Nová lezecká lokalita: Lom Kobyla

V měsíci září letošního roku byla veřejnosti otevřena nově vybudovaná lezecká oblast ve středočeském kraji u obce Koněprusy.

S nápadem na realizaci tohoto projektu přišla skupina lezců vystupující pod hlavičkou JanKarešClimbingTeam, kteří ve spolupráci s ČHS projekt uskutečnili.

Popis lokality

Tato vápencová krajina, kde se mimochodem nacházejí i známé Koněpruské jeskyně, se pyšní vápencovými skalami, které jsou nyní místem pro sportovní lezení.

Vápencové stěny jsou vysoké od 12 do 20 metrů. Nachází se zde celkem šest sektorů, převážně situovaných na jižní stranu, které dohromady nabízí více než devadesát lezeckých cest.

Popis cest

Cesty jsou sportovně odjištěny, obtížnost se pohybuje od 4 do 8a. Takže, dle slov autorů projektu – každý si zde přijde na své. Od lehčích cest přes převisy po náročné technické úseky. Prohlédnout si můžete podrobné popisy cest.

Název sektoruVýška stěnyPočet cestObtížnost fr.
Pohádka12 m103+ až 6a+
Petr Bok20 m236a až 7b
Kobylí hlava20 m84 až 6b
Jeskyně20 m196a+ až 7c
Stáj15 m225b až 8a+
Bonzák20 m115a až 6c+

Přístup k lezecké oblasti

Obec Koněprusy se nachází přibližně 40 km jihozápadně od Prahy směrem na Plzeň. Cesta k lezecké oblasti je totožná jako ke Koněpruským jeskyním.

Souřadnice lezecké oblasti: 49.9136108N, 14.0807786E

Cesta autem

V případě, že k lomu pojedete autem, zaparkujete na parkovišti u Koněpruských jeskyní. Souřadnice parkoviště: 49.9156750N, 14.0739669E. Jiné, bližší varianty parkování nejsou možné z důvodu zákazu vjezdu.

Cesta autobusem

Pokud byste přijeli autobusem, vystoupíte v zastávce Měňany – Tobolka a vydáte se po cestě doprava a na dalším rozcestí opět odbočíte vpravo. Lom je od zastávky vzdálen zhruba 500 metrů.

Informace na závěr

Lezení v této oblasti je povoleno celoročně. Na vápencových stěnách je možné lézt už několik hodin po dešti.

Lezecká oblast se nachází v blízkosti Koněpruských jeskyní v oblasti CHKO Český Kras. Lezení je umožněno pouze na daných lezeckých cestách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *