Ferrata Zadrátovaná jeptiška


Při hledání zajištěných cest mimo ferraty v Čechách jsme zavítali do sousedního Německa. Cíl byl jasný, Zadrátovaná jeptiška. Název nám asocioval smíšené pocity, ale chvály jsme na tuhle pískovcovou ferratu slyšeli již dlouho. Slunečný víkend byl před námi, cajky do krosny a směr Dolní Světlá na Liberecku.

Napětí se začalo zvyšovat při průjezdu krásnou přírodou v údolí řeky Kamenice, kde se před námi začaly otevírat první pískovcové skalky a dojem z Lužických hor byl opět fascinující. Zadrátovanou Jeptišku, v němčině Nonnensteig, jsme měli již jen pár kilometrů cesty.

Cesta Obtížnost Délka cesty Převýšení
Zadrátovaná jeptiška B/C (nejtěžší úsek D) 350 metrů 55 metrů

Cesta k Zadrátované Jeptišce

Zvolili jsme směr z české strany, kde na konci obce Dolní Světlá je volně přístupné parkoviště zdarma. Parkoviště zabírá poměrně velkou plochu a my jsme neměli problém zde zaparkovat ani v sobotu okolo poledne. Z parkoviště se stačí vydat směrem od obce necelé 2 kilometry po turistické zelené. Cesta upravená, široká, takže není problém se sem vydat i s dětmi.

Po překročení CZ – DE hranice se vám naskytnou výhledy na první pískovcové stěny přírodní památky Jonsdorfer Felsenstadt. Z tohoto místa se dá také dojít ke dvěma pískovcovým věžím, které jsou zajištěné pro skalní lezení. O těchto věžích se zmiňujeme ještě níže v tomto článku.

K Jeptišce lze dojet i z druhé strany, z Německa. Lze dojet až k restauraci Berggasthof Nonnefelsen a sejít okolo Jeptišky po zelené asi 300 metrů. Po této trase se dostane zpět pod ferratu.

Kde po zdolání dočerpat chybějící vitamin P? Občerstvit se můžete ve výše zmíněném Berggashof Nonnefelsen, ale pokud vydržíte, doporučujeme se vrátit zpět do Dolní Světlé, kde vás přes silnici od parkoviště dostane výborná česká kuchyně, stejně jako dostala nás a museli jsme sem zajít na oběd i druhý den.

Popis ferraty a cesta nahoru

Obtížnost ferraty je vhodné i pro zdatnější začátečníky. Pokud dodržíte základní pravidla ferratového lezení a použití správného vybavení, jedná se o bezpečnou ferratu. Lezení na Jeptišce je opravdu pestré a každý úsek má do sebe něco jiného. Setkáte se zde s lezením ve stěně, traverzováním, překroky i se dvěma lanovými mosty. A i přes obtížnost B/C nás tato cesta bavila. Vše je podtrženo krásnou okolní přírodou. Pokud jsi začátečník, téhle ferraty se nemusíš bát. Po téměř většině cesty lze jít po kramlích a dalších umělých stupech.

Nástup začíná žebříkem a následuje jednoduchá chodící část s kramlemi, která vyústí v první lanový most, kde se otevírají první pohledy na okolní lesy a pískovce. Přes lesní cestu se dostanete k první více lezecké části ferraty. Nejprve nahoru a pak vpravo traverzem, kde čeká fotogenické vzdušné místo nad okolní krajinou. Zde se nám stalo, že se ferrata ucpala a ve stěně viselo téměř 20 lidí a focení se na tomto místě moc postup nezrychlilo.

Jelikož ferrata není těžká, troufne si na ní hodně lidí i se špatným vybavením a dokonce i bez helmy. Bez helmy pod lezci ve stěně na křehkém písku by se mi asi moc stát nechtělo. Některé provizorní “ferratové sety”, které jsou poslední dobou stále častěji k vidění, nás asi nepřestanou překvapovat a je to velký hazard.

Po této vzdušné pasáži se dostáváme na širokou polici vhodné pro odpočinek, výhledy a občerstvení. Z police pak skalní průrvou s překrokem a dále na další polici, která předchází nejtěžšímu místu ferraty, krátkému převisu s obtížností D. Zde není kam spadnout, do převisu se nalézá z roviny a v případě nutnosti vás může kdokoliv postrčit nahoru. Po zdolání se dostáváte na vrchol, kde čeká pouze pár překroků, krátký slez stěny a finální lanový most přes zelenou turistickou trasu, kterou se po zdolání dostanete zpět pod ferratu.

Nocleh a ubytování

V Dolní Světlé je několik penzionů, kde se vyspíte okolo 300,- Kč za osobu na noc, dle fotek vybavení různé, osobně jsme nezkoušeli. Pokud patříte mezi ty, kteří si raději vždy vyberou milionhvězdičkový hotel pod širákem, máme několik doporučení, kde složit hlavu.

Zázemí hledejte například mezi výše zmíněnými pískovcovými věžemi. Zde mezi Hawk Stone Rock a Krkavčími kameny je travnatý plácek i s ohništěm. Otázku, zda se smí nebo nesmí, necháme na zkušenostech místních trampů. Pokud chcete složit hlavu dále od turistických cest, můžete zvolit převisy směrem z Dolní Světlé nebo pak převisy pískovcových věží dále na německé straně.


2 myšlenky u článku “Ferrata Zadrátovaná jeptiška

 1. Ahoj,
  tak jsme navštívili Jeptišku…. měli jsme v plánu jet až do SRN, ale na tvoje doporučení jsme si udělali procházku a vše bylo fajn. Ubytování v CZ, parkování v Dolní Světlé, restaurace, cesta pěšky až na Jeptišku. Byl to příjemný trénink před ferratama ve velehorách.
  Díky za pravdivé příspěvky, David

  1. Ahoj Davide,
   děkujeme za kladný komentář. Moc nás těší, že byl článek užitečný.

   Hodně štěstí a zážitků na cestách,
   Dominik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *