Boulderingová oblast Děčínský Sněžník

Děčínský Sněžník (726 m n. m.), pískovcová stolová hora v oblasti Labských pískovců, je v dosahu 16 km od města Děčín a 30 km Ústí nad Labem. Jedná se o oblíbenou turistickou i horolezeckou oblast.

Vyhlídková věž na vrcholu hory, jedna z nejstarších kamenných rozhleden na území České republiky, nabízí panoramatický rozhled po celé okolní krajině. Z vyhlídky jsou vidět Labské pískovce či stolové hory v Saském Švýcarsku. Při dobré viditelnosti jsou viditelné i Krkonoše s nejvyšším vrcholem, Sněžkou.

Bouldering na Sněžníku

Každý boulderista, který oblast Sněžníku navštíví, ocení rozmanitost a celkovou rozlehlost oblasti. Dohromady 9 sektorů nabízí téměř 1 500 boulderových problémů.

Používání magnesia není výslovně zakázáno, podle vyjádření ČHS je však jeho používání na pískovcovi nesportovní a proti tradicím.

Seznam sektorů

Sektory Open Air, DežaVí a Dresden jsou rozprostřeny okolo asfaltové cesty směrem na rozhlednu. Oblast nejrychleji přístupná od spodního parkoviště u Hraniční Boudy. Kameny jsou orientovány západně a severozápadně.

Sektor Piknik u cesty a Bueno Grupa jsou rozmístěny ve stráni kolem červené turistické cesty směrem k rozhledně. Bouldry jsou převážně ve stínu. Během víkendů trochu frekventovanější.

The Best of Direct a Kamenolom se nachází dále po červené od výše zmíněného sektoru. Bouldry jsou mimo turistickou cestu. K sektoru lze nastoupat i po zelené směrem z obce Jílové.

Sektor Dvojčata je přístupný od rozhledny. Sestup je dobře viditelný, je označen pruhovanou tyčí, kterou lze vidět z vršku masivu pod rozhlednou. Materiál je pevný, nelámavý.

Sektor U rozhledny je velmi frekventovaným místem, jak turisticky, tak i lezecky. Nachází se přímo u cesty pod rozhlednou a je dobře viditelný. Sektor je otevřený a je zde často větrno. Materiál je pevný, místy však oklouzaný.

Oblast asi 500 km pod hlavním masivem nabízí sektory Ganja Field, Kaktus, Mamma Mia a L’Shit. Bouldery nabízejí obtížnosti nejčastěji 6a až 6c.

East Side – nejnovější a rozsáhlý sektor s dohromady 450 cestami je nejnovější oblastí na Sněžníku. Krystaly pískovce těchto boulderů rychle rozedřou kůži na prstech. Oblast není zarostlá, rychle tedy prosychá po dešti. Vzhledem k jižní orientaci a absenci vzrostlých stromů zde může být během léta horko. Sektor je nejlépe dostupný z parkoviště Kristin Hrádek – rozcestí.

Skalní lezení na Sněžníku

První přelezy místních masivů byly okolo roku 1987, největší počet cest vznikl v roce 2005. Sněžník nabízí cesty do obtížnosti X saské stupnice. O možnostech skalního lezení na Sněžníku jsme psali v samostatném článku.

Kde zaparkovat a jak se dostat do skal?

Pokud se nevydáte autobusem do Jílového z Děčína, pak je možnost zaparkovat na několika místech okolo Sněžníku.

Placené parkoviště u Hraniční Boudy (50 Kč na den) je dobrým výchozím místem pro většinu sektorů. Z parkoviště nahoru po asfaltové značené cestě. Parkoviště je také výchozím turistickým místem.

Parkoviště zdarma Kristin Hrádek – rozcestí je nejlepším místem pro sektor East Side. Během víkendu může být problém zaparkovat. Pod bouldry je to asi 2 km po turistické cestě.

Okolo Hotelu Sněžník a směrem ke Dvanácti Apoštolům nedoporučujeme parkovat. Opakované stížnosti od místních.

Ať jste nadšenci nebo profíci, naleznete vždy něco, co si rádi zalezete. Většina kamenů je lokalizováno v suťovištích, je proto nejlépe vždy používat bouldermatku v dopadových místech.

Poděkování

Rádi bychom poděkovali outdoorovému obchodu Affekt.cz za podporu a pomoc při tvorbě článku o boulderingové oblasti Děčínský Sněžník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *