Vybavení Adama Ondry na Dawn Wallu


Výlez Adama Ondry 22. listopadu 2016 cesty Dawn Wall na El Capitana je obrovským úspěchem a do horolezectví jistě velkým přínosem. Díky tomuto úspěchu přiláká tento sport zajisté spousty nových sportovců, ale je nutno pamatovat, že horolezectví není pouze o tom někam vylézt, ale také o kvalitním horolezeckém vybavení, které je nutné, aby bylo lezení pro všechny do jisté míry bezpečné.

Jaké vybavení používá asi vůbec nejlepší současný lezec Adam Ondra?

Lezečky

Kvalitní lezečky jsou při skalním lezení základ a v rozhovorech po výstupu Adam mluvil o nutnosti udržet se na velmi malých stupech. Pro malé stupy používal lezečky La Sportiva Katana Lace, které jsou šněrovací ve tvaru kopyta. Ve spárách jsme ho pak mohli vidět s lezečkami La Sportiva TC PRO. Objevte další TOP lezečky La Sportiva.

Sedací úvazek

Pro bezpečné lezení je nutné myslet i na spolehlivý sedací úvazek. Na Dawn Wallu jsme mohli Adama vidět s nejlehčím sedákem od firmy Black Diamond, Black Diamond Chaos, který váží pouhých 360 gramů. Při takto náročných cestách se vyplatí šetřit každý gram a koukat po tom nejlehčím. Jaké jsou další tipy sedacích úvazků od Black Diamond?

Lano

Při lezení nesmíme zapomenout na horolezecké lano, které je naprostou nezbytností při skalním lezení i při lezení na umělé stěně a je to část vybavení, která vás při pádu zastaví. Kromě statických lan, které byly používány na manipulaci ve stěně, používal Adam lano Tendon Lowe 9,7 mm.

Další lezecké vybavení

Níže ještě několik dalších vybavení, které Adam v Yosemitech využil.

  • Helma – Black Diamond Vapor – nejlehčí helma od společnosti Black Diamond
  • Expresky – Black Diamond LiveWire – lehké expresky pro snadné cvakání lana
  • Jistítko – Black Diamond ATC – kyblík
  • Jumary – Black Diamond Index
  • Oblečení – oblečení od italské společnosti Montura
  • Závěsný stan – Black Diamond Deluxe Cliff Cabana Double Fly
  • Tahací pytle – Black Diamond Stubby Haul Bag

V horolezeckém vybavení je nutné sledovat kvalitu. Pravidelné testy horolezeckého vybavení napoví, které je bezpečné, a na které si raději dát pozor. Pokud nejsi profesionální lezec, není vždy nutné koukat po tom nejlepším, ale vystačí i nižší třída. Vždy je však třeba vybírat tak, aby bylo lezení maximálně bezpečné i pro lezce v okolí.


2 myšlenky u článku “Vybavení Adama Ondry na Dawn Wallu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *