Slovenská via ferrata na Martinské hole

Už jste vyzkoušeli řadu českých via ferrat, a rádi byste se podívali, jaké via ferraty na vás čekají za hranicemi? Anebo prostě chcete jen doporučit nějakou další, již vyzkoušenou? Vydejte se na Slovensko. V blízkosti českých hranic jihovýchodně od Žiliny v Malé Fatře, nedaleko města Martin, se nachází nejbližší slovenská ferrata, která je označována jako ferrata HSZ na Martinské hole.

CestaObtížnostDélka cestyPřevýšení cesty
Martinské holeA/B – Ccca 800 m300 m

Přístup k via ferratě

Zaparkovat lze ve městě Martin, na konci ulice Hrdinov SNP, na neplaceném parkovišti Stráne. Od parkoviště k nástupu na ferratu vás čeká 3 km dlouhá trasa s převýšením 400 metrů. Vydáte se po červené turistické stezce podél Pivovarského potoka a za 1,5 hodiny byste měli dorazit k samotné ferratě.

Popis ferraty

Jednosměrná via ferrata na Martinské hole je poměrně snadná, sami si můžete zvolit lehčí či těžší variantu výstupu při větvení cest.

Ferrata vede přímo potokem, občas se stačí pouze přidržet, přejít hromadu napadených klád dřeva či zdolat lanový most. Některé úseky jsou zcela bez jištění.

Celá délka trasy (via ferrata + pěší trasa) čítá cca 12 km. Výchozí bod se nachází v nadmořské výšce 500 m, nejvyšší bod via ferraty leží ve výšce 1290 m n. m.

  • Počáteční úsek je snadný – obtížnost A/B.
  • Cestou lze přejít dva lanové mosty, případně je obejít zajištěným úsekem.
  • Po přibližně 600 metrech se ferrata dělí na 2 cesty – variantu B a C. Varianta B se stáčí doleva a těžší varianta C doprava k vodopádu, kde se nachází zřejmě nejtěžší úsek ferraty.
  • Po zhruba 250 metrech celá ferrata končí, následuje lesní cesta a poté štěrková cesta až na Chatu na Martinských holiach.

Sestup od ferraty

Zde se dá jít dvěma směry, nahoru na Ve’lkou lúku (1476 m. n. m.) nebo směrem dolů – zpět na parkoviště. Cesta dolu se dá zpestřit půjčením koloběžky, kterou vrátíte prakticky hned u parkoviště. Anebo půjdete pěšky lesní cestou. Dbejte zvýšené opatrnosti, cesta dolů vede zpočátku po asfaltce a provoz na ní je poměrně značný, poté vede lesem. Cestou potkáte mnoho turistů, cyklistů, koloběžkářů a sem tam i auto.

Upozornění na možné zdržení

Přestože se jedná o poměrně snadnou ferratu, její zdolání a sestup může zabrat 4-5 hodin, výstup může prodloužit také počet lidí na ferratě – vydává se na ni mnoho rodin s dětmi, dále pak turisté bez jištění, kteří předbíhají – vytváří se tak kolony zejména na lanových mostech.

Potřebné vybavení

Jako u jiných ferrat i zde je potřeba se jistit a mít vhodné ferratové vybavení. Mimo vybavení je konkrétně zde kladen důraz na obuv – nepromokavá obuv je prakticky nutností, neboť na mnoho místech to opravdu hodně klouže.

Pokud jste ještě nenavštívili všechny ferraty v České republice, mrkněte do našeho přehledu všech českých via ferrat.


1 myšlenka u článku “Slovenská via ferrata na Martinské hole

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *