Tiské stěny

Aktualizováno: 15.1.2019

Ačkoli je sever Čech centrem průmyslu a ve zdejších městech příliš krásy nenaleznete, pouhých 20 minut autem směrem od krajského města Ústí nad Labem na vás čeká nejsevernější a nejkrásnější část Labských pískovců, Tiské stěny. Dostupnost je velmi dobrá, lze parkovat v blízkosti obou vstupů do skal. Terén skalním městem není příliš náročný a proto je tento výlet vhodný i pro rodiny s dětmi. Pro sportovně aktivní návštěvníky se jedná o tradiční pískovcovou lezeckou oblast, kde naleznete stovky pískovcových cest.

Do skal lze vstoupit přes horní kasu, kde lze parkovat u Turistické chaty a prohlídka začíná přechodem Velkých Tiských stěn vyhlídkami dále do Malých Tiských stěn, do skalního města. Pokud se vydáte zdola, projdete přes spodní kasu a prohlídka Malých Tiských stěn vás zavede po turistické poznávací zelené na vyhlídky Velkých Tiských stěn, kde pokračujete po červené zpět ke kase. Ke vstupu doporučujeme zakoupit i mapku skal, kde naleznete seznam všech pojmenovaných skalních útvarů.

  • Vstup dospělí: 30,- Kč (vstup do Velkých a Malých Tiských stěn + památeční pohlednice)
  • Vstup děti: 15,- Kč (vstup do Velkých a Malých Tiských stěn + památeční pohlednice)
  • Mapa: 10,- Kč

Dostupnost

Vstup do skal je možný horní či spodní branou, na mapě vyznačená infocentra, u kterých lze pohodlně zaparkovat. Tisá je dostupná i autobusem a to směrem z Ústí nad Labem či Děčína přes Jílové pod Děčínským Sněžníkem.

Prohlídku skal je možné absolvovat oběma směry. Lze začít po červené i po zelené turistické značce. Přičemž červená vede po Vyhlídkách a zelená po Malých stěnách a následně Velkými stěnami, kde na návštěvníky čekají tvary pískovcových skal, které jsou popsány v mapě skalních útvarů.

Webkamera Tisá

Chystáte se do skal a zajímá vás aktuální počasí? Prohlédněte si aktuální snímky z Tiských stěn.

Aktuální pohled do skal

Historie

Krásy skalních měst se začaly formovat již v druhohorách (před 100 miliony lety), kdy oblast Labských pískovců bylo pokryto mořem. Pod jeho hladinou se formovaly až stametrové usazeniny písku, jejichž zpevnění dalo v dalším formování vzniknout pískovcovým skalám po ústupu moře. Souvislá vrstva pískového nánosu byla rozlámaná sopečnou aktivitou v nedalekém Českém Středohoří, ve které nalezneme celou řadu turistických zajímavostí i lezeckých lokalit. Současnou podobu získaly skály dlouhodobým působením erozních sil (voda, sníh, mráz, vítr), díky kterým vznikly ze spár a puklin samostatně stojící věže.

Přesuneme-li se do bližší historii, tak na základě historických informací z čerpaných z Lezeckého průvodce Tisá – Rájec – Sněžník – Špičák, byla oblast neprozkoumána až do 18. století. Místní totiž věřili, že se jedná o výtvor ďábla. Pustupně však začali místní obdivovat krásy této oblasti, ačkoliv se jednalo o velmi náročný terén a proto se na prohlídku do skal mohlo pouze s průvodcem. Rozšiřování turistických cest však roku 1918 zpřístupnilo oblast široké veřejnosti.

Jednou z dalších historických zajímavostí, která je patrná především z dobových fotografií, je změna místního porostu. Dříve borové lesy jsou dnes již téměř nahrazeny lesy březovými.

Borové lesy v Tiských stěnách

Pohled na Vyhlídky Tiských stěn, v pozadí Dědova vyhlídka. Zdroj: Zpravodaj obce Tisá

Aktivity v Tisé

Ať se do Tisé a okolí vydáte jako turisté či jako horolezci, věřte, že jeden den bude na přírodní krásy Tisé a okolí málo. Samotná procházka po skalách vám na jeden den výletu vystačí, ale určitě stojí za to navštívit i další oblasti Labských pískovců – Děčínský Sněžník, Rájec, Ostrov či Špičák. Mimo skály obléhají oblast nádherné lesy. Do oblasti se mlžete vydat i na kole, oblast je propletená i sítí přírodních cyklostezek.

V letních počasích oceníte přírodní koupání v rybníku Cihlák, Kačák či Ostrovský rybník.

Horolezectví v Tisé

Tisá patří mezi tradiční pískovcové lezecké oblasti a je rájem tradičního pískovcového lezení, které nám může závidět celý svět. Obtížnosti zde naleznete až do stupně obtížnosti XI.

O tom, že se jedná o opravdu rozlehlou pískovcocou oblast, vás přesvědčí následující tabulka s výčtem počtem horolezeckých cest v oblasti Tisá a okolí.

  Počet skal I – V VI VII VIII IX X XI Počet cest celkem
Tisá 197 704 255 612 178 141 15 2 1 907
Tisá – východ 86 357 109 260 34 7 1   768
Rájec 154 810 161 357 54 15 2   1 399
Sněžník 87 291 88 134 30 11 1   555
Špičák 7 10 5 8 1       24
Celkem cest 531 2 162 613 1 363 296 174 19 2 4 629

Zdroj: Horolezecký průvodce: Tisá – Rájec – Sněžník – Špičák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *