Nepodceňte lavinovou výbavu aneb do hor jedině se svatou trojicí

Aktualizováno: 18.2.2019

Chystáte se na freeride, skialpy, či vysokohorskou turistiku. Nepodceňujte možnosti lavinového nebezpečí a do hor vstupujte jen s povinnou lavinovou výbavou, která vám v případě pádu laviny může zachránit život.

Povinná lavinová výbava

Mezi povinnou lavinovou výbavu patří lopata, sonda a pípák, nebo-li lavinový vyhledávač. Takzvaná „svatá trojice“. Ovšem přítomnost těchto pomůcek ve vašem batohu nestačí. Je nutné, aby s jednotlivými komponenty vybavení uměl každý člen výpravy plně zacházet. Také je nezbytné mít všechny tři části výbavy, neboť jakákoli chybějící složka prodlužuje čas vyhledávání zasypaného lavinou.

Lavinový vyhledávač

Tento přístroj dokáže přijímat a vysílat vlny o frekvenci 457 kHz. Všichni členové výpravy musí mít před odchodem aktivovaný přístroj na režim přijímacího signálu, aby v případě zasypání lavinou mohli ostatní členové přepnout vyhledávač na režim vyhledávání a zasypaného díky vysílanému signálu dohledat. Při vyhledávání se na displeji zobrazuje vzdálenost zasypaného objektu v metrech a směrová navigační šipka. Zároveň pípák šíří akustický zvuk, který s postupným přibližováním stupňuje svou frekvenci.

Lopata

Lavinové lopaty jsou speciálně upravené lopaty, vyrobeny z kovu. Jsou odlehčené, skládací, tak aby se vešli pohodlně do batohu. Přesto jsou velice stabilní a trvanlivé. Povrch lopaty je upraven tak, aby nedocházelo k přimrznutí sněhu k listu lopaty. Rukojeť je vyrobena z materiálu, který zabraňuje možnému vyklouznutí při práci v zimních rukavicích.

Sonda

Sonda je dlouhá skládací tyčka, která se využívá k dohledávce zasypaného. Systematickým zapichováním sondy se zjišťuje přesná poloha zasypaného objektu a hloubka sněhové vrstvy.  Sondy se vyrábějí z karbonu či hliníku. Jednotlivé díly sondy jsou dlouhé přibližně 40 cm a vzájemně jsou propojeny ocelovým lankem. Celková délka sondy čítá 2-3 m.

Nepovinná lavinová výbava

Mezi nadstandardní pomůcky, které mohou doplnit základní povinnou lavinovou výbavu, patří například: avalanche airbag, avalaneche ball či avalung. Všechny tyto doplňky zvyšují šanci na přežití.

Avalanche airbag

Avalanche airbag je aktivní lavinová pomůcka. Nafukovací vak, který bývá součástí batohu. V případě pádu laviny, trhne lyžař za rukojeť a aktivuje tak spouštěcí zařízení, kdy se otevře tlaková láhev a uvolněný plyn vyplní airbag. Lyžař je díky nafouknutému airbagu částečně chráněn před nárazy a zároveň vynášen k povrchu pohybující se laviny. V dnešní době existují různé modely lavinových batohů, s jedním či dvěma nafukovacími vaky, zabudovaným chráničem páteře nebo dokonce s novodobým systémem Wireless Activation, díky kterému může lavinový batoh ohroženého lyžaře na dálku aktivovat jiný člen výpravy. Statistiky prokazují 97% úspěšnost.

Avalanche ball

Avalanche ball je propojený systém nafukovacího balonu se šňůrou, který se aktivuje v případě pádu laviny. Balón je udržován na povrchu laviny, a tak mohou záchranáři snadněji dohledat zasypaného lyžaře, který je ke koncišňůry připoután.

Avalung

Avalung je dýchací přístroj, zabudován ve speciálním popruhu. Pokud se zasypanému včas podaří dostat dýchací hadici k ústům, umožní mu avalung lépe využívat vzduch a zabránit tak udušení. Avalung vytahuje dýchatelný vzduch ze stlačené vrstvy sněhu. Systém odděluje vzduch, který zasypaný dýchá od vydechovaného CO2, který rozptýlí do sněhu. S avalungem může člověk dýchat pod sněhem až jednu hodinu.

A jak konkrétně lavinová výbava může zachránit život?

3 myšlenky u článku “Nepodceňte lavinovou výbavu aneb do hor jedině se svatou trojicí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.