Povolení lezení v Tiských stěnách

Pokud lezete v oblasti severních Čech, určitě vám jsou známá veškerá lezecká místa v oblasti Labských pískovců. Tiské stěny patří k velmi oblíbenému místu turistů i horolezců. A letošní rok přinesl radostnou zprávu pro všechny horolezce. Správa NP České Švýcarsko povolila lezení až do roku 2022.

V oblasti Tiské stěny na horolezce čeká více jak 2 500 lezeckých cest s nejtěžšími cestami o obtížnosti XI (10 UIAA, 8b francouzské stupnice). A konkrétně do povolení spadají následující sektory:

  • Malé Tiské stěny
  • Velké Tiské stěny
  • Bürschlické stěny

Samozřejmě oblast má i jisté výjimky:

Jistě každý ví, že pískovec je velmi náchylný a dochází k postupnému ničení a zvětrávání skal. Pokud projdete skalním městečkem Tiských stěn, je možné si všimnout, jak postupem času dochází k sypání pískovcových věží. Nejen z tohoto důvodu se seznam zakázaných cest po každém pětiletém období rozšiřuje.

Samozřejmě, že velký vliv hrají při zvětrávání přírodní podmínky. Velkou zásluhu na ničení pískovců má i narůstající počet turistů a horolezců. Mnozí turisté si chtějí vyzkoušet, jaké je to být horolezcem a kam až s pomocí vlastních sil vylezou. A mnoho horolezců natahá lana pro lezení TOP ROPE na masivech Malých Tiských stěn. Tak se rapidně zvyšuje množství lezců, kteří by si jinak na tahání pískovcových cest netroufli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *