Lezení ve Frankenjuře

Na začátku léta jsme se vydali vstříc lezeckým zážitkům do oblasti Frankenjury. Pro každý den jsme zvolili jinou lezeckou oblast, abychom si vápencové skály maximálně užili.

Oblast Frankenjura

Frankenjura je oblast nacházející se v severní části Bavorska mezi městy Norimberk, Bamberg a Bayreuth. Tato rozlehlá skalní oblast vznikala ukládáním jurského vápence a křídy.

Severní část Frankenjury je součástí přírodního parku Fränkische Schweiz, který se svou rozlohou 2300 km2 patří k největším přírodním parkům v Německu.

Lezecké oblasti

Ve Frankenjuře si každý přijde na své. Nachází se zde desítky lezeckých oblastí. Situované na různé světové strany, ukryté v lese, s krásnými výhledy do okolí. Některé oblasti jsou přístupné bezprostředně od parkoviště, jiné jsou přístupné docházkovou vzdáleností. Leze se zde od jara do podzimu.

*U skal bývá příslušné místo k parkování s informační tabulí, posezením a často i s toitoikou. V každé oblasti pak naleznete informační tabulku s popisem příslušné zóny. (Zóna 1 – Zde se nesmí lézt)

Lezecké cesty

V celé Frankenjuře je přibližně 14 tisíc cest. Největší četnost cest je právě v oblíbené části Fränkische Schweiz. Cesty jsou odjištěny nýty. Ty z novějších cest jsou odjištěny po pár metrech, u ostatních je třeba více morálu, a nebo použití vlastních jistících prostředků.

Naleznete zde snadné trojkové cesty, i velmi obtížné 9+. Nejčastější výskyt obtížností je 6 – 7 UIAA. Na své si zde přijdou i nadšenci boulderingu.

Veškeré informace potřebné pro zdejší lezení (názvy cesty, nákresy cesty, obtížnosti, počet jistících bodů) naleznete v příslušném průvodci, který se rozhodně vyplatí pořídit. Některé názvy cesty jsou označené přímo na skále, což leckdy usnadňuje orientaci.

Je povoleno používat magnézium. Samozřejmě s mírou a bez zanechání stop. Počítejte s tím, že v oblíbených oblastech není vápenec už tak ostrý.

Oblasti, které jsme navštívili:

  • Leupoldsteiner Wände – bezprostředně u parkoviště, 60 cest, 4 – 10 UIAA, 8 – 25 metrů.
  • Röthefels – cca 600 metrů od parkoviště, 200 cest, 4 – 10 UIAA, 15 – 35 metrů.
  • Münchser Wand – cca 300 metrů od parkoviště, 30 cest, 4 – 7 UIAA, 12 – 18 metrů.
  • Stierberger – cca 500 metrů od parkoviště, 50 cest, 4 – 8 UIAA, 10 – 35 metrů.

Pokyny k pobytu ve Frankenjuře

V oblasti Frankenjury je třeba dodržovat určitá pravidla, která bývají turisty opomíjena. Tedy – nerozdělávat oheň, nestanovat (v okolí je k dispozici dostatek kempů) , nezahazovat odpadky, chovat se tiše.

A tak už nezbývá než sehnat lezeckého průvodce a hurá do skal! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *