Děčínský Sněžník

Pískovcové skály v okolí Děčínského Sněžníku. Cesty na skalní lezení i bouldering. Nechali jsme se nalákat a v půli října se sem vydali na průzkum.

Při plánování pěšího či lezeckého výletu vám pomůže pro zjištění podmínek na místě webkamera na Děčínském Sněžníku. Ačkoli nemá tato webkamera full HD rozlišení, alespoň z ní při troše snahy poznáte, zda na Sněžníku sněží, prší nebo je mlha :).

Pískovcové lezení na Sněžníku

Již cestou po červené turistické trase, jsme zhruba po 1 km cesty, míjeli po pravé straně skály přímo u cesty. Tyto skály jsou součástí pásma Stěny nad silnicí. Stejně situované je i skalnaté pásmo Severní stěny, ke kterým lze přistoupit cestičkou, vedenou od silnice ze strany levé. Když se rozhodnete pro skály v těsné blízkosti vyhlídky, čeká na vás pásmo skal, které čítá nejvíce lezeckých cest, Stěny pod rozhlednou. Tyto skály lemují červenou značenou cestu od rozhledny směrem na stranu děčínskou.

My obešli Stěny Severní, převážnou část skal v pásmu Stěn pod rozhlednou a v pásmu Stěn nad silnicí jsme se zastavili pouze u krajních skal u cesty. Z průzkumu jsme vyhodnotili, že borháků a nýtů, jak už to u písku bývá, není mnoho. A první jistící body jsou zpravidla v několikametrových výškách. Takže smyčky a smyce na dojištění rozhodně s sebou. A také opatrnost, té není nikdy dost. Zejména v pásmu Severních stěn písek poměrně solí. Co se týče slaňovacích ok, těch je tu také poskrovnu.

Oblast Počet skalních objektů do obtížnosti V VI-VIII IX-X celkem cest
Stěny nad silnicí 28 99 78 2 179
Stěny pod rozhlednou 26 88 103 10 201
Severní stěny 30 79 68 0 147

Bouldering na Sněžníku

Kromě lezeckých skal na odjištěných cestách, je tu také možnost boulderingu. A to v těsné blízkosti objektu Penzionu Pod Rozhlednou. Skály stojící tu dokola, tvoří kouzelné uzavřené místo pro boulderování. Jen toho mága tu bylo přespříliš.

Pokud ještě někdo nenavštívil Děčínský Sněžník, a blízké skály, jedině doporučujeme, neboť ze všech stran se tu naskýtají panoramatické výhledy. Ať už z vrcholu samotné rozhledny, 33 m vysoké, kam můžete vystoupat po točitých schodech za drobný poplatek, nebo z Drážďanské vyhlídky, ke které vede cesta od silnice, zhruba 1 km od dolního rozcestníku. U rozhledny je také možnost se občerstvit a načerpat tak síly před anebo po lezení.

Dostupnost na Sněžník

Dostupnost autem

Pokud se vydáte na Děčínský Sněžník autem, z Ústí nad Labem se vydáte buď přes Severní Terasu, či přes Bukov, a pokračujete přes obec Božtěšice, Strážky, Libouchec. Z Libouchce můžete odbočit vlevo na Tisou a v obci Tisá pak z první křižovatce pokračovat vpravo, kolem Turistické chaty až do obce Sněžník. Nebo pokračovat z Libouchce do Jílového, odbočit vlevo na Kamennou, a do obce Sněžník. Jakmile přijedete do obce, na velké křižovatce, vedle Hřebenové boudy lze za drobný poplatek zaparkovat. Pak už pokračujete pěšky. Od rozcestníku, který jest naproti Hřebenové boudě, po červené k rozhledně Děčínský Sněžník. Trasa je vedena lesem a místy je kamenitá. Pokud byste raději zvolili cestu po silnici, pokračujete po ní až k rozhledně bez odbočení po červené. Tato cesta je delší přibližně o 200 m.

Dostupnost autobusem

Autobus jedoucí z Děčína vás dopraví až k rozcestí na Děčínský Sněžník. Pokud pojedete autobusem z Ústí nad Labem, vysadíte se v Tisé na rozcestí, odkud pokračujete po silnice směrem vpravo. Projdete kolem řady domů, kolem Turistické chaty a pokračujete stále rovně až do obce Sněžník. Cesta k rozcestníku na Sněžník je dlouhá necelých 5 km. Od Hřebenové boudy pokračujete nahoru po červené další 2 km. Anebo po silnici.

2 myšlenky u článku “Děčínský Sněžník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *