Lezečky

Lezečky jsou boty určené speciálně pro lezení. Umožňují lepší stabilitu na stupech. Díky speciální gumové podrážce dochází k výraznějšímu tření a lepšímu udržení na stupu. Lezečky je možné dělit dle tvrdosti, která je ovlivněna tloušťkou mezistélky, na měkké, středně tvrdé, tvrdé. Typy měkčí se využívají především na pískovec k lepšímu přilnutí ke skále, tvrdší typy pak na skály nepískovcové. Další dělení lezeček je dle způsobu zapínání, na šněrovací, lezečky na suchý zip a baletky, které jsou nazouvací, bez tkaniček či zapínacího pásku. Lezečky lze ještě rozdělit na nízké či kotníkové.

Výběr lezeček

Před koupí lezeček, lze jako náhradu použít tenisky, či kopačky s uřezanými špunty, ovšem přilnavost a stabilita není zajištěna do takové míry jako u lezeček.

Boty se zkouší na bosou nohu. Je nutné, aby lezečky pevně obemkly nohu. Aby umožnili dobrou stabilitu, musí do jisté míry tlačit. Prsty musí zcela vyplňovat špičku boty. Často se tedy pořizují boty, které jsou o číslo menší.

Je vhodné boty nejprve rozchodit doma, či venku, než trochu změknou. Nikoli je využít hned na skále.

Při prvním nazutí může být bota nepříjemná, ale lezečky se časem při intenzivním využívání zhruba o půl čísla vytáhnou a guma trochu změkne. Lezečky slouží jen k lezení.