Omezení odpadu v okolí Everestu! Čína zasahuje

Nejvyšší hora světa, Mount Everest (8848 m n. m.), se doslova topí v odpadcích. Tato skutečnost, která je příčinou nárůstu počtu turistů v souvislosti s rostoucím množstvím odpadu, dospěla do fáze, kdy bylo třeba rapidně zasáhnout.

A co s Everestem udělalo přes 4 000 výstupů během uplynulých 66 let?

Problematika zdolávání Everestu

Každým rokem se vydávají stovky horolezců zdolat nejvyšší vrchol světa. Ve spojením se šerpy se jedná ročně o více jak 1 000 osob. To má za následek nejen hromadění enormního množství odpadu, neboť horolezci pobývají několik měsíců v základních táborech, ale také zvýšení rizika nebezpečí. V příhodném období se totiž horolezci vydávají k vrcholu ve stejný čas, a tak dochází k zácpám na trase, ve kterých musí horolezecké skupiny vyčkávat klidně i hodiny času na nebezpečných úsecích.

Tento závažný ekologický problém jest řešen řadu let. Pro omezení přístupu a zmírnění množství odpadu dochází ke zvyšování poplatků za povolení pro výstup na vrchol, za pohyb po schválené trase, a za zpracování odpadu. Rostou také pokuty za neodnesené množství požadovaného odpadu. Ovšem ani tato opatření turisty a horolezce neodradí.

Naopak, narůstá počet komerčních výjezdů a tak se do základních táborů a třeba i na vrchol vydává řada lidí, kteří ani nemají s horolezectvím zkušenosti. Jen pro zajímavost, například taková dvouměsíční expedice na Everest od cestovky, vyjde bez letenky na 1, 3 milionu.

Přístup k Everestu

K Everestu je možné nastoupat ze dvou stran, ze severní a jižní. Z jižní nepálské strany a ze severní tibetské, které se právě týkají budoucí omezení.

Horolezec uklízí plynové bomby v základním kempu Mount Everestu
Odpadky na Everestu, zdroj: youtube.com

Informace v číslech

Pojďme se nyní pro představu podívat na roční statistiky.

  • Za rok 2018 bylo při třech úklidových akcí sesbíráno ze severního tábora celkem 8,4 tuny odpadu (lidské výkaly, plechovky, plastové obaly, stany, kyslíkové bomby, plynové bomby na vaření).
  • Celkové množství odpadu v okolí hory čítá na 335 tun odpadu.
  • Základní tábor na severní straně navštíví ročně okolo 60 000 turistů a horolezců.
  • V roce 1973 zavítalo do základního tábora na jižní straně 3 500 osob.

Nová opatření a omezení

Vzhledem k vyplývajícím skutečnostem, tedy zvyšující se míře nebezpečí a ekologickým problémům, dospěla Čína k následujícím omezením. Horolezcům bude za jeden kalendářní rok vydáno pouze 300 povolenek.

Běžní turisté mohou vystoupat do výšky 5 000 metrů, kde se nachází nejvýše položený klášter Rongbuk, nikoli do výše položeného základního tábora. Sezona bude omezena pouze na jaro. V plánu je velký úklid odpadu včetně snesení a pohřbení usmrcených horolezců, kterých bylo okolo 280.

Socha Sira Edmunda Hillaryho hledícího na Mount Cook, v pozadí v mlze Mount Sefton
Sir Edmund Hillary (s Norgayem první na Everestu) hledící na Mount Cook

Ačkoliv je mrzuté, že dojde k určitému omezení, je nutné si přiznat vážnost situace a je dobře, že vláda Číny chápe závažnost problému. A nezbývá jen doufat, že stále bude růst počet lidí, kterým není životní prostředí lhostejné.

1 myšlenka u článku “Omezení odpadu v okolí Everestu! Čína zasahuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *