Čima v Brné

Aktualizováno: 10.3.2019

Tento čedičový masiv se rozkládá v lesním prostoru v oblasti přírodní rezervace. Konkrétně v obci Brná, v blízkosti města Ústí nad Labem. Skála je také známá pod názvem skalisko Palec a mohutnost této skály poznáte až pod úpatím. Samotný přístup je však trochu náročný a na výlet s malými dětmi to není.

Počet cest masivu 13
Počet cest věže 26
Obtížnost 3 – 8 UIAA

V průběhu léta 2018 došlo k převrtání borháků a štandů. Filip Křivinka píše o akci přejištění na svém blogu.

Masiv se dělí na dvě lezecké části. Vrcholovou věž a Stěnu svahu. Vrcholová věž je vysoká přibližně 35 m a čítá 21 lezeckých cest o obtížnosti 3-6 UIAA. Stěna svahu dosahuje výšky zhruba 10-20 m. Je zde k dispozici celkem 13 lezeckých cest o obtížnosti 3-5 UIAA.

Skalní masiv a věž Čima v Brné nad Labem

Když jsme se s bagáží vydrápali prudkou lesní pěšinkou k úpatí skal, rozhodli jsme se, že okusíme některé z cest na Stěně svahu. Ač nám počasí moc nepřálo, stihli jsme vylézt tři krátké cesty. První borháky jsou v rozdílných výškách, zhruba od 3 do 5 m. Ovšem pokud by se někomu nechtělo do tahání cesty, je možno si Stěnu svahu obejít a založit si v příslušných slaňovacích ocích jištění top-rope. Jednotlivé borháky a nýty jsou od sebe vzdálené přibližně 4 m.

Materiál je místy lámavý, a tak je nutno dávat pozor, zda chyt není uvolněný. Není od věci, vzít si s sebou lezeckou helmu. Když pomineme uvolněné kameny, skála nabízí řadu vhodných chytů a stupů, které jsou na některých místech opotřebované od používání magnézia.

Další výpravu na Čimu jsme uskutečnili až na počátku měsíce srpna, neboť v období od konce dubna do konce července, je lezení na Čimě zakázáno z důvodu sídlení sokola stěhovavého. Tentokrát jsme se rozhodli pro Vrcholovou věž, kde se nachází knížka. Cesty na vrchol Čimy vedou jižní, východní i severní stěnou. Pokud zvolíte cestu stěnou jižní, čeká vás do vrcholu přibližně 35 m, ze strany severní jsou cesty do vrcholu zhruba pětinásobně kratší. Ať už zvolíte kteroukoli z cest, nahoře vás čeká nádherný pohled do údolí Labe lemovaného kopcovitou krajinou. Cesty jsou odjištěny dostatečně, ale kdo by se chtěl cítit při tahání bezpečněji, je vhodné mít s sebou pár smyček pro případné dojištění.

Přístupnost na Čimu

Přesnou polohu naleznete v sekci lezecké lokality.

Autem

Pokud zvolíte cestu autem, od centra Ústí nad Labem se vydáte směrem na Střekov. Pokud pojedete přes Benešův most, kolem Krajského úřadu, na prvním kruhovém objezdu pojedete prvním výjezdem. Pokud pojedete přes Mariánský most, na kruhovém objezdu zvolíte druhý výjezd. Dále pokračujete po hlavní silnici, projedete pod viaduktem a držíte se na hlavní silnici. Cestou míjíte hrad Střekov. Odsud můžete pokračovat první odbočkou vlevo nahoru směrem ke hradu, ale neodbočit ke hradu, nýbrž použít poslední odbočku vpravo do ulice Na Čihadle, která dále pokračuje Zlatou stezkou. A ze Zlaté stezky pak odbočit první odbočkou vlevo do ulice Karafiátové. V této lokalitě zaparkovat a dále pokračovat po svých ulicí Pod Rezervací až k lesní pěšině, začínající po levé straně, která vede ke skále.

Nebo můžete kolem hradu pokračovat dále po hlavní silnici až k autobusové zastávce Na Rybárně, poté odbočit vlevo nahoru ulicí Na Rybárně až na Zlatou stezku, odsud doleva a dále druhou odbočkou vpravo do ulice Karafiátová.

Autobusem

Z centra Ústí nad Labem můžete využít také městskou hromadnou dopravu. Do Brné jezdí pravidelné linky č. 17 a 27. Během pracovních dnů jezdí autobus 4x do hodiny a během víkendů pak 2x za hodiny. Nastoupit můžete například ve stanici Divadlo či Hlavní nádraží. Vystoupit lze ve stanici Pod hradem, odsud pokračovat směrem ke hradu po žluté turistické značce, poté odbočit vpravo po zelené až na Zlatou stezku. Ze zelené turistické značky pak odbočit vlevo do Karafiátové ulice, projít kolem chatek ulicí Pod Rezervací až k lesní cestě, u které je značka přírodní rezervace. Po pěšince se vydat stoupáním až ke skalám.

Vystoupit můžete také ve stanici Na Rybárně. Přejdete silnici a vydáte se ulicí Na Rybárně do kopce. Až dojdete na Zlatou stezku, pokračujete vlevo a poté druhou odbočkou vpravo do ulice Karafiátová. Projdete kolem chatek ulicí Pod Rezervací až k lesní cestě, u které je značka přírodní rezervace. Po pěšince se vydat stoupáním až ke skalám.

Pěšky

Pěšky sem lze dojít z několika směrů. Lze se vydat ze směru od hradu Střekov, případně z údolí řeky Labe v městské části Brná. Na Čimu lze však přijít i shora a to pokud se vydáte přes Novou Ves a dále po zelené naučné stezce, kde dále pod Vysokým Ostrým zahnete mimo značenou cestu.

1 myšlenka u článku “Čima v Brné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *