V předchozím díle jsme si ukázali jak uvázat poloviční lodní uzel. Nyní se podíváme na to, jak uvázat uzel lodní, nebo-li loďák. Lodní smyčka je jeden ze základních horolezeckých uzlů, sloužící pro ukotvení lana, a proto je důležité se jej naučit.
Využití lodního uzle
Jak již název napovídá, lodní uzel skutečně souvisí s loděmi. Tento uzel byl využíván už v dávných dobách pro přivazování lodí k přístavnímu molu.
My se však podíváme na jeho využití v horolezectví. Lodní smyčku lze použít při sebezajištění lezce na štandu (ideálně jako druhý způsob sebezajištění v kombinaci s odsedkou), při posunutí štandu na nějaké příhodnější místo pro jištění, pro fixaci lana v kotvícím bodě.
Postup vázání lodního uzle
- Nejprve vytvoříme očko otočením pramene lana, druhé očko vytvoříme protichůdným otočením lana, tak aby očka byla v těsné blízkosti.
- V další fázi jedno očko překryjeme přes to druhé.
- Uzel navlečeme na karabinu.
Dokonalý lodní uzel
- Vždy si překontrolujte, zda jste uvázali skutečně lodní uzel, a ne půlloďák či liščí smyčku, jejichž způsob vázání se dvěma očky se zdá být obdobný,
- uzel musí být zatížen tahem směrem dolů, aby se nezačal povolovat.
A pokud již ovládáte vázání lodní smyčky, mrknout můžete na metodiku osmičkového či polovičního lodního uzle. A v příštím díle se můžete těšit na vázání liščí smyčky. 🙂