Na nejvyšší horu Rumunska

Hora Moldoveanu je se svými 2 544 metry nejvyšším vrcholem rumunských hor. Hora se nachází v pohoří Fagaraš – v Jižních Karpatech. Je vzdálená od silnic i lanovek, a tak se na vrcholku potkáte pouze s turisty :-).

Vydali jsme se na trek od známé Transfagarašské silnice, která dosahuje nejvyšší výšky v oblasti jezera Balea.

Třídenní trek

K vrcholu Moldovenau je možné přijít z různých směrů. My si jako výchozí bod zvolili jezero Capra.

 • První den lze od silnice dojít k jezeru Capra, kde je možnost přespat ve stanu a doplnit si pitnou vodu. Na rozcvičení si můžete střihnout krátký výstup na dva blízké vrcholky tyčící se nad jezerem. (Iezerul Caprej 2 418 m n. m., Canatoarea Iui Buteanu 2 507 m n. m.).
 • Druhý den vyrazíte na celodenní výstup na vrchol Moldoveanu (2 544 m n. m.) a cestou zpět přespíte u jezera Podragu.
 • Třetí den se vydáte od jezera Podragu zpět k jezeru Capra.

Profil trasy

Připravte se, že trasy nejsou tak snadno schůdné a každý kilometr zabere trochu více času. Překvapit vás může přechod sněhových polí i během léta či skalnaté úseky s řetězy. V každém případě buďte připraveni, že na vrchol je cesta dlouhá a často rapidně stoupá a náhle klesá při přechodu přes vrcholky a hřebeny hor.

DélkaČasStoupáníKlesání
1. denHorská služba – Capra1,5 km1 hod312 m50 m
Alternativa: Balea – Capra1,8 km1:10 hod285 m83 m
2. denCapra – Moldoveanu12 km6 hod1 114 m860 m
Moldoveanu – Podragu6 km3 hod308 m753 m
3. denPodragu – Capra6,5 km3:30 hod833 m653 m

Popis trasy

Den první

První den můžete vyrazit od jezera Balea po značené trase k jezeru Capra. Respektive v případě, že se vám podaří zaparkovat auto na jednom z parkovišť u jezera. V opačném případě můžete pokračovat po silnici tunelem směrem k boudě horské služby a zaparkovat na některé z blízkých odstavných ploch a vydat se k jezeru Capra po modře značené trase. Zde je první kemp, kde lze doplnit pitnou vodu.

Den druhý

Druhý den ráno se vydejte po značené trase směrem k jezeru Podragu. Na rozcestí s vyhlídkou Fereastra Zmeilor se dejte však doprava směrem na Moldoveanu. Držte se vyšlapané a značené trasy vedoucí podél jezera Podu Giurgiului až k rozcestí odbočující k jezeru Podragu. Toto rozcestí míjíte a pokračujete až k úpatí hory. Cestou z vrcholku dojdete zpět právě k tomuto rozcestí a čeká vás přibližně 1 km dlouhý sestup k jezeru Podragu, kde je i stejnojmenná chata. Zde je další kempovací spot s pramenitou vodou.

v chatě u jezera Podragu je navíc možnost dát si něco teplého k jídlu a pivo :).

Den třetí

Třetí den se vydejte od jezera Podragu po značené trase směrem k jezeru Balea. Jedná se o jinou cestu, než po které se jde předchozí den. Stejný je pouze finální úsek od rozcestí Fereastra Zmeilor.

Značení turistických cest

Jak je známo, česká síť turistických tras patří k těm nejpropracovanějším. A tak bereme turistické značení v cizích zemích často s nadhledem. My jsme v rumunských horách využívali offline Mapy.cz. Vzdálenosti tras odpovídaly, barevné značení nikoli. Nicméně, trasa od jezera Capra k vrcholku a zpět není složitá a na dvou míjených rozcestích se dozvíte kudy pokračovat.

Alternativní trasy na vrchol

Další možnou trasou, jak se dostat k vrcholu hory Moldoveanu, může být trasa vedoucí od obce Victoria. Na konci obce vede od slepé ulice modře značená turistická trasa, po které lze vystoupat až k jezeru Podragu a odsud další den pokračovat k vrcholu hory.

 • 14 km, 7:30 hodin, 1 740 metrů stoupání, 270 metrů klesání k jezeru Podragu

Jinou alternativou může být přechod celého pohoří Fagaraš, jehož součástí může být výstup na Moldoveanu. Počítejte ovšem s tím, že přechod rumunských hor se plánuje zhruba v rozmezí jednoho týdne.

Chování v rumunských horách

 • Nikdy nechoďte do hor sami,
 • oznamte, že se vydáváte do hor – kam a na jak dlouho,
 • počítejte s tím, že v horách často není signál,
 • mějte s sebou lékárnu a kontakt na rumunskou horskou službu Salvamont,
 • počasí je nevyzpytatelné, buďte vybaveni do zimy a deště,
 • při bouřce okamžitě sejděte z vrcholku a hřebenů hor do sedla,
 • odpadky si odnášejte z hor s sebou, nezanechávejte po sobě znečišťující stopy.

Medvědi

 • Nádoby na vaření vždy omyjte, jídlo ponechte v tašce na stromě či v dostatečné vzdálenosti od stanu,
 • po lesních stezkách se pohybujte „hlučně“ (př. užití rolniček na ruksaku),
 • vyhýbejte se stádům ovcí a oslů.

Pokud jsou pro vás nejvyšší vrcholky evropských zemí výzvou, vydat se můžete také na schůdný vrchol nejvyšší hory Španělska Pico del Teide, která se nachází na ostrově Tenerife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *