalu si zabalily bágly a čekalo nás poslední jídlo. Nutno poznamenat – výborné jídlo. (Připomínka od průvodce: sluší se přispět nějakým penízem kuchařům v campu). Jasná věc, starali se o nás královsky.

Ani jsme si nedopřáli odpočinek. Nepřišlo nám to nutné. Přeci jen by se člověk rozležel a pak už by se mu nechtělo vylézt ze stanu 😀 Takže jsme se rozloučili s průvodcem a každý si mazal svou cestou. My zpátky do Lobuche. Zpáteční cesta byla o poznání delší! Sestup a návrat kolem basecampu zabral x hodin. V lodgi jsme si za odměnu dopřáli po deseti dnech spršku. Vlažnou samozřejmě.

Proto – pokud se chystáte na výstup, absolvujete 3 Passes trek a nedisponujete přemírou času, možná je na místě popřemýšlet, zda si nevzít všechny věci s sebou a nenechat si je v některém z campů. A po sestupu z hory navázat na okruh. Ušetří to den.

Co s sebou

  • spacák
  • čelovka
  • mačky, cepín, sedák, jumar, kyblík, odsedka, prusík, 4 karabiny
  • kvalitní pohorky
  • goretex bunda, péřová bunda, fleecová mikina, merino triko
  • podvlíkačky, funkční kalhoty, merino ponožky, náhradní ponožky
  • technické rukavice, nákrčník, čepice, příp. návleky
  • sluneční brýle
  • dostatek tekutin, svačina
  • opalovací krém, kartáček, pasta, jelení lůj, toaleťák
  • lékárnička
  • telefon, powerbanka

Seznam se týká vyloženě vybavení potřebného na výstup. Mrknout můžete i na to, jak si zabalit na cestu do Nepálu.

Pojistka

Nezapomeňte si vyřídit pojištění, které obsahuje záchranu nad 6 tisíc výškových metrů. Alpenverein zajišťuje záchranu do 6 tis.

Byl to nezapomenutelný zážitek. Zřejmě jsme měli opravdu štěstí. Jednak, že jsme sehnali ze dne na den schopného průvodce. Také že nám vyšlo parádní počasí. A v neposlední řadě, že jsme se netlačili mezi turisty. 🙂

V Kathmandu jsme si dokonce vyzvedli i certifikáty za úspěšný výstup na vrchol. 😀

2 myšlenky u článku “Výstup na East Lobuche (6119 m n. m.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *