Zimní výstup na Sněžku

Aktualizováno: 13.12.2018

Pozor na současné uzavírky:

 • Turistická cesta Růžohorky – Sněžka: 8. října 2018 – 31. října 2019 – omezení průchodu
 • Turistická cesta Luční Bouda – Obří Bouda: 10. září 2018 – 30. září 2018 – zavřeno

Pokud se rozhodnete podniknout výstup pěšky na Sněžku v zimě, můžete se vydat různými směry. Z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky, či z Horní Malé Úpy. My jsme si tyto trasy prošli v letním i zimním období. Tak třeba by se vám mohla hodit při plánování trasy jistá doporučení :-).

Trasa z Horní Malé Úpy

 • 8 km
 • Pomezní Boudy (1045 m.n.m.)- Jelení Bouda (1250 m.n.m.) – Sněžka (1603 m.n.m.)

Pokud se vydáte na Sněžku z Horní Malé Úpy, čeká vás relativně nejschůdnější stoupání směrem na vrchol s převýšením přibližně 550 m. Trasa začíná v obci Pomezní Boudy, která se nachází na rozhraní českých a polských hranic. Do obce můžete vyjet autem anebo autobusem. Pokud bude námraza, rozhodně mějte připravené řetězy, neboť točitá cesta do Horní Malé Úpy podél řeky bývá v mrazech poměrně nebezpečná. Auto je pak možné zaparkovat na placeném parkovišti v obci. Pokud pojedete autobusem, vystoupíte na konečné stanici Horní Malá Úpa – Pomezní Boudy, a pokračujete od zastávky směrem nahoru. Po zhruba 100 m uvidíte pension Jeřabinka a pension Pomezní Bouda. Mezi nimi vede cesta, po které se vydáte. Následně přejdete opatrně napříč sjezdovkou a dorazíte k rozcestníku Nad Pomezními Boudami. Dále pokračujete po červeném turistickém značení a po 3, 5 km dorazíte k Jelení Boudě. Zde je možné se ohřát a občerstvit. Dále pokračujete po červené trase až na vrchol Sněžky. Cesta od Jelení Boudy je už trochu náročnější. Navíc se připravte, že na mýtině s nízkými dřevinami už poměrně hodně fouká.

Trasa z Pece pod Sněžkou

 • 6,5 km
 • Pec pod Sněžkou (760 m.n.m.) – Růžohorky (1260 m.n.m.) – Sněžka (1603 m.n.m.)

Z Pece pod Sněžkou vede trasa přes Růžohorky, či Obří Důl. Ovšem v případě přítomnosti sněhu, se cesta Obřím Dolem vylučuje! Je zde lavinový svah. 

Trasu z Pece pod Sněžkou započneme od autobusového nádraží. Odsud sejdete cca 250 m směrem dolů po hlavní silnici. Na rozcestí se vydáte směrem doleva po zelené turistické značce, která vás dovede k mostu vedoucímu přes řeku Úpu, který přejdete a pokračujete po zelené vzhůru k rozcestníku Pod Větrníkem. Trasa je kamenitá, značně stoupající. Od rozcestníku pokračujete stále po zelené, zhruba po 2 km vystoupáte na Růžohorky. Zde se nachází dvě turistické chaty. Rozhodně doporučujeme navštívit Boudu Růžohorky, kde vám nabídnou poctivou krkonošskou kuchyni. Od rozcestníku Růžohorky vede trasa na vrchol po žlutém turistickém značení. Čeká vás ještě 3, 5 km. Cestou míjíte mezistanici lanovky a nyní vás čeká poměrně příjemná část cesty. Ovšem dřeviny se snižují, a tak i zde začíná relativně foukat. Dojdete k rozcestníku Nad Růžohorským sedlem a odsud vás čeká poslední stoupání. Kilometr stoupání po velkých schodech.

Lanovka z Pece pod Sněžkou

Pokud byste chtěli využít k cestě na vrchol kabinkovou lanovku, můžete, k její nástupní stanici můžete vyrazit stejnými směrem jako cestou pro pěší, jen u mostu nezahnete, nýbrž pokračujete v cestě po silnici vzhůru. Zhruba po 1 km ke stanici vystoupáte. Svézt se můžete až na vrchol, nebo vystoupit v mezistanici Růžohorky. Ovšem lanovka je v provozu jen v případě ideálních větrnostních podmínek a v závislosti na počasí. Takže v zimním období na lanovku moc nespoléhejte. Aktuální informace o provozu lanovky naleznete na webu lanovky.

Cesta ze Sněžky

 • 11 km
 • Sněžka (1603 m.n.m.) – Luční Bouda (1410 m.n.m.) – Výrovka (1356 m.n.m.) – Pec pod Sněžkou (760 m.n.m.)

Z vrcholu Sněžky se můžete vydat po již zmíněných trasách i směrem dolů. Anebo můžete zvolit přístupovou trasu přes Obří sedlo. Od vrcholu se tedy vydáte po sestupové červené trase. Ovšem cesta je zde v zimním období poměrně nebezpečná, neboť bývá velmi namrzlá a dolů i nahoru velmi kluzká. Tak jen velmi opatrně a s přidržováním. Ideálně se na tuto cestu vybavit nesmeky. Jakmile sejdete k Obřímu sedlu, pokračujete dále po modré turistické značce přes Úpská rašeliniště až k Luční Boudě. Opět se nacházíme na holých planinách, kde často velmi fouká. Na Luční Boudě se můžete ohřát a pořádně občerstvit. Jen zde bývá velmi plno. Od Luční Boudy dále pokračujete asi 2,5 km po červené až k chatě Výrovce. Cestou míjíte Památník věnovaný obětem hor. Od chaty Výrovky dále sestupujete po zelené trase k Richterovým boudám. A pozor, dolů to velmi klouže. Od Richterových boud můžete dále pokračovat po červené přes Modrý Důl, odkud je nádherný výhled na Sněžku a Studniční horu. A po červené sejdete až do centra Pece pod Sněžkou.

Vybavení na cestu

 • teplé oblečení, čepice, rukavice
 • náhradní funkční spodní vrstvy oblečení
 • ponožky
 • sluneční brýle
 • při větrných podmínkách ideálně kukla
 • něco energetického na zub
 • termoska s čajem
 • nesmeky
 • turistické hole s talířky
 • lékárnička s alufólií
 • telefon a doklady

Pokud chcete v Krkonošských horách strávit více dní, můžete se inspirovat i zimním přechodem Krkonoš, kde vám nabídneme i další zajímavá místa, která stojí za to navštívit. A pokud dáváte přednost letní turistice, na Sněžku se můžete vydat i v letním období.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *