Letošní léto jsme nezůstali pouze u lezení a turistiky, ale dostalo se nám příležitosti sjet rakouskou řeku Salzu. Zrovna tou dobou v České republice nepanovalo přívětivé počasí, tak jsme rádi utekli do chladnějších teplot rakouských hor.
Úsek od Prescenyklause až po Wildaplen
Začínali jsme na prvním sjízdném úseku řeky a to od přehrady Prescenaklause, která od roku 1913 nezměnila svou podobu, po kemp Wildalpen. Obtížnost tohoto úseku není těžší než WW 2. Problémem je však častý nedostatek vody v této oblasti a je nutné dávat si pozor na všude vyčnívající kameny. Naštěstí jsme měli vypůjčené nafukovací deblkanoe, které nás několikrát při zaseknutí se na kameni zachránily před cvaknutím a chladnou sprchou Salzy, jejíž ledové horské přítoky by snad probudily i trypanozomiaka. Ovšem po náročnějších úsecích v černém neoprenu byly první 2 vteřiny zchlazení k nezaplacení. Musím přiznat, že panorámata Alp, která se klikatila kolem Salzy, byla fascinující a člověk by se vydržel kochat dny, možná i týdny. Na pohledy na skály a hory kolem nikdy nezapomenu. V kempu je den zakončen přírodním závodním kanálem.
Úsek od Wildalpen po Weiberlauf
Další úsek je již splavnější a obtížnost zde dosahuje WW 3. Řeka se zde zužuje a přibývá peřejí. Naštěstí nás v noci zastihla alpská bouřka a druhého dne bylo vody dostatek a tok vody schoval většinu vyčnívajících kamenů. Nyní začala ta správně divoká řeka, kdy háček nemusel hlásit každý šutr před lodí. Úkol byl jasný, být rychlejší než řeka a nenechat se stáhnout proudem vody pod peřeje. Od soutoku Salzy a Mendlingbachu se říká, že začíná vůbec nejkrásnější část řeky. Řeka se dále zužuje a klikatí se ve zhruba 300 metrů dlouhých soutěskách. Voda je zde hluboká a průzračně temná. Od soutěsek už je jen kus do konce, který končí před kempem Weiberlauf. Řeka je sjízdná i dál, zde na Vás již čeká obtížnost WW IV i V.
Nevýhodou této části je, že s atraktivitou sjezdu přibývá i vodáků. Kdežto v první části za celý den nemusíte potkat ani loďku, ve druhé části si můžete před peřejemi občas počkat, než se uvolní. Na Salze horší než srážka s blbcem, je už snad jen srážka s bezohlednými kormidelníky raftů s turisty. Ale ani to náš názor na řeku nezměnilo a plně doufáme, že se sem brzy vrátíme a budeme moci opět obdivovat krásy rakouských alp.
O řece Salze
Salza pramení v geografickém centu údolí Traisen, Traisenberg v Dolních Rakousech. Po 88 kilometrech ústí do Enže, kde se stává jejím východním přítokem. Nejen, že je řeka využívána pro sportovní účely, navíc je obnovitelným zdrojem elektrické energie. Na řece se nachází několik vodních elektráren. Okolo řeky naleznete několik přírodních rezervací, ale i technických památek. Příkladem je přehrada Prescenyklause, od které je řeka sjízdná. Tato přehrada má kořeny již v roce 1848, kdy sloužila jako vodní mlýn. Koryto řeky lemuje několik kempů, ve kterých teče pitná voda a lze se umýt ve sprchách s teplou vodou. Na turisty také čekají místní restaurace s tradiční rakouskou kuchyní, a pokud se odvážíte a objednáte si místní specialitu Hauskartoffel, očekávejte na talíři bizarní mix všemožných ingrediencí.