V nepálských horách už jen s guidem

Pohybovat se v himalájských horách bez guida? To už bohužel nebude možné. Nepál se rozhodl dát stopku turistům a lezcům, kteří by se do Himaláje chtěli vydat sami.

Nové nařízení

S platností od 1. dubna 2023 bude nutné si pro výpravu do Himaláje sjednat doprovod guida, či se stát součástí organizované skupiny. Toto nařízení se týká zahraničních turistů i lezců bez ohledu na jejich zkušenosti.

Do Himaláje bez zkušeností

Pro tuto změnu se nepálské úřady rozhodly zejména ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že do hor se vydává stále více osob, které přeceňují své možnosti a nemají zkušenosti s pohybem v horách. Mohou se tak snadněji dostat do rizika spojeného se záchranou.

S tímto tvrzením si dovolím souhlasit. I my jsme narazili v horách na osoby, které nebyli vhodně připraveni na pobyt v horách. Chtěli se prostě jen vyfotit s Mount Everestem a pochlubit se na Instagramu.

Peníze

Dalším důvodem jsou peníze. Některé společnosti a průvodci provozují svou činnost bez licence, a ubírají tak pracovní příležitosti guidům s licencí. I tomu chtějí úřady zabránit. Provádět v horách vás bude moci tedy jen licencovaný guide.

Naše cesta do Himaláje

My jsme se vydali do Kathmandu v minulém roce, a tak jsme absolvovali 3 Passes trek a trek do Everest Base Campu na vlastní pěst. Za což jsme byli rádi, neboť jsme si cestu organizovali zcela samostatně. Také jsme uskutečnili výstup na East Lobuche. K tomuto počinu bylo však nutné si zajistit místního guida s licencí. Což byla pro nás samozřejmost.

Pokud se chystáte na výpravu do Himaláje, mrkněte na plánování cesty, či na seznam věcí, které jsme si do hor sbalili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *