Alex Honnold: free solo na El Capitana

Free solo, lezení bez lana, je jedním z nejdiskutovanějších stylů lezení a rozděluje lezce po celém světě. Na straně jedné se mluví o velkém a zbytečném hazardu, na straně druhé jako o nezapomenutelném zážitku a posunutím lezení na zcela jinou úroveň. Ať je tvůj názor jakýkoliv, musíš uznat, že jeho sobotní výkon z 3. června 2017 si zaslouží obrovský respekt.

Přelez El Capitana

Alex Honnold trénoval několik měsíců, aby dokázal tuto neskutečnou věc. A povedlo se, Alex zvládl zdolat cestu Freerider (7c francouzské stupnice, 9+ UIAA), která vede přes 33 délek, za 3 hodiny a 56 minut. Ve stěně často visí zkušení lezci i několik dní. Navíc Alex lezl bez možného odpočinku na štandech. Cestou se Alexovi nabídlo několik míst, kde se v bezpečí mohl na chvíli zout a občerstvit se. Například na Mammoth Terraces, před spárou Monster Crack nebo přímo v této spáře. Přesný popis výstupu si můžete přečíst v angličtině zde. O kolik metrů lezení se jedná? Výška stěny má více jak 900 metrů.

Nebudeme se zmiňovat o fatálních následcích, každý lezec jistě ví, že ve stěně se může objevit spousty proměnných, které mohou nastat. Faktem je, že tento výkon posunul free solo lezení na jinou úroveň. Co si myslí o tomto výkonu nejlepší čeští lezci se dočtete v článku na Emontaně.

Alex Honnold

Alex je americký lezec, který se narodil roku 1985. Čistě lezení se věnuje od svých 19 let. Lezeckou historii začal psát v roce 2008 s jeho prvním rychlostním volným přelezem 360 metrové pískovcové stěny v Národním parku Zion v Utahu (Moonlight Buttress, 83 minut). Téhož roku například volně vylezl Half Dome v Yosemitském národním parku.

Dalším historickým milníkem byl rok 2012, kdy se mu podařilo zdolat 3 ikonické stěny v Yosemitech v jednom dni. Za 19 hodin zdolal tak více jak 2 130 vertikálních metrů.

V roce 2014 se pak ve volných přelezech přiblížil výšce El Capitana v Mexiku (El Portrero Chico, stěna El Sendero Luminoso).

Těšíme se na další výkony tohoto amerického borce a jsme zvědaví, kam volné lezení ještě posune.

1 myšlenka u článku “Alex Honnold: free solo na El Capitana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *