Děčínský Sněžník (726 m n. m.), pískovcová stolová hora v oblasti Labských pískovců, je v dosahu 16 km od města Děčín a 30 km Ústí nad Labem. Jedná se o oblíbenou turistickou i horolezeckou oblast.
Vyhlídková věž na vrcholu hory, jedna z nejstarších kamenných rozhleden na území České republiky, nabízí panoramatický rozhled po celé okolní krajině. Z vyhlídky jsou vidět Labské pískovce či stolové hory v Saském Švýcarsku. Při dobré viditelnosti jsou viditelné i Krkonoše s nejvyšším vrcholem, Sněžkou.
Bouldering na Sněžníku
Každý boulderista, který oblast Sněžníku navštíví, ocení rozmanitost a celkovou rozlehlost oblasti. Dohromady 9 sektorů nabízí téměř 1 500 boulderových problémů.
Používání magnesia není výslovně zakázáno, podle vyjádření ČHS je však jeho používání na pískovcovi nesportovní a proti tradicím.
Seznam sektorů
Sektory Open Air, DežaVí a Dresden jsou rozprostřeny okolo asfaltové cesty směrem na rozhlednu. Oblast nejrychleji přístupná od spodního parkoviště u Hraniční Boudy. Kameny jsou orientovány západně a severozápadně.
Sektor Piknik u cesty a Bueno Grupa jsou rozmístěny ve stráni kolem červené turistické cesty směrem k rozhledně. Bouldry jsou převážně ve stínu. Během víkendů trochu frekventovanější.
The Best of Direct a Kamenolom se nachází dále po červené od výše zmíněného sektoru. Bouldry jsou mimo turistickou cestu. K sektoru lze nastoupat i po zelené směrem z obce Jílové.
Sektor Dvojčata je přístupný od rozhledny. Sestup je dobře viditelný, je označen pruhovanou tyčí, kterou lze vidět z vršku masivu pod rozhlednou. Materiál je pevný, nelámavý.
Sektor U rozhledny je velmi frekventovaným místem, jak turisticky, tak i lezecky. Nachází se přímo u cesty pod rozhlednou a je dobře viditelný. Sektor je otevřený a je zde často větrno. Materiál je pevný, místy však oklouzaný.
Oblast asi 500 km pod hlavním masivem nabízí sektory Ganja Field, Kaktus, Mamma Mia a L’Shit. Bouldery nabízejí obtížnosti nejčastěji 6a až 6c.
East Side – nejnovější a rozsáhlý sektor s dohromady 450 cestami je nejnovější oblastí na Sněžníku. Krystaly pískovce těchto boulderů rychle rozedřou kůži na prstech. Oblast není zarostlá, rychle tedy prosychá po dešti. Vzhledem k jižní orientaci a absenci vzrostlých stromů zde může být během léta horko. Sektor je nejlépe dostupný z parkoviště Kristin Hrádek – rozcestí.
Skalní lezení na Sněžníku
První přelezy místních masivů byly okolo roku 1987, největší počet cest vznikl v roce 2005. Sněžník nabízí cesty do obtížnosti X saské stupnice. O možnostech skalního lezení na Sněžníku jsme psali v samostatném článku.
Kde zaparkovat a jak se dostat do skal?
Pokud se nevydáte autobusem do Jílového z Děčína, pak je možnost zaparkovat na několika místech okolo Sněžníku.
Placené parkoviště u Hraniční Boudy (50 Kč na den) je dobrým výchozím místem pro většinu sektorů. Z parkoviště nahoru po asfaltové značené cestě. Parkoviště je také výchozím turistickým místem.
Parkoviště zdarma Kristin Hrádek – rozcestí je nejlepším místem pro sektor East Side. Během víkendu může být problém zaparkovat. Pod bouldry je to asi 2 km po turistické cestě.
Okolo Hotelu Sněžník a směrem ke Dvanácti Apoštolům nedoporučujeme parkovat. Opakované stížnosti od místních.
Ať jste nadšenci nebo profíci, naleznete vždy něco, co si rádi zalezete. Většina kamenů je lokalizováno v suťovištích, je proto nejlépe vždy používat bouldermatku v dopadových místech.
Poděkování
Rádi bychom poděkovali outdoorovému obchodu Affekt.cz za podporu a pomoc při tvorbě článku o boulderingové oblasti Děčínský Sněžník.