Metodika: Poloviční lodní uzel

Takzvaný „půlloďák“, jak se termín zkráceně užívá v horolezecké hantýrce, může posloužit k odjištění druholezce, prvolezce i při slaňování, neboť jeho brzdná síla funguje v tahu nahoru i dolů. Jediné, co potřebujete namísto jistítka, je karabina HMS s pojistkou.

Přestože se jedná o snadný uzel z hlediska navázání, jeho využití je velmi univerzální. A proto se jej vyplatí znát a umět správně použít v případě krizových situací, kdy vám jistítko z nenadání spadne ve stěně.

Tento typ uzlu se v horolezectví dříve běžně využíval právě pro dobírání či slaňování, dokud nebyl nahrazen novými typy jistítek.

Využití půlloďáku

Poloviční lodní uzel se běžně používá při jištění druholezce. Odjistit můžeme i lezce na prvním. A přes půlloďák můžeme dokonce i nouzově slanit.

Při jištění ze štandu můžeme klasicky dobírat druholezce. Při sednutí lezce do lana dojde k protočení uzle a následné blokaci.

V případě nouzového slaňování se pak používá půlloďák navázaný současně z obou pramenů lana.

Postup vázání polovičního lodního uzle

Jak navázat uzel přímo na karabinu si ukážeme krok po kroku v následujícím postupu.

  1. Nejprve pramen lana navlečeme na karabinu ve směru zevnitř ven.
  2. O kousek dál vytvoříme na laně očko.
  3. Následně navlečeme očko na karabinu. Důležité je dodržet správný směr navlékání.
  4. A máme tu finální podobu půlloďáku.

Dokonalý půlloďák

  • Při navázání polovičního lodního uzle dbejte na to, aby zámek karabiny byl otočen na druhou stranu, než odkud vychází pramen lana,
  • správnost uzle si raději vícekrát překontrolujte, aby se vám nestalo, že tělo karabiny je jen dvakrát souběžně omotané pramenem lana,
  • naučte se vázat uzel jednou rukou.

Nevýhoda používání uzlu

Mezi nevýhody při používání polovičního lodního uzle patří například zvýšená tendence kroucení lana a následné opotřebení opletu. A nebo třeba skutečnost, že při jištění nemá kombinace uzlu s karabinou schopnost samozablokování lana jako některá jistítka.

A jestli už poloviční lodní uzel ovládáte, mrkněte na návod k navázání osmičkového uzle. Tak horám zdar! 🙂

1 myšlenka u článku “Metodika: Poloviční lodní uzel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *