Na Sněžku ze Špindlerova Mlýna (11 km)

V letošní první letní den jsme se vydali na Sněžku, tentokrát ze Špindlu. A tak se pojďme mrknout na podrobný popis této trasy.

Trasu začneme od autobusového nádraží, vzdáleném od centra zhruba 300 metrů a zakončíme zdárně na vrcholu Sněžky.

  • Délka: 11 km,
  • Převýšení: 955 metrů
  • Čas: 4 – 5 hodin (směr nahoru).

Špindl (bus) – rozc. Špindl. Mlýn náměstí

Počáteční etapa k 1. rozcestníku je dlouhá 300 metrů. Vede od autobusového nádraží do centra města podél hlavní silnice stále nahoru.

Rozc. Špindl. Mlýn náměstí – rozc. Dřevařská cesta

Od 1. rozcestí se vydáme strmě do kopce po červené trase. Projdeme kolem hotelů, chat a kapličky až ke kraji lesa, kde se nachází další rozcestí – Dřevařská cesta. Úsek je dlouhý 600 metrů.

Rozc. Dřevařská cesta – rozc. Svatý Petr

Tento úsek cesty je dlouhý zhruba 500 metrů. Jde se stále po červené – po asfaltové cestě podél lesa.

Rozc. Svatý Petr – Úbočí Kozích hřbetů

Ještě chvíli se půjde po asfaltce kolem hotelu, asfalt končí u poslední boudy Panorama. Odsud už se pokračuje lesní kamenitou cestou lesem. Jde se stále po červené – od lesa po tzv. Staré Bucharově cestě. Cestou překračujete potok, na kterém je o něco níže Tetřeví vodopád. Úsek k rozcestí je dlouhý 2, 7 km. Převýšení zhruba 320 metrů.

Úbočí Kozích hřbetů – Kozí hřbety vyhl.

Tento kilometrový úsek vede po kamenité cestě mezi kamennými poli a nízkým porostem. Sem tam zde narazíte i na nějaké kovové schůdky. Jakmile dorazíte na rozc. Kozí hřbety – čeká vás pro změnu rovina. Mrknout se můžete na blízkou vyhlídku Krakonoš.

Kozí hřbety vyhl. – Luční bouda

Tento 2 km dlouhý úsek vede rovinnatým terénem mezi loukami. Stále po červené. Cestou lze zastavit u Rennerovy studánky. A posléze na občerstvení v Luční boudě.

Luční bouda – Slezský dům

Od Luční boudy se jde dále po modré a současně po zelené naučné – Krkonošská tundra. Úsek dlouhý 2, 5 km, vedený přes Úpská rašeliniště, vás dovede až k dalšímu rozcestí, kde se nachází Slezský dům.

Slezský dům – Sněžka

A máme tu poslední kilometr cesty na vrchol. Po červené stezce Česko – polského přátelství vystoupáte až na vrchol Sněžky. Na kilometru cesty vás čeká převýšení 237 metrů. Cesta je doplněna řetězy.

Hurá a jste na vrcholu! 🙂 Teď už jen naplánovat, kudy se vydáte zpět. Vybrat si můžete některou z dalších variant cest, které vedou na Sněžku a po kterých můžete sestoupit do údolí.

Pokud plánujete výstup na Sněžku v zimě či na jaře, přečtěte si upozornění, které trase se vyhnout v případě přítomnosti sněhu v horách a jak se na zimní túru připravit.

Tip na cestu zpět

Pokud se musíte vrátit stejnou cestou zpět, můžete využít drobné obměny na úseku: Úbočí kozích hřbetů – Svatý Petr. Namísto po červené půjdete po žluté, stejně dlouhé trase.

Pokud máte více času, můžete od Luční boudy zvolit sestupovou trasu podél Bílého Labe, dlouhou přibližně 8 km.. Po modré trase sejdete až zpět do centra Špindlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *