Lesní stezka Forststeig

Prošli jsme 100 km trek Labskými pískovci. Trek, který vznikl dle vzoru vícedenních treků, které jsou známé například pro Nový Zéland, začíná v Labském údolí ve městě Schöna. Po sto kilometrech trek končí v Bad Schandau. Trasu lze jít obousměrně. 

Doporučený čas na zvládnutí treku je 6 dní. Dá se ovšem stihnout i rychleji, vše záleží na fyzické zdatnosti a trochu i na počasí. Trek vede přes vrcholky stolových hor, proto je nutné myslet i na nastoupané metry v průběhu celé trasy, kterých je 2 770.

Popis stezky

Trasu lze naplánovat podle kempů a chat, které stezku lemují. Jsme v Evropě a proto není nutné se obávat nedostatku jídla a vody. Trek nevede divočinou a do okolních vesnic lze v případě nouze z trasy seběhnout.

Nezapomeňte sledovat specifickou žlutou značku treku, která vás provede po německé straně. Na české straně vede stezka po nám známých turistických značkách.

Výškový profil treku Forststeig

Od Labe přes stolové hory

Ze Schöny, na opačné straně Labe v úrovni Hřenska, začíná trasa stoupáním přes Großer Zschirnstein, který je první zdolanou stolovou horou treku.

Po sestupu na vás čeká příjemná cesta podél českoněmeckých hranic, která vás dovede před Kristin Hrádek. Až sem není trasa příliš frekventovaná. Od Kristina Hrádku vede trasa kus po silnici k parkovišti pod Děčínským Sněžníkem.

Dále vede trasa mírně strmým stoupáním na nejvyšší bod stezky, na Děčínský Sněžník. Zde je nutné sledovat české turistické značky, které nahradily specificky žlutou značku treku. Po české straně sejdete až do Ostrova, kde je možnost se občerstvit a doplnit zásoby v Autokempu pod Císařem.

Stále po české straně stoupáte z Ostrova do Tiských stěn, odkud směřuje trasa do Rájce. Po překonání rájeckých stěn vás cesta navede směrem do Německa na Ottomühle, kde Forststeig prochází přes vyhlídková místa s krásným výhledem na okolní pískovcové věže.

Z Ottomühle zatáčí trek zpět k Ostrovu a podél hranic pokračuje dále směrem na Rosenthal. Jedna z nejhezčích částí prochází skalním údolí a stoupá po horolezeckých stezkách na vyhlídková místa vrcholků skal.

Po této části na nás čekalo trochu vystřízlivění a za nás subjektivně nejnudnější část treku. Nejprve část vede po silnicích a cyklostezkách, poté stezka trochu zbytečně různě klikatí přes lesnické cesty, kde není nic zajímavého a trochu zbytečně se tudy trek natahuje. Od Rotsteinhütte je to však už kousek zpátky ke skalám.

Druhá půlka treku

Od Rotsteinhütte stoupá cesta na Rotstein, Katzstein a Spitztein, odkud opět klesáte k bivaku s názvem Spitzsteinbiwak. Pokud se nebudete moci dočkat dalšího stoupání, brzy se dočkáte a dalším vrcholem je Lampertsstein.

Směřujete dále k Bielatalu, kde projdete skalní labyrint pískovcových skalek mezi Bielatalem a Nikolsdorfem.

Tato část je opět velmi klidná a turisticky málo frekventovaná. Za to poslední část, zvlášť pokud se sem dostanete o víkendech a za hezkého počasí, bude přeplněná výletníky. Jedná se o trasu přes 4 stolové hory – Quirl, Gohrisch, Papstein a Kleinhennersdorfer Stein.

Pokud si chcete cestu zpestřit, na Papstein vede cesta po osvětleném schodišti, které vás dovede až k restauraci. Na hoře Kleinhennersdorfer Stein je pak velká jeskyně, kde lze bivakovat.

Z poslední stolové hory už vás trek pomalu přivádí do cílové stanice Bad Schandau, kde je nutné absolvovat část podél frekventované silnice až k nádraží.

Jak se na trek dopravit?

Ať si vyberete výchozí bod jakýkoliv, obě místa jsou na vlakovém nádraží. Do Schöny i do Bad Schandau jezdí z Děčína DB osobní vlak. Do a z Bad Schandau mimo osobní vlaky i EC, které dále pokračuje do Prahy.

Pokud se na trek dopravíte po levém břehu Labe, pak vlak je nejideálnějším dopravním prostředkem. Pokud přijedete z druhé strany Labe, lze využít přívoz z Hřenska do Schöny nebo přívoz, který spojuje Labe v Bad Schandau.

Kde složit na treku hlavu?

Stezku lemují 2 kempy, 3 bivaky a 5 chat. Všechna místa jsou rozmístěna podél treku a tak není nouze se zastavit i mimo plánovaná místa odpočinku.

Dle těchto míst lze trek rozvrhnout do dní dle kondice a turistické zdatnosti. Je nutné mít ale na paměti, kdo dřív přijde, ten má své místo jisté, místa nelze rezervovat.

Nocleh v chatě stojí €10 pro dospělé a $5 v bivaku (€1 do 17 let) a vstupenky do chat a bivaků lze koupit na několika místech buďto předem nebo na treku například v Autokempu pod Císařem, přes který trek vede. Na oficiálních stránkách naleznete seznam všech míst.

Lístek vás opravňuje strávit noc v bivaku nebo v chatě, jednoduše při noclehu vyplníte datum a útržek vhodíte do připraveného boxu.

Seznam chat, kempů a bivaků:

  • Bivak ZschirnsteinBiwak
  • Chata Grenzbaude
  • Chata Haselmausbaude
  • Bivak TaubenteichBiwak
  • Chata Willys Ruh
  • Autokemp pod Císařem
  • Chata Rotsteinhütte
  • Chata Kamphütte
  • Bivak Spitzstein-Biwak
  • Bivak Nikolsdorf-Biwak

Veškeré informace o vybavení chat naleznete na oficiálních stránkách treku.

Každý, kdo se na trek vydá, bude určitě mile překvapen. Vede totiž jednou z nejkrásnějších oblastí a to hlavně pro ty, pro které je nejkrásnější pohled na pískovcové věže a masivy. Je škoda, že dlouhé treky nelze plánovat divočinou, Forststeig je stezkou, která vás provede po velké části Labských pískovců a to určitě stojí za to.

Díky za tento článek patří i Kamilovi, který si trek s námi prošel a pomohl dát dohromady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.