Lezecká oblast Kreutzberg

Oblast severně od Litoměřic dostala své jméno podle Křížové hory v jejíž svahu se tyčí tento vyvřelý masiv. Patnáctimetrový masiv směřuje na jihozápad a v současnosti je zde 55 cest v obtížnosti 2-7 UIAA.

2 UIAA 3 UIAA 4 UIAA 5 UIAA 6 UIAA 7 UIAA
Pravý masiv x 2 3 x 4 x 9
Hlava 1 x 2 x x x 3
Galerie x 4 x 1 x x 5
Prostřední masiv 1 x 1 6 2 x 10
Levý masiv x 5 10 8 1 4 28
2 11 16 15 7 4 55

Popis oblasti

Jedná se o poměrně rozsáhlou lezeckou oblast, která je vhodná pro začátečníky i pokročilé lezce. Masiv je sportovně odjištěn, ale dá se lézt i tradičně po vlastním jištění.

U nástupu všech cest je naznačen směr cesty a obtížnost. Není tedy nutná složitá orientace v průvodci. Níže můžete nalézt průvodce v PDF, kde je seznam všech cest a názvy.

PDF ikona Průvodce Kreutzberg [1,88 MB]

Souřadnice: 50.5678550N, 14.1634072E

Jelikož se jedná o jihozápadní směr stěny, po dešti rychle usychá a při slunných zimních měsících potěší slunce do zad. V oblasti jsou také cesty, které jsou více v lese ve stínu stromů, co oceníte při lezení v létě.

Okolo nástupů do cest je rovina, která se mírně svažuje dolu ze svahu. Proto je lokalita je vhodná i pro výlet s dětmi.

Nejdelší cesty jsou 15 metrů vysoké a dá se vylézt až na Laffitovu vyhlídku, která se nachází na vrcholu. Na Laffitovu vyhlídku se dá dojít i po modré turistické cestě okolo masivu.

Přístup k lezecké oblasti

Ke skále lze dojít dvěma směry. Delší cestou po turistické modré z Žitenic – Žitenická stezka Zemí hradů. Nebo cestou kratší od hlavní silnice z Pomořan.

Žitenická stezka Zemí hradů

Po modré turistické značce se brzy dostanete do lesa, kde po levé straně cestu lemuje několik jeskyň. Odtud je možné pokračovat po naučné stezce nebo stále po modré, kde stoupáte podél Křížové hory až na Laffitovu vyhlídku, kde je lezecký masiv.

Cesta z Žitenic je dlouhá 4 km a po úbočí Křížové hory čekají výhledy dolů na údolí Litoměřic. Do Žitenic lze dojet autem nebo autobusem z centra Litoměřic.

Cesta od Pohořan

Pokud pojedete od Pohořan, lze se vydat od místa v mapě níže doleva do kopce po polní cestě. Polní neznačená cesta se poté napojí na modrou turistickou cestu a po ní lze dojít směrem doleva pod masiv nebo doprava na vrchol Laffitovy vyhlídky.

Hodnocení oblasti

Jedná se o hezkou rozlehlou lezeckou oblast. Velké množství sportovních cest v různých obtížnostech. Určitě vhodné pro celodenní výlet nebo i pro opakované lezecký výlety.

Může být trochu rušno jelikož se oblast nachází v blízkosti turistické cesty a vyhlídky. Cesty do 15 metrů mohou být pro někoho krátké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *