Jak může lavinová výbava zachránit život?

Psali jsme o svaté trojici lavinového vybavení a proč bychom neměli zimní výbavu podcenit. Jak ale jednotlivé vybavení může zachránit život, na to se podíváme v dnešním článku.

V úvodu si zopakujeme bez čeho se do lavinového terénu nikdy nevydat. Takzvaná svatá trojice obsahuje lavinový vyhledávač, lopatu a sondu. Mezi doplňující lavinovou výbavu patří avalanche airbag, avalanche ball nebo avalung. Pro dnešní článek si rozdělíme výbavu na aktivní a pasivní.

Jak funguje aktivní lavinová výbava

Jako aktivní vybavení jsme pojmenovali právě doplňující výbavu. Jedná se o vybavení, které se aktivně podílí na zmírnění následků laviny.

Avalanche airbag – pokud hrozí zavalení lavinou, stačí trhnout za rukojeť a tím se aktivuje lavinový airbag. Vzduchový airbag pomáhá udržet zasaženého na povrchu pohybující se laviny. Navíc mírní nárazy a chrání tak tělo lavinou zasaženého. To, že zůstanete na povrchu laviny, zvyšuje šanci na dohledání a také snižuje pravděpodobnost zadušení.

Avalung – jedná se o systém popruhů, ve kterém je zabudovaný dýchací přístroj. Systém funguje tak, že filtruje dýchatelný kyslík od vydechovaného CO2, který rozptýlí do okolní laviny. Pomáhá zavalenému dýchat až jednu hodinu od zavalení a tím výrazně prodlužuje čas pro vyhledání zavaleného.

Sice pasivní, ale základ záchrany

Avalanche ball – nejedná se přímo o součást základní lavinové výbavy, avšak tento přístroj značně urychlí nalezení zavaleného. V případě stržení laviny se musí aktivovat ručně zatažením pojistky. Poté dojde k rozbalení balónu, který se udrží na povrchu laviny. Díky balónu je možné rychle lokalizovat zavaleného.

Lavinový vyhledávač – přístroj, který je naprostou nutností při jakékoliv zimní aktivitě v horách. V přijímacím režimu vyhledávač vysílá frekvenci, který další vyhledávač v režimu vyhledávání dokáže přijmout a tím lokalizovat zavaleného.

Lavinová sonda – skládací tyčka propojená ocelovým lankem slouží k dohledávce zavaleného, a to díky systematickému zapichování sondy do sněhu v oblasti nalezení signálu. Některé sondy dokáží přijmout stejnou frekvenci jako vyhledávač a tím urychlují dohledání. Jedná se o další část základní lavinové výbavy.

Lopata – jak jinak vyhrabat zavaleného? Rukama by to trvalo hodiny. Proto je lopata třetím základem lavinové výbavy.

Chodíte se základní výbavou nebo používáte moderní aktivní prvky? Tak jako tak, bezpečnost v horách nikdy nepodceňte a to obzvlášť v zimních měsících.

1 myšlenka u článku “Jak může lavinová výbava zachránit život?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *