Trek do Everest Base Campu

Kterého horala by nelákalo stanout pod osmitisícovými vrcholy. Nahlédnout do míst, odkud se startuje na nejvyšší horu světa. Prozkoumat horské vesnice a místní kulturu. My se do Everest Base Campu (5360 m) podívali v rámci jarní výpravy do Himaláje. A proto bychom vám nyní rádi pomohli s plánováním.

Pokud máte na celou výpravu do Nepálu zhruba 3 týdny, navštívit můžete právě Everest Base Camp. Trasa do campu je totožná s trasou zpáteční a při dobrých podmínkách se dá stihnout ujít zhruba za 17 dní. Pokud máte více času, tak jako my, naplánovat si můžete delší okružní s trasu vedoucí přes 3 sedla. (Three Passes trek). A cestou uskutečnit další zajímavé výstupy na okolní vrcholky.

Do Himaláje se vyráží v jarní sezoně od března do května anebo v podzimní sezoně od září do listopadu (Mimo monzunové období).

Cesta z Kathmandu do hor

Existují dvě možnosti, jak se dopravit do Lukly, kde trek začíná. První možností je klasický let z Kathmandu. Druhou variantou je kombinace cesty Jeepem + pěší chůze. (Avšak u této varianty je třeba počítat s několikadenní rezervou).

Co se týče letecké dopravy, obrňte se trpělivostí. Je možné, že nepoletíte ve vámi zvolený čas, a možná ani ve zvolený den. Pokud je nevhodné počasí, lety se odkládají. Na letišti odbavíte zavazadlo, projdete kontrolou a čekáte.

Existuje několik společností, u kterých si můžete let zabookovat. Tara airlines, Yeti airlines, Summit airlines.

Délka letu je zhruba půl hodiny. A cena za cestu tam vychází zhruba na 170 dolarů za osobu.

Popis trasy

Zde je přibližný plán trasy do Everest Base Campu. Trasa zpět vede stejnou cestou. Vzhledem k překonávání nadmořské výšky, změnám počasí a jiným okolnostem je třeba se připravit na možné komplikace na trase a počítat proto s jistou rezervou. Dle aktuální situace je možné si upravit i místa na přespání. (Cestou jich je k dispozici více, my si vybrali následující).

Trasa není nijak speciálně označena, občas narazíte na směrovku k dané vesnici. Vlastně postupujete po pěšině od vsi ke vsi. A tak není nijak složité se na cestě orientovat.

Možný plán trasy:

Den Místo Postup Délka trasy
1. Lukla (2850 m)
2. Lukla Monjo (2800 m) 12, 5 km
3. Monjo Namche Bazaar (3400 m) 5, 2 km
4. Namche Bazaar
5. Namche Bazaar Tengboche (3850 m) 9, 7 km
6. Tengboche Pangboche (3900 m) 4 km
7. Pangboche Dingboche (4300 m) 6, 8 km
8. Dingboche
9. Dingboche Lobuche (4900 m) 8 km
10. Lobuche Gorak Shep (5150 m) 4, 6 km
11. Gorak Shep Everest Base Camp (5360 m) 6, 4 km
12. Gorak Shep Kala Patthar* (5675 m) a Lobuche 8, 2 km
13. Lobuche a zpět dle možností

*Ve vesničce Gorak Shep je nezbytností uskutečnit výstup na Kala Patthar (5675 m). Pokud na horu vyrazíte v brzkých ranních hodinách, spatříte při východu slunce první paprsky na vrcholku Everestu.

Aklimatizace

V místech, kde není plánován postup, je prostor pro aklimatizaci a případné aklimatizační výstupy. My osobně jsme zastánci postupné aklimatizace bez předchozího podávání léků pro urychlení těchto procesů. Proto jsme si vyhradili rezervní dny, během kterých jsme při nespavosti a bolestech hlavy, zůstali v místě o den déle.

Trasu je tedy fyzicky možné absolvovat v rychlejším tempu, avšak my preferujeme postup pomalejší.

