Rozklad odpadků v přírodě

Každý z nás jistě někdy něco odhodil do přírody. Ohryzek od jablka, banánovou slupku, papírový kapesníček. Biologický odpad, který se zpravidla za krátko rozloží. Ovšem najdou se mezi námi i tací, kteří po sobě zanechávají v přírodě mnohem závažnější stopu. Plechovky, cigaretové nedopalky, plastové láhve. A ty se tu budou rozkládat desítky až stovky let.

Problematika odpadu

Že se v dnešním světě potýkáme s enormním množstvím odpadu, je nám všem velmi dobře známo. Tento vzrůstající ekologický problém jde ruku v ruce s navyšováním míry turismu. Nutno zmínit třeba problematiku odpadu v okolí Mt. Everestu, o které jsme psali nedávno.

A tak není třeba si tu vysvětlovat příčiny a následky tohoto závažného ekologického problému. Je jasné, že tímto článkem svět nespasíme, a ti, kteří odpadky v přírodě vyhazují, je zřejmě nadále vyhazovat budou.

Turistika a odpad

Nicméně, rádi bychom apelovali na turisty a všechny, kterým není lhostejné, co bude s přírodou za desítky a stovky let a přemýšleli o tom, zda to, co se právě chystají vyhodit do přírody se slovy: „to se rozloží“, se tam nebude rozkládat ještě dlouhá léta.

A díky těm, kteří jdou a v lese seberou odpadek po druhém.

Doba rozkladu odpadků

Proto jsme pro vás v následující tabulce připravili přehled různých druhů odpadků s dobou jejich rozkladu v přírodě. A leckdo se možná podiví, že třeba taková obyčejná žvýkačka se v přírodě rozkládá dlouhých 50 let. A že slupka od pomeranče se sice rozloží, ale až za 12 měsíců.

Ohryzek 14 dní
Pomeranč 1 rok
Banán 5 měsíců
Papír 4 měsíce
Žvýkačka 50 let
Bavlněná ponožka 1,5 roku
Toaletní papír 4 týdny
Papírová taška 2 měsíce
Nedopalek 15 let
Plechovka 15 let
Konzerva 15 let
Alobal 100 let
TetraPak 100 let
Igelitový sáček 25 let
Plastový kelímek 70 let
Plenky 250 let
Petlahev 450 let
Vlasec 600 let
Sklo Více jak 1 000 let
Struna do sekačky Nikdy
Polystyren Nikdy

Nakupování s rozmyslem

Nutné pamatovat, že nakládání s opadem začíná už nákupem. A odpadky jsou bohužel globálním problémem a hrozbou. Třeba si někdo, kdo ještě nemá vštípenou starost o přírodu, nakoupí o pár plastových obalů méně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *