Takzvaný „půlloďák“, jak se termín zkráceně užívá v horolezecké hantýrce, může posloužit k odjištění druholezce, prvolezce i při slaňování, neboť jeho brzdná síla funguje v tahu nahoru i dolů. Jediné, co potřebujete namísto jistítka, je karabina HMS s pojistkou.
Přestože se jedná o snadný uzel z hlediska navázání, jeho využití je velmi univerzální. A proto se jej vyplatí znát a umět správně použít v případě krizových situací, kdy vám jistítko z nenadání spadne ve stěně.
Tento typ uzlu se v horolezectví dříve běžně využíval právě pro dobírání či slaňování, dokud nebyl nahrazen novými typy jistítek.
Využití půlloďáku
Poloviční lodní uzel se běžně používá při jištění druholezce. Odjistit můžeme i lezce na prvním. A přes půlloďák můžeme dokonce i nouzově slanit.
Při jištění ze štandu můžeme klasicky dobírat druholezce. Při sednutí lezce do lana dojde k protočení uzle a následné blokaci.
V případě nouzového slaňování se pak používá půlloďák navázaný současně z obou pramenů lana.
Postup vázání polovičního lodního uzle
Jak navázat uzel přímo na karabinu si ukážeme krok po kroku v následujícím postupu.
- Nejprve pramen lana navlečeme na karabinu ve směru zevnitř ven.
- O kousek dál vytvoříme na laně očko.
- Následně navlečeme očko na karabinu. Důležité je dodržet správný směr navlékání.
- A máme tu finální podobu půlloďáku.
Dokonalý půlloďák
- Při navázání polovičního lodního uzle dbejte na to, aby zámek karabiny byl otočen na druhou stranu, než odkud vychází pramen lana,
- správnost uzle si raději vícekrát překontrolujte, aby se vám nestalo, že tělo karabiny je jen dvakrát souběžně omotané pramenem lana,
- naučte se vázat uzel jednou rukou.
Nevýhoda používání uzlu
Mezi nevýhody při používání polovičního lodního uzle patří například zvýšená tendence kroucení lana a následné opotřebení opletu. A nebo třeba skutečnost, že při jištění nemá kombinace uzlu s karabinou schopnost samozablokování lana jako některá jistítka.
A jestli už poloviční lodní uzel ovládáte, mrkněte na návod k navázání osmičkového uzle. Tak horám zdar! 🙂
1 myšlenka u článku “Metodika: Poloviční lodní uzel”