Výstup na Pico del Teide

Aktualizováno: 12.5.2019

Vydejte se na nejvyšší horu Španělska, na třetí nejvyšší sopku světa, Pico del Teide, která je dominantou největšího ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantiku – ostrova Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný výstup až nad mraky, do výšky 3 718 m n. m.

Výchozí bod

Cesta na vrchol začíná od parkoviště Montaňa Blanca. Toto místo je klikatými cestami přístupné z různých směrů ostrova. Do hor se dostanete z kterékoliv části ostrova.

Ovšem, buďte připraveni, že parkoviště čítá asi desítku parkovacích míst, a i mimo hlavní sezónu tu bývá plno. Parkoviště není výchozím bodem pouze pro Teide, proto stačí chvíli počkat a místo se uvolní. Nebo můžete přejet třeba na parkoviště Mirador de Tabonal Negro, vzdáleném asi 900 metrů od výchozího bodu.

Popis trasy (8 km, 5 hodin, převýšení 1 380 m)

Cesta na vrchol je poměrně náročná. Během 8 kilometrů absolvujete převýšení 1 380 metrů. Trasu si proto můžete rozplánovat do dvou dnů a jednu noc strávit v chatě Refugio de Altavista. Ovšem je třeba si zavčasu vyřídit rezervaci místa. Chata se nachází ve výšce 3 271 m n. m. Dojdete k ní zhruba za tři a půl až čtyři hodiny. K vrcholu počítejte ještě s další hodinou a půl.

Výškový profil treku na Pico del Teide

Výškový profil výstupu – po 4,7 km odbočka na Montaña Blanca, po 6,2 km chata 
Refugio de Altavista

Trasa začíná pozvolna. Hned od začátku se můžete kochat zajímavou sopečnou krajinou, která hraje různými barvami.

Od prvního rozcestí se začne cesta klikatit a stoupat. *Na dalším rozcestí se můžete vydat asi 500 metrů na vrcholek Montaňa Blanca (2748 m n. m.) a stejnou cestou zpět.

No a pak už vás čeká zdánlivě dlouhá klikatá cesta vzhůru směrem k chatě. Chata bývá veřejnosti otevřena, a tak se zde můžete na chvilku schovat při nepřízni počasí.

Od chaty pokračujete 1, 5 km k výstupní stanici lanovky, kde se nachází i ochranka kontrolující povolenky. A když projdete kontrolou, tak hurá na vrchol :-).

(Cesta je schůdná a udusaná i v období, kdy je hora částečně zasněžená.)

Ve výšce 3 000 metrů

Buďte připraveni na možné zdravotní problémy způsobené pobytem ve vyšší nadmořské výšce. Může se jednat o bolesti hlavy, závratě, nevolnost aj. Proto dodržujte pitný režim, dbejte přísunu energie v podobě hodnotných svačin a pravidelně odpočívejte.

Povolenka na vrchol

Pro vstup na vrchol hory potřebujete povolenku. Její vyřízení je zdarma. Denní limit turistů je však stanoven na 200, což je příčinnou skutečnosti, že povolenky jsou vybrané tak na dva až tři měsíce dopředu.

Hlídači, kteří tyto povolenky kontrolují, stojí u výstupní stanice od 9 do 17 hodin. Chytrému napověz :-).

Pokud se vydáte na vrchol po páté hodině odpolední, připravte se, že na cestě zpět vás může zastihnout tma, nezapomeňte si proto čelovky.

Alternativní trasa na vrchol

Na vrchol Teide lze nastoupat i z druhé strany od skalního útvaru La Catedral přes Pico Viejo 3 134 m n. m. Trasa zabere o něco déle, její délka je přibližně 9,8 km, ale za to stoupání je o něco pozvolnější a zdoláte na vzdálenosti treku 1 573 výškových metrů.

Výškový profil treku na Pico del Teide přes Pico Viejo

Výškový profil výstupu – po 1,4 km konec treku La Catedral, po 6,2 km odbočka na Pico del Viejo

Alternativa lanovkou

Dojem výstupu na nejvyšší horu Španělska může kazit možnost vyjet lanovkou od spodního parkoviště Mirador Base del Teide do výšky 3 555 m n. m. Cena lanovky začíná na €13,50.

1 myšlenka u článku “Výstup na Pico del Teide

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *