Vlajkové lodě mezi lezečkami La Sportiva


Měli jsme možnost porovnat při lezení tři top modely unikátních lezeček od italské La Sportivy. Modely, které jsme pro test vybrali, jsou jedny nejlepších lezeček od LS a při výběru u nich rozhodují většinou malé rozdíly. Lezečky jsme vyzkoušeli na umělé stěně i ve skalách a na začátek musíme říci, že s těmito lezečkami se už nebudete vymlouvat, že v problému nejsou žádný nohy :).

Lezečky volíme vždy o jedno číslo menší a již velikostně jsme zjistili malé rozdíly v komfortu. A jaké lezky jsme se vlastně mezi sebou rozhodli porovnat? Jedná se o model Otaki, Miura VS a Katana. Jedná se o zaběhlé modely, které mají své novinky ve světě lezeček La Sportiva.

Porovnání základních parametrů na základě informací od výrobce.

Otaki

Lezečky Otaki jsou typické svým tvarem kopyta a jsou opatřeny zapínacími pásky na suchý zip směřovanými proti sobě. Nohu lze tak snadno v botě upnout a utáhnout dle libosti. Nazouvání do těsné boty je usnadněné díky pomocným poutkům. Takže obutí do o číslo menší lezečky je velmi rychlé. Komfort v botě je zajištěn díky pohodlnému jazyku obepínajícím nárt nohy. Tedy lze říci, že když pomineme tlačení špičky v botě, jsou lezečky pohodlné.

Tyto lezečky se nám osvědčili v přilnavosti k povrchu písku i umělých stupů (díky 4 mm podešvi XS edge vibram) a také ve stabilitě na těch nejmenších stupech na umělé stěně, i na miniaturních římsách ve skalách (díky konstruktivními systému lezky S-Heel). A mimo jiné, a to ocení spíše ženská část, jsou tyto lezečky vyhotoveny v originálním barevném provedení a jedná se o velkou designovku. V designu jako dámské i pánské.

Dle výrobce jsou vhodné na nohu s průměrnou ploskou, tedy ani širokou, ani úzkou. Zde můžeme souhlasit a lezky seděly dobře a ani po mírném prošlápnutí se špička neprotáčí.

Miura VS

Tyto lezečky se nám zdály jako nejméně pohodlné, až příliš tvrdé a prohnuté. Což se sice hodí do různých děr a spár, ale noha v botě trpěla už 5 vteřin od nazutí, a s tímto pocitem nebylo lezení vůbec příjemné. Nicméně stabilitu i přilnavost k povrchu je třeba vyzdvihnout. Lezečky se osvědčí na těch nejmenších stupech. Bota se mimo jiné snadno utahuje díky protisměrnému systému pásků na suchý zip. Je opatřena poutky pro snadnější nazouvání. Ačkoli nazouvání pro nás vzhledem k tvrdosti boty snadné vůbec nebylo. Miury se vyrábějí na suchý zip i se šněrováním a v dámském i pánském provedení.

Tvar kopyta si lezky zachovávají opravdu dlouho a možná i to ztěžuje jejich prošlápnutí.

I přesto, že výrobce uvádí lezky vhodné pro širokou nohu díky menší špičce, oproti modelu Otaki se nám zdály o dost užší a to právě v oblasti špičky. V oblasti středu nohy jsou opravdu širší a zde bychom ocenili pevnější obepnutí.

Katana Laces

Lezečky Katana navazují na předchozí model Katana s páskovým zapínáním. Lezky jsou velmi pohodlné díky vypolstrovanému jazyku a podmanivým tvarům boty. Díky šněrovacímu systému, který je u špičky zúžený, parádně obepnou nohu. Bota je navíc doplněna dvěma nazouvacími poutky, pomocí kterých se bota lépe nazouvá.

Pohodlnost a komfort při lezení oceníte i při dlouhých vícedélkových cestách. Tyhle lezky jsi mohl vidět na noze Adama Ondry při přelezu Dawn Wall.

K pohodlnosti boty musíme také připojit přilnavost k povrchu a perfektní stabilitu. A to jak na umělé stěně, tak i ve skalní stěně.

Katany řadí výrobce vhodné pro užší nohu. V oblasti špičky nám však seděly stejně jako Otaki. Střed nohy je však užší než u lezek Miura a Otaki. Po rozšlápnutí se vrací do svého tvaru a nedochází k otáčení špičky.

Co říci o těchto lezkách závěrem? Jedná se opravdu o vynikající lezečky a jistě tě při výběru pozitivně překvapí. Pokud potřebujete pevně obepnutou nohu pro malé stupy i do bouldru, volte Miury. Pokud hledáte lezky pro všestranné lezení, jako největší kandidát se nám jeví model Otaki. A pokud dáte na měkké lezky do vícedélek, vyberte si Katany.

Obrázky převzaty: sportiva.com.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *