Obří důl v Krkonoších

Krkonošské hory jsou velmi oblíbenou turistickou destinací. Že lákají čím dál více turistů, to je známá věc. A není divu, neboť příroda v Krkonoších je opravdu jedinečná. Velmi vyhledávaným trekem je samozřejmě pěší výstup na nejvyšší horu Sněžku, o které jsme již psali. Jedna z cest na vrchol hory vede přes roklinu Obří důl. A právě do Obřího dolu se dnes vypravíme :-).

Obří důl je jedním z českých nej – jedná se totiž o největší údolí u nás, které se rozprostírá mezi úpatím hory Sněžky a Studniční hory. Toto rozsáhlé krkonošské údolí bylo vytvořeno před 12 tisíci lety působením úpského ledovce v době ledové.

Na Sněžku Obřím dolem

Při tomto treku z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky překonáte převýšení 843 metrů na 7,3 kilometrech.

Výškový profil trasy na Sněžku Obřím dolem z Pece pod Sněžkou

  1. Pec pod Sněžkou – do Pece je možné dojet autem, v sezoně je třeba počítat s hledáním volného parkovacího místa. Za nás je lepší variantou doprava autobusová. Od autobusového nádraží se vydáte asi 300 metrů směrem dolů po hlavní silnici.
  2. Rozcestník Pec pod Sněžkou – corso – na velké křižovatce pokračujte doleva po modré značené trase. Trasa vede podél řeky Úpy po hlavní turistické třídě mezi hotýlky a restauracemi, kterých postupně ubývá. 700 metrů
  3. Rozcestník Pec pod Sněžkou – rozcestí – mírné stoupání stále po modré, cestou míjíte točnu nástupní stanice lanovky. 630 metrů
  4. Rozcestník Pec pod Sněžkou – odbočka k lanovce – držíte se modrého značení, které vás zavede následně přes mostek na druhou stranu řeky. Po zpevněné cestě lesním údolím dojdete k rozcestníku Obří Důl (910 m n. m.). Délka této části trasy je zhruba 1,5 km a stoupání 80 metrů.
  5. Rozcestník Obří důl – dále pokračujete Obřím dolem až k dalšímu rozcestí Obří sedlo (1 395 m n. m.) s převýšením 480 metrů. Cestou se zastavte u staré kapličky, u pozůstalosti z bývalé kovárny, u vodárničky Obří důl a vodopádů Rudného potoka. A nevynechejte ani vyhlídkové místo Obří důl nedaleko rozcestí. Délka trasy v této části je 3,3 km.
  6. Rozcestník Obří sedlo – až se nasytíte krkonošských panorámat, můžete se posilnit ve Slezské boudě na polské straně Krkonoš, která se nachází kousek od rozcestí. Cesta dále pokračuje kilometr po zpevněném hřebenu červené turistické trasy česko-polského přátelství pod vrchol Sněžky.
  7. Cesta na vrchol – závěrečný stoupák k samotnému vrcholu Sněžky (1 603 m n. m.). Jedná se o kamenitou schodovitou cestu, relativně prudkou, doplněnou po stranách řetězy. A máte vyhráno! 🙂

PDF ikona Stáhnout soubor „Pěšky na Sněžku Obřím dolem.gpx“

!Upozornění! – Pokud byste rádi vyrazili na Sněžku přes Obří důl v zimním období, sledujte aktuální zpravodajství a tuto trasu volte pouze v období bez sněhu, neboť se jedná o lavinový svah, a cesta se tak stává pro turisty nebezpečnou. Ve sněhovém období pak můžete zvolit jinou ze zimních variant cest na Sněžku.

Za nás se jedná o jednu z nejtěžších variant výstupu na Sněžku. Na vrchol vede několik turistických cest. Seznam a popis naleznete v infografice pěšího výstupu na Sněžku.

Zajímavosti na trase Obřím dolem

Na cestě čeká několik zajímavostí, u kterých se při cestě zastavte.

Kaplička

Původní duchovní kaplička která byla vybudována roku 1873 je veřejnosti volně přístupná a tak si uvnitř kapličky můžete prohlédnout fotodokumentaci, která zaznamenává přírodní katastrofy, při kterých zahynuli tehdejší obyvatelé.

Důl Kovárna

Tento důl vznikl v období 1. poloviny 19. století. Ačkoli prvotní dolování rud zde probíhalo již ve středověku. V rozmezí 5 pater důlního prostoru se nachází celkem 7 km podzemních chodeb. Důl Kovárna je veřejnosti otevřen v období letních měsíců vždy o víkendu. Prohlídka dolu je zpoplatněna. Ovšem od roku 2018 je důl uzavřen z důvodu výstavby nové podzemní trasy do odvolání.

Vodárna Obří důl

U Rudného potoka se nachází malebná pozůstalost vodárenské stavby, která byla vystavěna roku 1912. Stavba bývalé vodárny je veřejnosti volně přístupná. Naleznete zde tehdejší pozůstalá zařízení i fotodokumentaci původního stavu vodárny.

Obřím dolem na kole

Cestu do Obřího dolu můžete v letních měsících absolvovat také na kole, tedy na trekovém kole. Cyklotrasa K21 vede z Pece pod Sněžkou a je totožná s modrou turistickou značkou. Ovšem trasa končí u kapličky a dál již nepokračuje, proto je nutné vrátit se zpět po stejné trase. V jednom směru je trasa dlouhá asi 3,3 km s převýšením 190 metrů.

Jediná možnost, jak se dostat na kole na Sněžku je z polské strany z Karpacze. Ostatní cesty jsou pro kolo zakázány.

Občerstvení na trase

Cestou můžete navštívit horskou Boudu v Obřím dole, Boudu pod Sněžkou, či občerstvovací stanice na vrcholu Sněžky. Krkonoše nabízí nespočet krásných míst, na které je třeba si vyhradit delší čas. K čemuž je vhodné zajistit si pobyt v některé z nabízených možností ubytování v Krkonoších. Mimo výstup na Sněžku můžete okusit další z nabízených treků v okolí.

1 myšlenka u článku “Obří důl v Krkonoších

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *