Život v Kathmandu

Chaos, nepořádek, davy lidí, exotické vůně kuchyně, troubení, vonné tyčinky, smog. Vítejte v Kathmandu, hlavním městě Nepálu, ležícím ve výšce 1400 m n. m.

Být v Kathmandu je jako být v jiném světě. Nám se podařilo přiletět do města ve sváteční den – děti měly Happy Holi. To byl neskutečný zážitek. Ulicemi lítaly práškové barvy, barevné a mokré děti, barevní psi. Nepálská hudba vyhrávala na plné kolo a všichni skandovali Happy Holiii. Jo, jsme zase v Asii. A je to fajn. 🙂

Přílet do Kathmandu

Když jsme přiletěli do Kathmandu, čekal nás na letišti Tribhuvan sled vyřizovacích událostí. Nejprve jsme potřebovali vízum pro vstup do země. Z různých informací na netu jsme byli přichystáni na určitý postup, ale realita byla jiná. Už tady začal trochu chaos, ale na ten jsme v asijském světě zvyklí. 🙂

Takže jaký byl postup:

  • Byli jsme nasměrováni k řadě počítačů, kde jsme si vyčkali frontu
  • Zadali jsme osobní údaje a údaje o plánovaném pobytu do příslušného počítače
  • Vytiskli jsme si výsledné potvrzení (což je lež, my si to potvrzení museli vyfotit do mobilu, protože tisk právě nefungoval 😀 )
  • U příslušné přepážky pro vyřízení víza (k dispozici byla dvě okénka) jsme předložili vytisknuté potvrzení (v našem případě ukázali fotku na mobilu)
  • Zaplatili jsme poplatek za vízum (15 dní – 30 USD, 30 dní – 50 USD, my za 90 dní – 125 USD)
  • A pak prošli celní kontrolou… ha a jsme tu!

Doprava po městě

V Kathmandu není k dispozici žádná z dopravních společností jako je Uber či Bolt. Po městě však jezdí spousta taxíků. Například z letiště do centra města poblíž Thamelu nás taxík (v roce 2022) odvezl za 600 NPR. Využít lze také jiný způsob dopravy, třeba rikšu. Nicméně, na dost zajímavých míst v Kathmandu se dostanete pohodlně pěšky.

Ubytování

Není třeba se strachovat, že v Kathmandu nenajdete volný pokoj. Na Bookingu je celá řada hostelů. V nabídce jsou i některé luxusní hotely, ale s těmi my nemáme zkušenosti.

My si našli obyčejný hostel, kde jsme měli pokojík se sprchou a toaletou. O pár pater níže byla restaurace. Za jednu noc pro dvě osoby jsme zaplatili cca 150 Kč. Bylo to nedaleko populární čtvrti Thamel. My byli rádi, že nejsme v samém centru Thamelu, neboť se nám zdál příliš turistický.

Stravování

V Kathmandu se vyplatí zajít do restaurace na snídani, oběd i večeři. Pokud holdujete místním lahůdkám, a levným podnikům, velmi dobře se najíte kdekoli na ulici. Jedna porce vyšla v přepočtu cca na 20 Kč. I zde platí, kde je víc místních lidí, tam to stojí za to.

Dopřát si můžete některé z typických jídel, jako jsou plněné taštičky Momo – masem, či zeleninou, smažené nudle Chowmein, výborné zeleninové polévky – např. Thukpa, a samozřejmě tradiční pokrm Dal Bhat.

Jediné, na co si dát pozor, je voda. Vodu buď balenou anebo filtrovanou. A taky maso. Ve městě jsme sice masové pokrmy jedli a ustáli to. Ale v horách se již maso jíst nedoporučuje z důvodu nevhodnosti skladování.

Pokud si budete chtít dokoupit nějaké potraviny, v Kathmandu najdete pár samoobsluh s potravinami.

Místní měna

V Nepálu se platí měnou – Nepálská rupie. Aktuální kurz k roku 2023 je 1 NPR = 0,17 Kč. S sebou do Nepálu si přivezte USD, které si následně rozměníte v některé ze směnáren.

My si pár dolarů vyměnili již na letišti, abychom mohli zaplatit odvoz taxíkem do centra. Zbytek nám rozměnil majitel hostelu, se kterým jsme se spřátelili.

SIM karty

SIM kartu si můžete koupit už na letišti. Anebo kdekoli ve městě. Za SIM kartu zaplatíte jednotnou čáástku v přepočtu přibližně 100 Kč. A pak si prostřednictvím aplikace vyberete optimální balíček – data, volání, smsky.

My si nekoupili SIMku nikde v uličce, ale vydali jsme se do oficiální pobočky Ncell. Na další měsíc už jsme také využili dobití v aplikaci.

Pokud se však přesouváte do hor, je nutno počítat s tím, že Ncell nemá v horách nijak extra dobrý signál.

Turismus

Jak již bylo výše zmíněno, v centru Kathmandu se nachází čtvrť Thamel. Ta je jako stvořená pro turisty. Je zde mnoho obchodů, poboček cestovních společností, a hotelů. A taky pouličních prodavačů.

Ale jak jsem již zmínila, my raději ty uličky bez turistů. Naštěstí jsme dorazili do Kathmandu v březnu, takže jsme se velké turistické vlně vyhnuli.

Kousek od centra lze navštívit několik historických zajímavostí. My byli například na Durbar Square, kde se nachází starobylý královský komplex s chrámy a paláci, a na Svajambhú, což je kopec s takzvaným Opičím chrámem, hádejte proč. 🙂

Místní lidé

Místní lidé jsou fajn. Ve městě, i v horách. Kupříkladu majitel hostelu, kde jsme bydleli před odletem a po návratu z hor, se s námi ihned spřátelil. Poskytl nám spoustu informací a rad. Dokonce nás pustil i do kuchyně, kde nás učil připravovat tradiční pokrmy, a taky nás vzal k sobě domů na večeři.

Horší to bylo v ulicích Thamelu, kde nás místní prodavači viděli jako chodící bankovky. To bylo pořád: kupte si péřovou bundu, šachy, hašiš… Nedali pokoj, ani když jsme je míjeli pětkrát za večer. Párkrát jsme taky narazili na žebrající lidi, kteří byli velmi neodbytní.

Strávit nějaký čas v Kathmandu je rozhodně zážitek. 🙂

Tipy na treky v horách

Pokud je pro vás Kathmandu pouze přestupní stanicí, a plánujete pokračovat do hor, mrknout se můžete na treky, které jsme absolvovali my: 3 Passes trek, trek do Everest Base Campu či výstup na East Lobuche.

Dále by vám mohli přijít vhod tipy na zabalení si věcí a plánování cesty.

2 myšlenky u článku “Život v Kathmandu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *