Trek do Everest Base Campu

Kterého horala by nelákalo stanout pod osmitisícovými vrcholy. Nahlédnout do míst, odkud se startuje na nejvyšší horu světa. Prozkoumat horské vesnice a místní kulturu. My se do Everest Base Campu (5360 m) podívali v rámci jarní výpravy do Himaláje. A proto bychom vám nyní rádi pomohli s plánováním.

Pokud máte na celou výpravu do Nepálu zhruba 3 týdny, navštívit můžete právě Everest Base Camp. Trasa do campu je totožná s trasou zpáteční a při dobrých podmínkách se dá stihnout ujít zhruba za 17 dní. Pokud máte více času, tak jako my, naplánovat si můžete delší okružní s trasu vedoucí přes 3 sedla. (Three Passes trek). A cestou uskutečnit další zajímavé výstupy na okolní vrcholky.

Cesta z Kathmandu do hor

Jak se dostat z Kathmandu do Lukly, kde začíná Trek do Everest Base Campu, se dočtete v popisu plánování cesty do Himaláje.

Popis trasy

Zde je přibližný plán trasy do Everest Base Campu. Trasa zpět vede stejnou cestou. Vzhledem k překonávání nadmořské výšky, změnám počasí a jiným okolnostem je třeba se připravit na možné komplikace na trase a počítat proto s jistou rezervou. Dle aktuální situace je možné si upravit i místa na přespání. (Cestou jich je k dispozici více, my si vybrali následující).

Trasa není nijak speciálně označena, občas narazíte na směrovku k dané vesnici. Vlastně postupujete po pěšině od vsi ke vsi. A tak není nijak složité se na cestě orientovat.

Možný plán trasy:

Den Místo Postup Délka trasy
1. Lukla (2850 m)
2. Lukla Monjo (2800 m) 12, 5 km
3. Monjo Namche Bazaar (3400 m) 5, 2 km
4. Namche Bazaar
5. Namche Bazaar Tengboche (3850 m) 9, 7 km
6. Tengboche Pangboche (3900 m) 4 km
7. Pangboche Dingboche (4300 m) 6, 8 km
8. Dingboche
9. Dingboche Lobuche (4900 m) 8 km
10. Lobuche Gorak Shep (5150 m) 4, 6 km
11. Gorak Shep Everest Base Camp (5360 m) 6, 4 km
12. Gorak Shep Kala Patthar* (5675 m) a Lobuche 8, 2 km
13. Lobuche a zpět dle možností

*Ve vesničce Gorak Shep je nezbytností uskutečnit výstup na Kala Patthar (5675 m). Pokud na horu vyrazíte v brzkých ranních hodinách, spatříte při východu slunce první paprsky na vrcholku Everestu.

Ubytování, stravování, wifi…

Dále jsme pro vás připravili obecné infromace pro treky v Himaláji. Vše o ubytování, stravování, wifi připojení, aklimatizaci, i počasí se dočtete v popisu plánování cesty do Himaláje.

Vybavení do hor

A zde pár tipů na seznam věcí do Himaláje.

2 myšlenky u článku “Trek do Everest Base Campu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.