Metodika: Lodní uzel

V předchozím díle jsme si ukázali jak uvázat poloviční lodní uzel. Nyní se podíváme na to, jak uvázat uzel lodní, nebo-li loďák. Lodní smyčka je jeden ze základních horolezeckých uzlů, sloužící pro ukotvení lana, a proto je důležité se jej naučit.

Využití lodního uzle

Jak již název napovídá, lodní uzel skutečně souvisí s loděmi. Tento uzel byl využíván už v dávných dobách pro přivazování lodí k přístavnímu molu.

My se však podíváme na jeho využití v horolezectví. Lodní smyčku lze použít při sebezajištění lezce na štandu (ideálně jako druhý způsob sebezajištění v kombinaci s odsedkou), při posunutí štandu na nějaké příhodnější místo pro jištění, pro fixaci lana v kotvícím bodě.

Postup vázání lodního uzle

  1. Nejprve vytvoříme očko otočením pramene lana, druhé očko vytvoříme protichůdným otočením lana, tak aby očka byla v těsné blízkosti.
  2. V další fázi jedno očko překryjeme přes to druhé.
  3. Uzel navlečeme na karabinu.

Dokonalý lodní uzel

  • Vždy si překontrolujte, zda jste uvázali skutečně lodní uzel, a ne půlloďák či liščí smyčku, jejichž způsob vázání se dvěma očky se zdá být obdobný,
  • uzel musí být zatížen tahem směrem dolů, aby se nezačal povolovat.

A pokud již ovládáte vázání lodní smyčky, mrknout můžete na metodiku osmičkového či polovičního lodního uzle. A v příštím díle se můžete těšit na vázání liščí smyčky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.