Trek do Everest Base Campu

Kterého horala by nelákalo stanout pod osmitisícovými vrcholy. Nahlédnout do míst, odkud se startuje na nejvyšší horu světa. Prozkoumat horské vesnice a místní kulturu. My se do Everest Base Campu (5360 m) podívali v rámci jarní výpravy do Himaláje. A proto bychom vám nyní rádi pomohli s plánováním.

Pokud máte na celou výpravu do Nepálu zhruba 3 týdny, navštívit můžete právě Everest Base Camp. Trasa do campu je totožná s trasou zpáteční a při dobrých podmínkách se dá stihnout ujít zhruba za 17 dní. Pokud máte více času, tak jako my, naplánovat si můžete delší okružní s trasu vedoucí přes 3 sedla. (Three Passes trek). A cestou uskutečnit další zajímavé výstupy na okolní vrcholky.

Cesta z Kathmandu do hor

Jak se dostat z Kathmandu do Lukly, kde začíná Trek do Everest Base Campu, se dočtete v popisu plánování cesty do Himaláje.

Popis trasy

Zde je přibližný plán trasy do Everest Base Campu. Trasa zpět vede stejnou cestou. Vzhledem k překonávání nadmořské výšky, změnám počasí a jiným okolnostem je třeba se připravit na možné komplikace na trase a počítat proto s jistou rezervou. Dle aktuální situace je možné si upravit i místa na přespání. (Cestou jich je k dispozici více, my si vybrali následující).

Trasa není nijak speciálně označena, občas narazíte na směrovku k dané vesnici. Vlastně postupujete po pěšině od vsi ke vsi. A tak není nijak složité se na cestě orientovat.

Možný plán trasy:

Den Místo Postup Délka trasy
1. Lukla (2850 m)
2. Lukla Monjo (2800 m) 12, 5 km
3. Monjo Namche Bazaar (3400 m) 5, 2 km
4. Namche Bazaar
5. Namche Bazaar Tengboche (3850 m) 9, 7 km
6. Tengboche Pangboche (3900 m) 4 km
7. Pangboche Dingboche (4300 m) 6, 8 km
8. Dingboche
9. Dingboche Lobuche (4900 m) 8 km
10. Lobuche Gorak Shep (5150 m) 4, 6 km
11. Gorak Shep Everest Base Camp (5360 m) 6, 4 km
12. Gorak Shep Kala Patthar* (5675 m) a Lobuche 8, 2 km
13. Lobuche a zpět dle možností

*Ve vesničce Gorak Shep je nezbytností uskutečnit výstup na Kala Patthar (5675 m). Pokud na horu vyrazíte v brzkých ranních hodinách, spatříte při východu slunce první paprsky na vrcholku Everestu.

My podnikli ještě výstup na horu East Lobuche. Výchozím bodem pro zahájení výstupu je stejnojmenná vesnička Lobuche.

Ubytování, stravování, wifi…

Dále jsme pro vás připravili obecné infromace pro treky v Himaláji. Vše o ubytování, stravování, wifi připojení, aklimatizaci, i počasí se dočtete v popisu plánování cesty do Himaláje.

Vybavení do hor

A zde pár tipů na seznam věcí do Himaláje.

4 myšlenky u článku “Trek do Everest Base Campu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.