Dočasná uzavírka v Labských pískovcích

Tak jako každý rok nás čeká uzavírka v některých oblastech Labských pískovců. A to nejen pro horolezce, ale i pro turisty i trampy. Chráněné ptactvo, mezi které patří především sokol stěhovavý a čáp černý a jejichž místem pro hnízdění jsou právě Labské pískovce, potřebují absolutní klid. I přesto, že se může zdát, že sokol toho vydrží hodně a kvůli vyrušení nikam neuletí, další rok si už stejné místo pro hnízdění nevybere. U čápů je situace horší a pokud je vyrušíme, nechají svá mláďata napospas a to i pokud jsou již vylíhnuta.

Pokud se vydáte do oblasti Labských pískovců, nezoufejte. Tato oblast, jak jistě víte, je horolezeckým rájem a čekají tu na vás tisíce dalších cest. Turisté mohou uzavřené oblasti jednoduše a potichu obejít a pokračovat ve svých trecích.

Uzavřené oblasti

Uzavírka se týká oblastí labského pravého i levého břehu. Dále nalezneme uzavírky v oblasti Modřín v Tiských stěnách a v oblasti Ostrova. Je nutné taktéž dodržovat pokyny v Národním parku České Švýcarsko, kde se s uzavírkami taktéž setkáte.

Uzavřené oblasti jsou vždy ohraničeny páskou a v okolí jsou rozmístěny informativní letáky s důvodem uzavírky. Nejen, že dodržováním uzavírky pomůžeme přírodě, navíc se i vyhneme tučným pokutám, které hrozí v případě vstupu do uzavřených oblastí a o lezení v těchto místech nemluvě.

PDF icon Konkrétní uzavřené oblasti (zdroj: ČHS)

Nezapomínejte, že Labské pískovce nejsou jedinou uzavíranou oblastí, která je dočasně uzavřená z důvodu hnízdění chráněných druhů ptactva. Uzavírka se týká například také Čimy v Brné.

Věříme, že životní prostředí se bude i nadále v tomto regionu zlepšovat a dočkáme se návratu dalších z druhů chráněné fauny. A že se sem vracejí, dokazuje například sokolí hnízdo na děčínském komíně :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *