Metodika: Osmičkový uzel

Osmičkový uzel je jedním ze základních uzlů užívaných v horolezectví. Současně se jedná o nejpoužívanější uzel při navazování na lano, konkrétně dvojitý osmičkový uzel. Pro laiky – jedná se o uzel, kterým je propojen lezec přes sedák k jistícímu lanu.

Využití osmičkového uzle

Jak jsme již zmiňovali v úvodu – nejčastějším využitím dvojitého osmičkového uzle je právě propojení sedáku s lanem. Při správném navázání zatížení pak odpovídá hodnotě 9,3 KN, což je zhruba 948 Kg. Výhodou je jeho snadné rozvázání i v případě vysokého zatížení. Pevnější uzel, který lze použít pro navázání na lano, je uzel devítkový.

Dále můžeme uzel využít při zakládání postupového jištění navázáním na smyčce pro jištění okolo hrotu nebo skalních hodin. Další využití najdeme například pro vytvoření štandu, jako jsou například Abalakovy hodiny. Uzel vydrží anomální zatížení (při kterém je uzel „roztahován“) sílu 7,5 KN, tedy asi 765 Kg. Pro anomální zatížení je tedy vhodnější využít například vůdcovský uzel.

Postup vázání osmičkového uzle

Dříve před sedáky se lezci navazovali přímo na lano. A tak se dnes, podle pravidel UIAA, správně navážete na lano právě s použitím dvojitého osmičkového uzle. Projdeme si, jak osmičkový uzel vázat.

  1. Nejprve obtočíme konec lana přes a pod lanem do tvaru osmičky
  2. Následně konec lana protáhneme vzniklým okem
  3. Nyní jsme vytvořili jednoduchý osmičkový uzel (v případě navazování se na lano – konec lana projde oky v sedáku a pokračuje se zdvojením uzle)
  4. Konec lana protahujeme po směru osmičkového uzle, který s přesností kopírujeme
  5. Správným kopírováním lana nám vznikne dvojitý osmičkový uzel

V případě vázání dvojitého osmičkového uzle na smycích využívaných k postupovému jištění – uzel vyvazujeme stejným způsobem – ovšem ze dvou pramenů smyce současně.

Dokonalý dvojitý osmičkový uzel

  • uzel se snažte vázat co nejblíže k oku sedáku,
  • uzel si řádně srovnejte (tak aby se linie lana vzhledně kopírovala),
  • uzel utáhněte,
  • na konci volného lana uvažte ještě pojistný uzel,
  • nechte si správnost uzle zkontrolovat,
  • pozor – každé překřížení pramenů snižuje pevnost uzlu.

Návod je na světě, tak vzhůru na trénování uzlů. A už nyní se můžete těšit na pokračování metodického okénka vázání uzlů. V dalším díle si ukážeme, jak vázat lodní smyčku.

2 myšlenky u článku “Metodika: Osmičkový uzel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.