Metodika: Vůdcovský uzel

A máme tu další z horolezeckých uzlů, který se rozhodně vyplatí znát. No a samozřejmě i umět použít v praxi. Protentokrát se jedná o velmi snadný uzel – takzvaný vůdcovský. A i přestože patří mezi jednoduché uzle, jeho spektrum využití je široké.

Využití vůdcovského uzlu

Pojďme se podívat na konkrétní příklady, kdy lze uzel při horolezectví použít:

Vůdcovský uzel můžeme využít při vybudování štandu – provázáním smyce kotevními body a následným uvázáním onoho uzle. Do vzniklého oka poté cvakneme karabinu. Vzniklý štand lze použít pro jištění shora i zdola.

Dále jej můžeme využít pro fixaci lana při převazování na štandu. Na provlečeném laně fixním bodem uvážeme vůdcovský uzel, který následně cvakneme k úvazku.

Velmi užitečným se stává při zakládání postupového jištění. Zejména na písku, kdy se uzel na smyčce založí do skalní pukliny.

Své uplatnění nalezne i při spojování dvou lan, kdy se z obou konců lan uváže vůdcovský uzel. Ale pozor – pouze v případě, jedná-li se o stejné průměry lan! Proto doporučujeme pro spojování lan užívat rybářskou spojku. S ní můžete spojit různě široká lana… ale o té až příště.

Uzel lze použít při propojení prsního a sedacího úvazku.

Vůdcovský uzel lze využít také při navázání na střed lana při lezení na druhém. Avšak v tomto případě doporučujeme použít uzel – alpský motýlek, který se po zatížení lépe rozvazuje, ale o něm také až příště. 🙂

Postup vázání vůdcovského uzlu

Tento uzel lze uvázat i jednou rukou. Postup je snadný. Nyní si jej projdeme v jednotlivých fázích:

1. Nejrpve vezmeme lano v potřebné vzdálenosti od jeho konce, tím nám vznikne očko, které následně přeložíme přes prameny lana.

2. Poté očko protáhneme pod prameny lana.

3. Utažením vznikne výsledný vůdcovský uzel

Nevýhody používání vůdcovského uzlu

Pokud je tento kotvící uzel vystaven nadměrnému zatížení, značně se utáhne a následné rozvázání může být náročnější.

Vůdcovský uzel má o něco nižší nosnost než uzel osmičkový.

A to je od nás vše o vůdcovském uzlu. Nyní hurá na jeho zkoušení. 🙂 A příště se podíváme na liščí spojku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *