Vrabinec

Aktualizováno: 31.3.2020

Upozornění: z důvodu hnízdění sokola, výra a krkavce lezení zakázáno v době od 20. dubna do 20. června.

Vrabinec je skalní oblast, kde se nachází zřícenina hradu Vrabín ze 14.-15. století, ale také skalní věže, které jsou uzpůsobeny k lezení. Vrabinec se nachází na pravém břehu řeky Labe, přibližně 15 km od města Ústí nad Labem.

My jsme na Vrabinec vyráželi z břehu levého, a tak jsme využili přívoz ve Velkém Březnu a dál pokračovali směrem na Děčín, přes Malé Březno do obce Těchlovice. Od těchlovického nádraží jsme už šlapali pěšky. Před námi byl jen kousek cesty, zhruba 2 km do kopce. Drželi jsme se červené značky, která nás dovedla až na vrchol Vrabince.

Do této oblasti jsme se vydali poprvé, takže jsme nevěděli, v jakém stavu jsou lezecké cesty. Nicméně bagáž jsme si vzali s sebou, a vyplatilo se. Nejprve jsme obhlédli terén, vydali se na vyhlídku, na níž vedla cesta zajištěna řetězy. Výhled na zákrut řeky Labe a okolní kopce nás velmi uchvátil. Buková hora i Děčínský Sněžník byli při vyfoukaném počasí pěkně vidět.


No a pak jsme se konečně vrhli na lezení. Každý jsme vylezl dvě cesty na hlavní věži a pak nás bohužel vyhnal studený vichr a déšť. Na Vrabinci jsou 4 velké skalní čedičové věže, které jsou viditelné už od silnice. Ovšem celkem je tu k dispozici 7 skalních sektorů, s téměř stovkou zajištěných cest. Některé cesty jsou dokonce i na zdivu zříceniny, což mně osobně se docela příčí, když jde o památku hradu. Nicméně škála možností je veliká, obtížnost cest je od 1-6 UIAA.

Lokalita Těchlovice
Materiál Čedič
Počet cest 83
Obtížnost 1 – 6 UIAA
Jištění borháky a nýty

Lezecké sektory

  • Hlavní věž – 18 cest, 2-6 UIAA
  • Střední věž – 10 cest, 1-6 UIAA
  • Malá věž – 18 cest, 2-6 UIAA
  • Střední jehla – 11 cest, 3-5 UIAA
  • Hláska – 6 cest, 4-5 UIAA
  • Zelený pilíř – 2 cesty,3 UIAA
  • Pevnost – 18 cest, 2-6 UIAA

Skála je osázena nýty a borháky a slaňovacími oky. První jistící body jsou v různých výškách, ale poměrně přijatelných. Od dvou metrů výše. Rozestupy mezi fixními body jsou na jednotlivých sektorech výrazně odlišné. Na hlavní věži třeba 4-5 m. Skalní útvar dosahuje od úpatí výšky až 80 m. Cesty vedou zejména z hlavního prostranství a jsou dlouhé přibližně od 1O m výš. Místy je skála trochu lámavá, jistě se vyplatí mít s sebou lezeckou helmu.

Dostupnost na Vrabinec

Autem

Pokud vyrazíte autem, z centra města Ústí nad Labem přejedete přes most na pravý břeh řeky Labe do městské obce Střekov. Ze Střekova dále pokračujete směrem na Děčín, podél řeky Labe. Projedete obcí Svádov, Velké Březno, Malé Březno a Těchlovice. V Těchlovicích míjíte točnu s autobusovou zastávkou po pravé straně, pak po 300 m odbočíte vpravo, přejedete železnici a pojedete první odbočkou vlevo za železnicí. Míjíte železniční stanici Těchlovice a po 100 m dále je betonový plácek, kde lze zaparkovat.

Vlakem

Také můžete zvolit cestu vlakem, který jede např. ze stanice Střekov. A vystoupit ve stanici Těchlovice. Cesta trvá zhruba čtvrt hodiny. Od nástupiště dále pokračujete po červené až na Vrabinec.

Autobusem

Od stanice Divadlo, či Hlavní nádraží je možno jet autobusem, který staví ve stanici Těchlovice. Od zastávky se vydáte vlevo o pár metrů zpět a přejdete cestou přes železnici. Budete se držet na cestě podél železnice, po 150 m odbočíte vpravo a pak hned zatočíte vlevo po červené značce směrem na Vrabinec.

1 myšlenka u článku “Vrabinec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *