Kontrola lavinové výbavy před túrou

Po tuhých mrazech nás čeká v následujících dnech opět prudké oteplení a s tím i větší riziko při pohybu v horách. Mít s sebou vždy lavinovou výbavu je nutnost, ovšem na zjištění, že něco nefunguje, může být v daný okamžik pozdě. Před každou túrou je tedy nutné svou lavinovou výbavu zkontrolovat.

Kontrola výbavy

Základní svatou trojici lavinové výbavy tvoří lavinový vyhledávač, lopata a sonda. U lopaty každý zjistí, zda stále plní svou funkci, na první pohled. Sondu stačí jednoduše sestavit a ověřit, že nedošlo k přetržení spojujícího lanka. U novějších typů sond s elektrickou indikací pak ještě zkontrolovat stav baterií v sondě. Elektrická indikace pomůže rychleji vyhledat zavaleného v případě nouze. Pokud by se náhle baterie vybila, stále lze sondu klasicky použít.

Velmi důležité je ale zkontrolovat všechny funkce lavinového vyhledávače a to před každou túrou.

  1. Zkontrolovat stav baterií vyhledávače – základní poučka, které je možno se držet, je mít u sebe záložní baterie a pokud indikace stavu baterie klesne pod 40 %, baterie vyměnit. Stáří baterií a extrémně nízké teploty mohou ovlivnit výdrž baterie.
  2. Jeden ze skupiny přepne lavinový vyhledávač do režimu vysílání, zbytek skupiny do režimu vyhledávání.
  3. Skupina s režimem vyhledávání postupně projde kolem vysílače s režimem vysílání a zkontrolují, zda všichni přijímají signál od vysílaného vyhledávače a to s přibývajícím signálem, kdy se přibližují. Doporučuje se vzdálenost alespoň 5 metrů.
  4. Všichni ze skupiny přepnou vyhledávač do režimu vysílání. Jediný vysílač, který byl předtím v režimu vysílání, pak do režimu vyhledávání.
  5. Člen skupiny s nastaveným vyhledáváním projde postupně kolem zbytku skupinu, kteří stojí alespoň 8 metrů od sebe a ověří si, že všichni vysílají dostatečně silný signál. Důležité je dodržet vzdálenost, aby se přistroje nerušily a bylo ověřeno, že každý z vyhledávačů vysílá dostatečně silný signál.
  6. Před začátkem túry je nutné i poslední vyhledávač přepnout do režimu vysílání.

Tento postup zajistí, že ve finální fázi budou mít všichni vyhledávač přepnutý do režimu vysílání. Jediný vysílač s rozdílným režimem by měl mít u sebe vedoucí skupiny. I ten si v posledním kroku přepne do režimu vysílání.

Na zimní túru by člověk nikdy neměl vyrážet sám. V některých lyžařských střediscích a oblíbených skialpinistických lokalitách, kde je zvýšené riziko výskytu lavin, existuje pro lyžaře a skialpinisty možnost sebekontroly prostřednictvím kontrolních stanic. Takovou kontrolu umožňuje například Ortovox Checkpoint, kdy stačí vyhledávač přiložit k informační tabuli.

Mimo povinnou výbavu existuje i doplňující lavinové vybavení, které minimalizuje dopad případné laviny.

Nezapomeňte na kontrolu před každou túrou a to i každé ráno v případě vícedenních přechodů a poté už nezbývá než si užít poslední zimní dny v horách :).

1 myšlenka u článku “Kontrola lavinové výbavy před túrou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.