Co se týče zpáteční cesty, v plánu již není uvedena z důvodu totožnosti vedení trasy a z důvodu individuality plánování. Sestup je již převážně svažitý, a problémy s aklimatizací mizející. Proto je možné při zpáteční cestě postupovat rychleji. Počítat je možné zhruba s 5 – 6 dny.

Náročnost treku

Tento trek není pro každého. Pokud poletíte letadlem, budete přistávat na jedné z nejnebezpečnějších přistávacích drah na světě. Cestou také přecházíte několik visutých mostů. Jeden z nich – Hillaryho visutý most je položen ve výšce 125 metrů. Dále je důležité být v dobré tělesné kondici.

Počasí

Z vlastní zkušenosti můžeme konstatovat, že v nižší nadmořské výšce jsme se po ránu pravidelně setkávali s mlhou a se zhoršenou viditelností. Postupně se mlha začala zvedat. A do odpoledních hodin bývalo občasně slunečné počasí. A však často pofukoval studený vítr. Jen velmi zřídka jsme svlékli druhou vrstvu.

Ve vyšších nadmořských výškách bývalo slunečno již od ranních hodin, oblačnost přicházela kolem 14 -15 hodiny.

S příchodem večera přicházela pořádná zima. Jediné teplé místo bývalo v restauracích u kamen, kde se zatápí jačím trusem. Takže s sebou je nutné přibalit teplý spacák, péřovku a čepici. Ráno nám šla pára od pusy. 🙂

Ubytování

V každé z vesnic na trase najdete několik možností, kde se ubytovat. My na trek vyrazili kolem 20. března, a po většinu času jsme byli v jednotlivých lodžích ubytováni jako jediní turisté. Takže si stačí vybrat domeček a zeptat se na přespání. Co se týče cen ubytování, zpravidla se pohybují od 50 do 500 rupií pro dvě osoby za noc. Některé lodže nabízejí ubytování zdarma, pokud se u nich budete stravovat.

Téměř všechny lodže jsou vybaveny stejně. Společenská místnost – restaurace, která bývá k večeru vytápěna. A pokojíky, kde jsou jen postele a deka. (Připravte se, že v noci je tu na pokojích pěkná zima). Někde je v nabídce také placená sprcha. (Cena za sprchu se liší. Zaplatit můžete až 800 rupií.)

Jídlo a pití

Snídani, oběd i večeři si můžete dát v kterékoli vesničce na trase. Zpravidla je vhodné dát si vydatnou snídani, na trase pak nějakou svačinu a po příchodu do vesnice si objednat večeři.

Pokud si nepřibalíte vlastní svačinky, je možné si den předem objednat v ubytování svačinu s sebou. Případně si dokoupit nějakou ze sladkých tyčinek či sušenek.

Co se týče pokrmů, nemusíte mít obavy, že dva týdny budete pojídat suchou rýži. Téměř v každém ubytování budete mít na výběr z různých druhů polévek, zeleninových i masových pokrmů. Někde se vám naskytne dát si i místní pizzu či jačí burger s hranolkami. Ke snídani si můžete dát některý z plněných toustů, vajíčka na různé způsoby, anebo sladké kaše či palačinky.

Tradičním nepálským jídlem v horách je takzvaný Dal Bhát. Tímto pokrmem se stravují zejména místní nosiči. Jedná se o talíř s rýží, čočkovou polévkou, smaženou zeleninou, směsí na kari a placičkou naan. Výhodou tohoto pokrmu je, že rýži i čočku vám místní doplňují, dokud nejste sytí.

Wi-fi, elektřina a dobíjení

V každé z vesnic je v nabídce možnost připojení k Wifi. Ne vždy však Wifi funguje. Od Namche Bazaar výše je připojení k Wifi zpoplatněné.

V Namche Bazaar se vyplatí zaplatit heslo k připojení na Everest Link. Tato síť bývá k dispozici po celou dobu trasy. Ale ani na tuto síť není vždy spolehnutí.

Zpoplatněné je též dobíjení telefonu a powerbanek. Ceny jsou buď za plné dobití či za hodinu napájení.

Ceny se pohybují mezi 500 – 1000 rupií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.