Doplňky k lezení

Mezi doplňky k lezení zařadíme helmy, smyce, pytlíky na magnézium, vaky na lano.

Lezecké helmy

Pro bezpečné lezení je nutné nosit helmu. Jakožto ochranný prostředek zamezí vážnému úrazu při možném nárazu do skály, či při pádu uvolněných kamenů. Lezci, jističi, i všichni ti, kdož se pohybují v těsně blízkosti u skály, díky helmě předejdou možným nehodám. Na výukových kurzech a lekcích, helma patří mezi povinnou výbavu lezců.

Helmu je nutné mít správně nasazenou, neboť při špatném nasazení by neplnila ochranný účel. Helma nesmí lezcovi padat ani dopředu ani dozadu. Musí sedět napevno, neomezovat výhled a pásek pod bradou musí být vždy nutně zapnutý a utažený. Helma musí splňovat normy UIAA.

Smyčky

Smyčka je kus horolezeckého lana, popruhu, jež lze využít při lezení. Smyčky rozlišujeme na ploché a kulaté. Mohou být odlišně dlouhé, široké. Mohou být sešité napevno, či s volnými konci a sloužit k různým účelům. Nosnost smyčky musí být dle UIAA minimálně 22 kN.

Smyčky lze využít k dojišťování. Pomocí různých uzlů, opičích pěstí, lze smyčku zarazit napevno do spár horniny a druhý konec zajistit karabinou pro založení lana. Není možné zakládat lano přímo do smyce, neboť by mohlo dojít k přepálení lana. Dále se smyce využívají k prodlužování jistících bodů v případě, že by např. lano vedlo přes hranu. Kulatou smyčku je možné navázat na lano jako prusík.

Magnézium a pytlíčky

Magnézium se používá k vysušení zpocených rukou a ke zvýšení tření. Pokud lezec využívá magnézium, může si ho pořídit v různých podobách. V lisované kostce, volně v drcené podobě, drcené v punčoše či doplňovací kouli, anebo může zvolit magnézium tekuté, které je rychleschnoucí a nepráší.

Magnézium se umisťuje do speciálního pytlíčku na stahovací gumičku, který si lezec připne buď karabinou na úvazek či si jej utáhne popruhem kolem pasu . Pytlíčky se liší zejména barvami, tvary, pásky, dle různých výrobců.

S využíváním magnézia souvisí také čištění chytů. K této činnosti poslouží buď obyčejný zubní kartáček anebo speciální kartáčky pro čištění chytů, které se vyrábějí v různých podobách. Jednostranné, oboustranné, s kloubem či nástavci, s výsuvným teleskopem.

Vaky na lano

O lezecké lano je velmi důležité pečovat. Zacházet s ním šetrně a zabraňovat jeho možnému znečišťování. K tomu slouží speciální vaky na lano, ve kterých lze lano pohodlně přenášet. Jejich součástí často bývá i ochranná plachta, na které lze mít umístěné lano při lezecké činnosti, aby nedocházelo k jeho znečišťování.